Wpis z mikrobloga

Jako dotychczasowy fanatyk i oddaniec #windowsphone pozwolę sobie napisać kilka słów na temat mojej przesiadki na #android

Z okazji zbliżających się świąt wpadłem na pomysł, że sprawię sobie nowy, większy telefon, który zastąpi moją 2 letnią Lumię 920. Padło w tym wypadku na telefon z dobrymi parametrami (2GB RAM, 16GB ROM, Octacore Helio X10 z kartą graficzną) czyli #xiaomi Redmi Note 2 w cenie 700 złotych.

Telefon kupiłem, dostałem i od 3 dni testuję. Oto moje spostrzeżenia po tych 72 godzinach pracy.

1. Jeśli telefon posiada >2GB pamięci RAM to nie ma mowy o zacinkach, lagach itp. Fakt, zdarzyły mi się do tej pory dwie sytuacje crashy aplikacji, ale wynikało to (tak sądzę) z niedbałości przy ich pisaniu niżeli winy samego systemu. Stale monitoruję dostępną ilość pamięci RAM i wynosi ona na oko 600-800MB w zależności od ilości uruchomionych aplikacji w tle. Biorąc pod uwagę fakt, że nakładka xiaomi o nazwie Miui jest bardzo ciężka dla systemu.
2. Przewaga ilości aplikacji jest jednak odczuwalna, w dodatku, że wszystkie, którymi do tej pory mógł chwalić się WP (pakiet Here, Office, Lens, Drive) są dostępne na Androidzie i spisują się naprawdę znakomicie.
3. Automatyczne przerzucanie zdjęć - tuż po ich zrobieniu jest domyślną opcją w aplikacji OneDrive. Tego obawiałem się najbardziej.
4. Mnogość ustawień, opcji wyglądu, ułożenia ikon itp. po prostu powala. Na WP głównymi opcjami był wygląd kafla i czy mają się wyświetlać powiadomienia.
5. Wkurzają mnie braki w słowniku, wyrazy takie jak "wstałem, pójdziemy" i jakiekolwiek odmiany są mu nieznane i na pewno dużo czasu poświęcę na uzupełnianie braków. Domyślny "swipe" działa dobrze i pokazuje ułożone wyrazy na "bieżąco" więc jeśli popełni się błąd to można od razu zaniechać kontynuacji miziania ekranu.

Podsumowując. Na tę chwilę z Androidem naprawdę dobrze mi się pracuje - tak trywialne rzeczy jak pobranie załącznika z poczty otwieranej w przeglądarce (mailgrupowy) nie stanowi najmniejszego problemu.
Zastanawiam się tylko jak będzie wyglądała jego estetyka pracy po 2 miesiącach.

Powracając do WP. To naprawdę dobry system i polecam go każdemu, kto oczekuje od telefonu podstawowych funkcji w ładnym i przejrzystym wydaniu. Tam naprawdę SĄ aplikacje, jeśli nie oficjalne (via Instagram = 6tag) to doskonałe zamienniki - ale nie zawsze :)

W10M trochę mnie rozczarował - głównie ze względu na opieszałość developerów MSu przy wydawaniu nowych aktualizacji, które tak czy siak przepełnione były błędami i które dla starszych telefonów (jak L920) nie wprowadzały nic przełomowego.

#bojowkawindowsphone #bojowkaandroid
Pobierz
źródło: comment_FYFPg6kqaNx2dyB20QXkT4kjSx6t5LyJ.jpg
  • 12
@kaskaderMike: przy takim telefonie, tak dobrej specyfikacji nawet za rok nie bedzie kłopotów a jak nawet cos bedzie za jakis czas zrobisz hard reset wgrasz apki w 15 minut i masz znowu telefon na kolejne 2 lata. WP moze i byłby fajny ale no nie jest, sa drobne pierdy ktore po prostu wkurzają kazdy fan WP mówi to samo: jest super, ale... no własnie zawsze musza byc tak jakies wyrzeczenia, w
@Obserwator_z_ramienia_ONZ: Zobaczymy. Android na tę chwilę nawet nie jest w stanie połączyć mi kontaktów w jeden o tej samej nazwie.
Pobrały mi się wszystkie kontakty z którymi moje konto Google miało jakiekolwiek powiązanie (adresy mejlowe, zwykłe kontakty, same adresy). Musiałem je zredukować z 500 do 100, bo w opcjach nie widzę możliwości wyświetlenia kontaktów jedynie z numerem telefonu...
@kaskaderMike: już niedługo premiera win 10 na telefony xiaomi, wiec będzie wybór jaki chcemy system.
Cały system miui ma ogromna ilość smaczków które będziesz odkrywał powoli lub wejdź na forum miuipolska. Dla mnie najlepsze odkrycie to prywatne wiadomości które ukazują się jak w smsach przebiegniesz palcami (jakbyś szedł w miejscu)