Wpis z mikrobloga

#jezykiobce #jezykangielski #angielski #naukajezykow #pracbaza #praca #studbaza
Witajcie Mirasy! Piszę do was bo chcę się poradzić w jednej sprawie. W jaki sposób wy się uczycie angielskiego? Niby człowiek już jest po I st. studiów, ale w sumie to wstyd się przyznać ten język jest średni. Nigdy na kursy nie chodziłem tylko tyle co się obiło o uszy w licbaza/gimbaza :| Wszędzie był traktowany po macoszemu, a teraz kiedy rozmawiam z pracodawcą to niestety, ale po studiach inżynierskich angielski jest wymagany co najmniej w stopniu dobrym. Chcę nadążyć za rynkiem i nadrobić zaległości, chyba lepiej późno niż wcale. Podpowiedzcie jak to zrobić skutecznie, kursy dają radę? Czy lepiej samemu? a może gdzieś do prywatnej osoby? moje oczekiwania to żebym był w stanie się komunikować już w tym dobrym stopniu bez tej pustki w głowie jakie następne słowo (,)
  • 22
@Vuko781: W sumie to zależy z czym masz problem. Wymowa, zrozumienie, zasób słownictwa? No i na jakim poziomie angielskiego jesteś i jak sobie z nim radzisz ? (Chodzi mi o taki podział jak masz na studiach np. B1)
@Pingwin1319: Poziom oceniam na słabe B1. Problem mam w dyskusji z kimś w tym języku, zawsze brakuje mi jakiegoś słowa żeby coś opisać oraz właśnie w zrozumieniu tego co ktoś do mnie mówi. Bywali u mnie studenci z wymiany z bałkanów czy tym podobnych rejonów, to po przywitaniu robi się już pod górkę, bo typ ma świetną wymowę a ja stoję jak cielę :/ wymowa w sumie ok rozumienie tekstu czytanego
Mhm. Bo jak to tylko słownictwo to spokojnie możesz je sobie poszerzać ucząc się np. 10 nowych słówek dziennie. Po tygodniu teścik. Jak wymowa to oglądanie dużej ilości programów/ seriali/ filmów po angielsku i powtarzanie za aktorami ;). Jeśli problem ze zrozumieniem to również oglądanie, tylko, że z napisami, przewijanie, ponowne słuchanie i tak w kółko.
@Adolf91: To zgodnie z tym co piszesz to oglądanie rzeczy po angielsku tak jak napisałem wyżej. Regularne osłuchanie z językiem dużo daje. Tylko musisz podejść do tego bardziej na zasadzie, że słuchasz co mówią w programie/ filmie, a napisami się tylko wspomagasz. Bonus jest taki, że oglądając programy przyrodnicze czy to historyczne dowiesz się czegoś więcej. Drugim aspektem jest, że oglądając seriale spotkasz się z językiem bardziej potocznym ( bez wyrażeń
@Adolf91: nauka słówek to zdecydowanie polecam www.etutor.pl,

dużo słuchaj po angielsku - polecam seriale na www.ororo.tv ewentualnie tutaj http://speechyard.com/pl/video/. Ewentualnie trochę tematów politycznych w bardzo przyswajalnej formie znajdziesz w tym miejscu - https://www.youtube.com/channel/UCgRvm1yLFoaQKhmaTqXk9SA

Na wszelkie braki gramatyczne polecam http://www.isel.edu.pl/ - świetnie i łopatologicznie wytłumaczone zagadanienia

A jak chce Ci się, to możesz przeczytać mój artykuł na ten temat, tam znajdziesz więcej szczegółów. ;) http://www.produktywnystudent.pl/naucz-sie-w-koncu-angielskiego/ W sumie to dzięki powyższym sposobom rozwinąłem
@Pingwin1319: Słówka już sobie zacząłem ogarniać, tzn fiszki online które kolega wyżej podrzucił. Problem jest właśnie ze zrozumieniem, inaczej jak mówi Polak polisz inglisz, a tak to jest na uczelni, a inaczej jak ktoś z zagranicy poprawnie :)
@skislam: jak ruszę z miejsca to się odezwę ;d
@produktywnystudent: Dzięki za linki, filmy wiadomo tylko z napisami jednak nigdy nie zwracałem uwagi na to co dzieje się w tle, po
@Adolf91: zajrzyj na engvid. Masz tam mnóstwo filmików dot. nauki jęz. angielskiego z napisami - od poziomu początkującego do zaawansowanego. Tematy są różne (czysto gramatyczne, ale i biznesowe, pomagające poznać mowę potoczną, slang czy poszerzyć słownictwo czy poprawić wymowę). Nauczycieli jest bodajże 11, więc możesz się osłuchać z różnymi wariantami angielskiego. Tutaj strona www engvid - tam są dostępne testy, do tego możesz przyjrzeć się, jakie tematy były już omawiane,
@babisuk: @Faszozysz: dobra opcja z czytaniem redditu, kiedy nie znam jakiegoś słówka, zaznaczam, pojawia się tłumaczenie (taki dodatek do chrome), klikam gwiazdkę i autozapis do nauki na później. W sumie pierwszy raz w życiu chce mi się czegoś uczyć samemu z siebie ;d damy radę
@produktywnystudent: na stronie www.ororo.tv da się, żeby w trakcie oglądania tłumaczyło na polski a nie ruski? :D
Korzystałeś ze strony http://speechyard.com/pl? Bo bardzo fajna i wydaje się pomocna, ale kosztuje trochę.
@Faszozysz: Jesteś z Krakowa może? Są organizowane u nas spotkania w pubie co jakiś czas z tego tandemu, ale nie wiem jak to wygląda i trochę głupio samemu iść. xD
@nick230 niestety na ororo.tv nie ma języka polskiego. Korzystałem ze speechyard, kosztuję trochę, ale według mnie warto, bo jest bardzo funkcjonalna i ma świetną bazę seriali. Najtańszy pakiet nie jest taki drogi, więc zawsze możesz kupić go i przetestować. Zresztą jak zapłacisz to będziesz miał większą motywację do nauki. ;)
@produktywnystudent: Jeśli mogę jeszcze zapytać, ile czasu dziennie poświęcałeś na naukę angielskiego i jakimi konkretnie metodami? (np. słówka 15 min, czytanie 15 min, oglądanie 30 min itd). Jeśli jest to opisane na blogu to sorki :)
w czasie przygotowań do matury najwięcej uwagi poświęcałem nauce słowek, godzina/dwie godziny dziennie, po to aby przyzwyczaić do tego języka mój mózg (słówek uczyłem sie na stronie etutor.pl). W ramach uzupełnienia, starałem się słuchać w drodze do szkoły podcastów (polecam podcast Tima Ferrissa) i dla relaksu wieczorami oglądałem seriale po angielsku ;)