Wpis z mikrobloga

#pracbaza #prawo

Mirki, mam pytanie. W umowie-zleceniu mam zapis, że po wygaśnięciu umowy przez jakichś okres nie mogę podjąć pracy u zleceniobiorcy, u którego wykonuję obecnie pracę w ramach outsourcingu pod groźbą jakiejś tam kary. Czy taki zapis ma moc czy jest to taki zapis pro forma, mający mnie tylko odstraszyć? W miejscu, gdzie obecnie siedzę na outsourcingu jest szansa na zatrudnienie bezpośrednio, tylko zastanawiam się, czy mój obecny pracodawca miałby szansę się dowiedzieć o tym i ewentualnie podjąć jakieś kroki.
  • 14
zleceniu mam zapis, że po wygaśnięciu umowy przez jakichś okres nie mogę podjąć pracy u zleceniobiorcy, u którego wykonuję obecnie pracę w ramach outsourcingu pod groźbą jakiejś tam kary.


@T72: @felixd: nie ma mocy prawnej jesl inie masz odpowiedniej rekompensaty za takie cos. Przerabialem to osobiscie, tak mi mowil prawnik.
@felixd: Też mi się tak wydaje, z drugiej strony znam przypadek pracownika z tej samej firmy, który się zatrudnił w korpo, gdzie siedział na outsourcingu. Podobno firma nie ma możliwości dojść, gdzie ktoś pracuje po wygaśnięciu umowy (pomijając takie durnoty jak chwalenie się na fejsie, ale to raczej słaby dowód).
@edgar_k: to trochę zależy.
@t72:
więc jest tak:
w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy powiedział, że jak najbardziej można zawrzeć taką klauzulę w umowie, ale powinna być to klauzula odpłatna (podobnie jak przy umowach o pracę). Jeżeli nie ma określonego wynagrodzenia dla ciebie = klauzula nie obowiazuje. Niektórzy jednak zwracają uwagę, że bezpieczniej jest najpierw wezwać takiego podmiot z którym masz umowę do zapłaty (przyjmuje się, że podobnie jak w
Natomiast zależy też czy masz umowę zlecenia jako prowadzący działalność czy nie? Jeżeli prowadzisz działalność to masz umowę pomiędzy przedsiębiorcami i taka umowa jest jak najbardziej wiążąca.


@eaxene: nie można miec umowy zlecenia jesli prowadzona DG jest w zakresie jaki mialaby obejmowac UZ.
umowy zlecenia jesli prowadzona DG jest w zakresie jaki mialaby obejmowac UZ


@edgar_k: nie można mieć umowy zlecenie w zakresie w jakim prowadzona działalność miałaby obejmować umowę zlecenia? Chyba nie do końca rozumiem co do mnie napisałeś ;)
nie można mieć umowy zlecenie w zakresie w jakim prowadzona działalność miałaby obejmować umowę zlecenia? Chyba nie do końca rozumiem co do mnie napisałeś ;)


@eaxene: no to, że jak masz DG w zakresie nie wiem, malowania płotów, to nie możesz realizować tej samej usługi na UZ, tylko musisz normalnie wystawiać FV
Nie mam umowy b2b, zwykła umowa cywilnoprawna. Zapis mówi dokładnie, że w ciągu 5 lat nie podejmę zatrudnienia w miejscu wykonywania zlecenia pod groźbą grzywny 40000 zł. Zastanawiam się też, jak mój były pracodawca mógłby się dowiedzieć, że podjąłem w danym miejscu pracę, przecież nie wyśle zapytania o listę pracowników.
@T72:
Słuchaj orzecznictwo SNu jest takie jak mniej więcej pisałem - jeżeli nie masz odszkodowania to nie może być zakazu konkurencji. Do tego obecne regulacje zmierzają do likwidacji tzw. śmieciówek - bo wszyscy wiedzą, że w większości przypadków zastępują one po prostu umowy o pracę. Natomiast nie masz gwarancji, że to w 100% w sądzie wygrasz jak cię były "pracodawca" pozwie - bo z tym różnie bywa.
Ja bym też na
@eaxene: Administracja IT. Inna sprawa, że to pewnie zapis pro forma bo raz, że nie ścigają poprzednich pracowników co już taki myk zrobili a dwa, że ciężko mówić o działaniu na szkodę firmy, skoro zleceniodawca by zrezygnował w ogóle z outsourcingu. Co innego, gdybym otworzył własną działalność i pobił byłego pracodawcę w przetargu.
@T72: "W przypadku umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po zakończeniu umowy o pracę - pod rygorem jej nieważności należy określić czas trwania zakazu konkurencji oraz wysokość należnego pracownikowi odszkodowania. Odszkodowanie to będzie należne przez cały czas obowiązywania umowy, bez względu na to, czy pracownik w okresie trwania zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej podejmie inną, nie konkurencyjną pracę."

http://kadry.infor.pl/zatrudnienie/umowa-o-prace/220288,Na-czym-polega-zakaz-konkurencji.html