Wpis z mikrobloga

"Chocim na Ukrainie. Piękne zdjęcie dawnej polskiej granicznej twierdzy. Widoczny wysoki zamek i trochę zaniedbane bastiony z XVII wieku. Miejsce uświęcone krwią polskich rycerzy w dwóch bitwach 1621 i 1673. 2 września – 9 października 1621 roku pomiędzy armią Rzeczypospolitej Jana Karola Chodkiewicza, a armią turecką pod dowództwem sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie, stanęły na drodze armii osmańskiej. Oblężenie zakończyło się zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu potwierdzającego ustalenia pokoju w Buszy z 1617 roku. 11 listopada 1673. Wojska koronne i litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego odniosły zwycięstwo nad wojskami tureckimi pod wodzą Husejna Paszy." za: Arkadiusz Czartoryski

Piękne #historia #4konserwy #zdjecia #fotografia #fotohistoria
Szczerbiec - "Chocim na Ukrainie. Piękne zdjęcie dawnej polskiej granicznej twierdzy....

źródło: comment_esGW3PRW4e41XuLfg1XzXEmikKBHkF0N.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
@k0rm: też byłem i też polecam :) Chociaż Kamieniec bardziej mi się podobał to Okopy Św. Trójcy i Chocim warto zobaczyć. Z Polski to dość blisko samochodem. Jedyny minus to patrole ukraińskiej milicji ;)
  • Odpowiedz
@thismortalcoin: byłem tam parę lat temu. o Polsce jest niewiele, o ile cokolwiek.
nie pamiętam czy w Chocimiu, czy Kamieńcu w jednej z niewielu sal muzealnych stały jakieś ruskie motocykle i inne pierdoły z XX wieku nie mające żadnego związku z historią miejsca, a o historii samego zamku nie było nic.
  • Odpowiedz
@bukszpryt: To o czym mówisz w Kamieńcu Podolskim było i jest jak najbardziej związane z miejscem, bo przecież w tym zamku były

-zdjęcia niemieckich żołnierzy na koniach po zajęciu miasta w tle zamek przed zniszczeniem
-wydobyty z wielkiej studni w wieży CKM, który był tam porzucony przez partyzantów.
-dokładnie opisane walki w okolicy oraz w zamku.

-pomieszczenie poświęcone żydom, polakom i ukraińcom pomordowanym przez niemców w 1.9.1941, gdzie zamordowano prawie 24
Aryo - @bukszpryt: To o czym mówisz w Kamieńcu Podolskim było i jest jak najbardziej ...

źródło: comment_p3L0SDGcQwDc6kDGL6xDiAplimNiHLs7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@panjan1111: Może dlatego, że Polacy tę twierdzę trzymali względnie sporadycznie. Głównie zarządzali nią tam Mołdawianie, a potem jako ich senior - Turcja. Po pokoju w Karłowicach, ostatecznie już trafiła pod osmańskie władanie. Zwróć też uwagę na to, po której stronie Dniestru (rzeki granicznej) znajduje się twierdza.
  • Odpowiedz