Wpis z mikrobloga

Mój kolega jest fanatykiem microsoftu. Mówię serio - bojówkarz Microsoft Lumia, ma zawsze najnowszego patcha do windowsa, tylko visual studio itp.
I przekonuje mnie, że jak chcę uczyć się webdevu, to koniecznie, podkreślam koniecznie, powinienem sięgnąć po "najnowsze rozwiązania" w tej kwestii i uczyć się jedynego słusznego asp .net, i nawet nie patrzeć na pisanie stron w php i html.
Dodam, że z sukcesem napisałem jakąś stronę testową w php (logowanie, sklep, panel admiona, galeria, edycja postów, no takie pierdołowate podstawy) i zastanawiam się czy rozwijać tę umiejętność, czy posłuchać się go i sprawdzić asp.net (wiem, że najlepiej zacząć i samemu się przekonać, ale zanim to zrobię, warto Was zapytać :), bo na wykopie to przecież same merytoryczne dyskusje no nie( ͡ ͜ʖ ͡))

tl;dr
I teraz pytanie do Was - do stron internetowych używacie asp.net, czy php, czy może innego języka programowania [typu html ( ͡° ͜ʖ ͡°)]?


#webdev #php #aspnet
  • 25
  • Odpowiedz
@Pitzonik: Oczywiście PHP jest popularniejsze i ma niższy próg wejścia. Ale programowanie w ASP.NET to sama przyjemność ;)

Ale najpierw naucz się html css JS(!)
  • Odpowiedz
@Bozyszcze: Dzięki Twojemu komentarzowi moje wszystkie rozterki się rozwiały( ). Ale mówiąc serio, pisałeś w tym? Spodobało Ci się coś konkretnie? A może słyszałeś, że jest fajne?

@rbielawski: Właśnie, o to chodzi. Trochę mnie irytuje takie mówienie, ale kolega jest rzeczowy i pragmatyczny, na razie chcę po prostu posłuchać co Wy mówicie :).
BTW Twój nick kojarzę, a nicki zapamiętuję wtedy, kiedy podoba mi
  • Odpowiedz
@paranoiddd: Kurczę, aż głupio przyznać, strasznie podstawowe pytanie, ale jeżeli nie zapytam, to chyba nigdy nie będę miał pewności.
frontendem nazywa się wszystko to, co interpretuje przeglądarka (czyli html, css i js), a backend to będzie sprawa komunikacji z serwerem tak? I od tych dwóch rzeczy są nazwy zwodów - junior frontend developer.
Trochę brakuje mi nomenklatury :p
  • Odpowiedz
@Pitzonik: html sam w sobie to nie język programowania. To język znaczników.
Html +css to teraz podstawa podstaw.

Co do programowania webowego masz wiele opcji
-PHP
-ASP.NET (tutaj z tego co wiem głównie C#)
-Ruby (framework Rails)
-Pythong (framework Django)

oraz milion technologii na javie.
  • Odpowiedz
@Pitzonik: Nie polecam asp.net, narzuca wszystko co możliwe z M$ dużo #!$%@? się z wersjami, większość aplikacji które na tym stoi i przetrwało jest przestarzałe, bo zazwyczaj porzucają asp i migrują w coś nowszego, jak już zostaje to jakaś #!$%@? stara wersja, którą potem trzeba rozwijać i poprawiać, bo to system napisany X lat temu i działa i nikt tego nie przepisze ze względu na kasę, może są wyjątki, ale to
  • Odpowiedz
@Pitzonik: Front to to co widzialne. Cały interfejs potrzeba zakodować i czasami zaprogramować. Dane które otrzymujemy z back-endu wyrzucamy na interfejs.

Back-end to logika aplikacji. Wszelkie operacje na bazie, liczbach, logowania, dodawania i usuwania to logika aplikacji znajdująca się 'z tyłu'.
  • Odpowiedz
@Pitzonik: Polecam na początek Laracast - poświęcony nauce frameworka PHP Laravel, już nawet nie ze względu na bojówkę Laravela, ale po prostu imho najlepszy internetowy nauczyciel Jeffrery Way - sporo się nauczysz i ta wiedza wydaje mi się, że jest uniwersalna, bo potem będzie Ci się łatwo przerzucić na RoR/Django itp. :)
  • Odpowiedz
@Pitzonik: Słyszałem dużo dobrego i przepisywałem wiele aplikacji z asp na php właśnie.
Głównym problemem tej technologii kiedyś było hostowanie tego i sam asp w tamtych latach (około 10 lat temu) trochę tkwił w stagnacji. Masowo ludzie uciekali na PHP i asp.net został tylko w aplikacjach klasy enterprise
Wiele się podobno zmieniło od tego czasu i hostowanie nie jest już aż tak kosztowne a i sama technologia bardzo się rozwinęła. Chociaż
  • Odpowiedz
@zajcus: @rbielawski: Czyli robiłem obie rzeczy, ale nie do końca słuchałem teorii, więc nie znam nazwy. Dzięki!

@bonus: Ok, zabieram się do lektury.

@bazingaxl: sklep w php to była kwestia nauki porozumiewania się z serwerem, a nie pisania poważnych projektów, więc nazwałem to podstawą. Złe określenie
  • Odpowiedz
@bazingaxl: bardziej chodziło mi o to ,że googlując można ze znalezionych snippetów zbudować działająca aplikacje wcale nie rozumiejąc jak to działa i dziurawą jak sitko i bez przestrzegania jakichkolwiek standardów.
  • Odpowiedz