Wpis z mikrobloga

Jak uzyskać broń palną w Polsce?

Uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni palnej w Polsce jest łatwe i dostępne dla większości obywateli. Należy spełnić podstawowe warunki:
1. Być pełnoletnim w stylu amerykańskim -- mieć powyżej 21 lat. Łatwe.
2. Być zdrowym psychicznie. W praktyce jeśli nie byłeś nigdy u psychiatry/psychologa, a na badaniach powstrzymasz się od opowiedzenia, że czujesz się śledzony przez UFO to na pewno ten warunek spełniasz. Jeśli masz w swojej historii styczność z psychiatrą, ale problem minął i upłynęlo od całej afery trochę czasu to także masz duże szanse na przejście tego kroku, ale nie jest to już gwarantowane. Mając trwałe i ujawnione w służbie zdrowia choroby psychiczne tego warunku nie uda Ci się spełnić i bardzo dobrze. Zdecydowana większość ludzi bez kłopotu go zaliczy.
3. Być niekaranym za przestępstwo umyślne, a także nieumyślne przeciwko zdrowiu, życiu lub mieniu. Zdecydowana większość ludzi jest praworządna i nie ma na koncie odsiadki.

Spełniasz te 3 podstawowe warunki? To NA PEWNO otrzymasz pozytywną decyzję pozwalającą na zakup broni palnej w tym np pistoletu Glock, karabinu AK-47 (strzelającego ogniem pojedynczym), strzelby śrutowej, czy ukochanego przez Brudnego Harrego rewolweru Magnum kal. 44. Pozytywna decyzja NIE JEST uznaniowa i zależy tylko od tego, czy zaaplikujesz o jej wydanie. Serio. Zdecyduj teraz czy chcesz mieć w domu pistolet, a za 6 miesięcy będzie u Ciebie. To jest takie proste.

WNIOSEK:
Co zrobić? Pozwolenie na broń palną do celów sportowych i na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich ('broń palna sportowa' = taka broń palna, którą można kupić na pozwolenie do celów sportowych). Dostaniemy bez łaski pozwolenie na zakup 20-30 sztuk broni palnej, a dodatkowo część z niej (tę zarejestrowaną do celów sportowych) można nosić załadowaną.
Kosztuje to ok 2 tys zł i trwa jakieś 3-6 miesięcy.

Szersze opisanie możliwości
Pozwolenie na broń w Polsce jest wydawane w różnych celach. Jest to głupia pozostałość dawnej ustawy. Z każdym celem wiążą się dodatkowe formalności (poza ww. wielką trójką), które mogą być banalnie proste do spełnienia (cel kolekcjonerski) lub prawie niemożliwe (cel do ochrony osobistej).
Cele posiadania:
-- ochrony osobistej, osób i mienia. Prawie nieosiągalne wymogi formalne. Dla większości osób pozwolenie nie do otrzymania. Nawet jeśli masz ogromne problemy z bandytami, ciężko uzyskać. Trzeba przedstawić naprawdę wiele dowodów i zdecydowana większość osób otrzymuje odmowy. Ostatnia uznaniowa kategoria. Nie polecam.
-- łowiecki. Czasochłonne i nieco trudne spełnienie wymogów formalnych. Wymagane jest członkostwo w Polskim Związku Łowieckim. Trzeba być na rocznym stażu w kole łowieckim zanim zostanie się do niego przyjętym. Ciężko znaleźć koło, które chce przyjmować ludzi z ulicy, cenne są znajomości. Myśliwi mają dosyć ograniczony repertuar broni, którą mogą posiadać, z reguły dostają też pozwolenie na niewiele sztuk broni. Jeśli nie pasjonujesz się krwawiącymi ssakami, które uciekają przed Tobą walcząc o życie - nie polecam.
-- sportowy. Łatwe spełnienie wymogów formalnych. Mało komunizmu, życzliwe otoczenie otwarte na nowych członków. Coraz popularniejsze hobby, dużo świeżych osób. Kluby sportowe tratują ludzi nie jak petentów, a jako klientów. Umożliwia posiadanie szerokiego spektrum broni. POLECAM.
-- rekonstrukcja historyczna. Broń na ślepe naboje, dla pasjonatów historii, nie rażenia celów na odległość. Nie polecam
-- kolekcjonerskich. Bezproblemowe spełnienie wymogów formalnych. Niektóre stowarzyszenia kolekcjonerskie traktują nowych członków nawet nie jak klientów, ale jako misję światopoglądową. Daje dostęp do najszerszego spektrum broni palnej. Niektórzy posiadają nawet broń samoczynną, choć jest to coraz rzadsze. Należy zdać drogi (1000 zł) egzamin na Policji, który bywa podchwytliwy. Można uniknąć egzaminu. Polecam.
--pamiątkowy. Trzeba broń od kogoś otrzymać. Dla większości ludzi - raczej nierealne. Nie polecam.
--szkoleniowy. Fajny cel, ale trzeba mieć działalność gospodarczą w tym kierunku. Szkoda płacić Zusu co miesiąc 900 zł. Nie polecam.

Co jest najpopularniejsze? Cel łowiecki. Myśliwych w Polsce jest ze 300 tysięcy i jest ich coraz więcej. Rodzice wciągają dzieci, dzieci wciągają znajomych i ludzie chodzą sobie polować. Ja tego celu nie polecam, bo nie lubię się czołgać i prosić o łaskę w jakiś zgrupowaniach (kołach, związkach, stowarzyszeniach) ale tysiące osób co roku bez problemu aplikują o taką broń i też ją dostają. Nie jest to cel uznaniowy, więc na pewno uzyskasz to pozwolenie. Jest tylko czaso- i dupo-liżo-chłonny, dlatego ja go skreśliłem. Dodatkowo, ogranicza możliwości jeśli chodzi o broń -- broni krótkiej nie da się kupić obecnie na to pozwolenie.

Wnioski raz jeszcze
Co jest najłatwiejsze? Wyrobienie pozwolenia na broń palną do celów sportowych i na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich ('broń palna sportowa' = taka broń palna, którą można kupić na pozwolenie do celów sportowych). Wyrabiamy wymogi formalne na broń palną sportową (zapisanie do klubu, patent, licencja), zapisujemy się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego (polecam braterstwo.eu, darmowe stowarzyszenie kolekcjonerów broni z całej Polski) i wysyłamy dwa wnioski o pozwolenie na raz.
Dzięki zrobieniu patentu i licencji będziemy zwolnieni z egzaminu przed Policją.
W ten sposób można otrzymać pozwolenie na zakup 20-30 sztuk broni palnej, a dodatkowo część z tej broni (tę zarejestrowaną do celów sportowych) można nosić.

OK, rozumiem, jak zacząć?
Tutaj jest opisane krok po kroku uzyskanie pozwolenia na cel sportowy + kolekcjonerski.

#bron #pozwolenienabron
  • 98
Uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni palnej w Polsce jest łatwe i dostępne dla większości obywateli.


VS

Cele posiadania: -- ochrony osobistej, osób i mienia. Prawie nieosiągalne wymogi formalne. Dla większości osób pozwolenie nie do otrzymania. Nawet jeśli masz ogromne problemy z bandytami, ciężko uzyskać.


( ͡° ʖ̯ ͡°)

@WolnoscRownoscBraterstwo: wiem że ze sportową jest trochę inaczej tak jak sam napisałeś ale mimo wszystko dość dziwnie to wygląda,
@xetrov: cel posiadania to tylko komusza pozostałość. Bronią do celów kolekcjonerskich można strzelać na zawodach, bronią sportową możesz się bronić przed napastnikiem. Bronić się możesz też cegłą, kijem, czy skuterem śnieżnym, prawo nie zakazuje użycia niczego do obrony koniecznej.

@Czaper:
Trzeba być co roku na zawodach. Z reguły wystarczy 2 razy, a są także kluby gdzie można za jednym zamachem odfajkować. Jeśli masz broń to i tak co jakiś czas
@xetrov: @Czaper:
Zawody to jest lekka niedogodność. Ale inne cele posiadania mają jeszcze gorzej:
broń do obrony osobistej może być w każdej chwili odebrana, gdy Policja uzna, że "zagrożenie minęło". Do tego co 5 lat musisz ponawiać badania psychiatryczne. Niby jesteśmy normalni, ale nigdy nie wiadomo, czy medycyna do przodu nie pójdzie i czegoś nie wykryją, lepiej minimalizować styczność z aparatem państwowym. A i zdrowie może podupaść, może już oczy
@WolnoscRownoscBraterstwo: A jak stracisz tą licencje PZSS to musisz przejść egzamin? Czy to taka luka w prawie?
I jak z przechowywaniem broni, trzeba mieć sejf itd.?

A tak czysto teoretycznie co się dzieje z bronią jak właściciel umrze, albo wyjedzie za granice już na zawsze?
@WolnoscRownoscBraterstwo: jestem laikiem i mam pytanie może mondre, może gupie, nie wiem. Ta broń sportowa. To normalne pistolety na ostrą amunicję, jak glocki, smith wessony itp? I mogę ich używać z tą ostrą amunicją oficjalnie tylko strzelając do tarczy, z tą ostrą amunicją trzymać w sejfie w domu, ale w razie obrony koniecznej mogę z nich strzelać do napastnika ostrą amunicją?
@WolnoscRownoscBraterstwo:
1. Jeśli stracę licencje PZSS, i zabiorą mi licencję, to czy zabierają mi też moją broń ? I jeśli tak to jak ją odzyskać wtedy ?
2. Zastanawiałem się pare razy czy by nie zrobić sobie licencji sportowej, ale waham się pod względem iż mieszkam w innym mieście i województwie niż mam stały adres zamieszkania/zameldowania - wydaje mi się że mógłby to byc problem, typu że jak wyślą kogoś np