Wpis z mikrobloga

Wczoraj bylem wyjatkowo dumny, ze jestem Polakiem.

Mieszkam w #amsterdam i jako, ze nie mam tutaj zadnych grobow mojej rodziny, postanowilem sie wybrac na cmentarz, gdzie lezy 14-tu polskich zolnierzy zabitych podczas IIWS by zapalic im swieczke.

Cmentarz byl olbrzymi, wielowyznaniowy i bardziej przypominal park. Spedzilem na nim chyba 2h spacerujac, modlac sie i rozmyslalac.

Gdy dotarlem do miejsca, gdzie spoczywaja Polacy, zrobilo mi sie bardzo milo. Zadne inne nagrobki nie byly tak ozdobione kwiatami i zniczami jak polskie. Spotkalem kilka osob, zapytaly czy jestem z rodziny, czy po prostu oddaje im hold.

I pewien starszy Holender zaczal mi opowiadac, ze jest bardzo wdzieczny moim dziadkom, za wyzwolenie Holandii, ze bez nas oni nie mieliby tego wszystkiego, co dzis maja. Opowiadal mi, ze jestesmy bardzo waleczni i odwazni i on tez stawia swieczki na tych grobach co roku.

To bylo dobre uczucie.

#emigracja #holandia #patriotyzm #coolstory
Pobierz
źródło: comment_7PMgomwYrNecZwTu6PLBZZ8Yzb1DXYnn.jpg
  • 52
@cebula_motzno: zrobiło Ci się miło na grobach polskich żołnierzy wyzwalających obcy naród? Mnie bierze na mdłości gdy myślę o Polakach umierających w cudzej sprawie na obcej ziemi. Setki tysięcy poległych by po wojnie oddać nas Stalinowi za darmo. Hołd oczywiście należy się poległym bohaterom, za ich upór i niezłomność w beznadziejnej sytuacji. Można tak płakać nad bezsensowną śmiercią, ale najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków, a
z tym jest największy problem bo pięknie
@pan_sting: prezentujesz bezrefleksyjne, bzdurne, pozbawione sensu pojmowanie świata. Skoro wszystko jest na ziemi losowe, to może podam ci swój numer konta i wyślesz mi wszystkie swoje pieniądze - w końcu wszystko co masz w życiu zawdzięczasz serii przypadków, zbiegów okoliczności i zdarzeń na które miałeś mniejszy lub większy wpływ, więc w sumie pieniądze na twoim rachunku należą się równie tobie, co i mi. Poza tym, przecież gdyby kiedyś, dawno, dawno temu,