Wpis z mikrobloga

Ehhh Mirki

Dzisiaj #wszystkichswietych i z tej okazji jestem ciągle wołana do przeróżnych wpisów z pytaniem o to, co to jest pańska skórka. Mam już o to wołanie lekki #boldupy, no ale że nick zobowiązuje, to podejmę po raz kolejny wyzwanie i jeszcze raz wytłumaczę to tym, co nadal nie wiedzą :D

Pańska skórka to warszawski przysmak sprzedawany przy okazji dzisiejszego święta w okolicach cmentarzy. Można go też nabyć na różnego rodzaju festynach, odpustach, na starówce lub na praskich bazarkach. Swoją tradycją sięga czasów przedwojennych (pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1908 roku, ale prawdopodobnie już wcześniej była produkowana).

Nikt nie zna dokładnej receptury na ten cukierek. Przepis jest ściśle chroniony przez producentów. Wiemy jedynie, że robiona jest z cukru, ubitych białek i chyba różanego aromatu lub syropu z malin, który zabarwia ją lekko na różowo. W smaku słodka, przypomina nugat, watę cukrową. Twarda jak #!$%@?, trzymana w ustach nabiera ciągnącej się, kremowej konsystencji, zwana potocznie mordoklejką.
Kosztuje od 1 zł za sztukę do czasem nawet 2 zł.

W 2008 roku pańska skorka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.

W 2007 roku Gazeta Stołeczna zaproponowała kandydaturę pańskiej skórki na jedną z nowych ikon Warszawy, gdzie zajęła trzecie miejsce, zaraz po Pałacu Kultury i po Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ludzi dziwi fakt, że sprzedawana jest pod cmentarzami. Dla warszawiaków to tradycja, nie widzimy w tym nic gorszącego. Pańska skórka jest naszym regionalnym dobrem i kojarzona jest mocno ze stolicą.

Wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.
Wszystkim prawilnym Warszawiakom życzę smacznego, a tym nieprawilnym proponuję kiedyś skosztować :D

Dla fanów #gotujzwykopem polecam ten przepis, jest najbardziej zbliżony do oryginału.

#panskaskorka #jedzenie #warszawa #grobbing
Panska_Skorka - Ehhh Mirki

Dzisiaj #wszystkichswietych i z tej okazji jestem ciągl...

źródło: comment_LdcmpTrTpBz7IY8x1BtajINHMzk5u7w7.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
@Inguz: żaden kurz, niebiańska słodycz ( ͡ ͜ʖ ͡) dodam jeszcze za wikipedią, że pańska skórka w tzw. Słowniku warszawskim z początku XX wieku figuruje jako panieńska skórka. Nazwa ta być może wywodzi się ze skojarzenia gładkości tego wyrobu z delikatnością skóry młodych kobiet.
  • Odpowiedz
@Praktisch: ubite białko na sztywno jak najbardziej... w smaku też wyczuwalna jest taka bezowa masa, więc wydaje mi się, że mąka zbędna. W przepisach w internecie też nie widziałam, aby ktoś proponował dodawać do niej mąki. No ale nie dowiemy się, jaka jest oryginalna receptura.... producenci nie chcą jej zdradzić.
  • Odpowiedz
@Panska_Skorka: @Praktisch: Tureckie lokum to to samo co rachatłukum, a w Grecji znane jako lukumi. Niedawno o tym doczytałem. Tą grecką wersje tego lata sobie kupiliśmy na wakacjach z #rozowypasek i złe nie było. To różane (na zdjęciu). Bo to "bezsmakowe" jest ohydne ( ͡° ʖ̯ ͡°) Pańska skórka trochę się od tego różni, rachatłukum jest dużo bardziej rzadkie, aż takie maziste.
Publius - @Panska_Skorka: @Praktisch: Tureckie lokum to to samo co rachatłukum, a w G...

źródło: comment_NwCUqu3z6Y3q1cyalqqsRuTEeXIdA89P.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Panska_Skorka: Tak szczerze to nie są bardzo podobne. Jedno i drugie jest tylko słodkie jak nieszczęście. Widziałem to w Almie też jak coś, ale nie próbowałem więc nie wiem jak ma się do oryginału.
  • Odpowiedz
@Panska_Skorka: Częstowali tym też na wycieczce w fabryce ikon w Kalambace, niedaleko monastyrów na Meteorze. Przewodnik śmieszkował że obsypują to kokainą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tam to miało jeszcze inny smak, z taką kwaskową, cytrusową nutą. Chyba jest tego po prostu milion wersji.
  • Odpowiedz
@Panska_Skorka: Tradycja jest tak zakorzeniona, że zarządowi cmentarza Bródnowskiego nie przeszkadza sprzedaż tego smakołyku w samym środku cmentarza, tuż obok księży zbierających na wypominki.
  • Odpowiedz