Wpis z mikrobloga

@hellsmash86: miód wcale nie zawiera mnóstwa innych substancji, badania tego nie wykazały. To znaczy, jasne, zawiera różniaste inne substancje, ale żeby to miało jakiekolwiek znaczenie, to musiałbyś wcinać dziennie jakiś kilogram miodu, a nie łyżeczkę.
  • Odpowiedz
@Paladin_Woodrugh: No to chyba różny skład czytaliśmy. Miód ma potwierdzone badaniami właściwości antybakteryjne, proszę pierwsze z brzegu badania, trzeba pamiętać tylko o tym, że miód miodowi nierówny, ciemniejsze miody (spadziowy czy gryczany) mają lepsze właściwości niż jasne (np. wielokwiatowy). No i trzeba zwracać uwagę na to kto i jak miód wytwarza:

demonstrating that locally produced honeys possess excellent antibacterial activity comparable to the commercial honeys


Nie przypisuje miodowi magicznego
  • Odpowiedz
@hellsmash86: zaleca się, żeby miód rozpuszczać w temperaturze do 40st. Większość babcinych porad to placebo..
Sam jestem miłośnikiem stosowania czosnku na symptomy przeziębienia, ale nie zawsze on daje radę. No i pozostaje problem zapachu z ust, nawet po nocy i 2 krotnie umytych zębach, capi się nadal.
Tak czy owak, nie ogarniam tego zacofania z braniem witaminy C na przeziębienie, parodia..
  • Odpowiedz
@hellsmash86: Podlega, bo w czasie przeziębienia - jak i po intensywnym zmęczeniu tj pracy/treningu, jej przyjmowanie ma odwrotne skutki. Poczytaj o wolnych rodnikach i przeciwutleniaczach. Witaminą się nie wyleczy.
Przyjmowanie jej regularnie daje korzyści dla organizmu, tyle.
  • Odpowiedz