Wpis z mikrobloga

Mój wpis jak zwykle wywołał sporo kontrowersji, dlatego może chociaż jednej osobie przekażę swoją wiedzę i dzięki temu otworzę niektórym oczy na to, że NIEPOPRAWNIE I NIEDBALE MYJĄ ZĘBY.

Pierwsza sprawa. Ile z Was ma w domu nić dentystyczną? Zapewne niewiele, bywałam w życiu już w wielu łazienkach i nagminnie brakuje tam tego OBOWIĄZKOWEGO akcesorium. Pastę i szczoteczkę, podejrzewam że macie. Płyn do płukania jamy ustnej także jest wskazany, ale moim zdaniem można się bez niego czasem obejść, więc zaczynamy.

Opiszę WIECZORNE mycie zębów:

1. Nić dentystyczna - od tego powinno zaczynać się każde wieczorne mycie zębów. Nicią dentystyczną należy wyczyścić przestrzeń między każdym zębem! Początki bywają trudne, gdyż wielu osobom krwawią dziąsła no i idzie to dosyć opornie. Z czasem regularne nitkowanie "uodporni" Was i stanie się szybkie i sprawne.

Jak prawidłowo nitkować zęby? Należy włożyć nitkę pomiędzy zęby, przesunąć ją do samej góry i wsunąć aż pod dziąsła! Następnie nitkę opuszcza się i nitkuje obie krawędzie zębów na całej ich długości. Po co? Szczotkując zęby nie jesteście w stanie pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych! Zdziwicie się, ile resztek z obiadu może tam zalegać. Nie mówiąc o tym, że włoski szczoteczki nie dotrą do tych miejsc, czyli będą po prostu niedoczyszczone.

2. Mycie zębów - ilekroć ktoś nocował u mnie lub ja u kogoś, podczas wspólnej wieczornej/porannej toalety (najczęściej za czasów studenckich) mogłam zauważyć, że dla niektórych mycie zębów to trudna i nieodgadniona sztuka.

Więc jak poprawnie myć zęby?

Nagminnym błędem jest mycie zębów z zamkniętymi ustami, halooo? Jak Wy je myjecie? Jak kontrolujecie, co umyliście a czego nie? Mycie zębów to wygibasy przed lustrem! Zęby myje się z przodu, z tyłu i na powierzchni stycznej zębów! Jak umyć tył zębów bez otwierania buzi?
Ja zaczynam od dołu, najpierw od lewej do prawej myję każdy ząb pojedynczo od strony warg. Szczoteczka powinna być pod lekkim kątem w stosunku do zębów. Poprawne mycie polega na robieniu małych kółeczek w jednym kierunku. I tak każdy ząb z osobna. Następnie przechodzę do tyłów - wszystko jak wcześniej. Potem przód góry i tyły góry. I tak, dalej każdy ząb z osobna! Na końcu myję również małymi kółeczkami powierzchnię styczną.

3. To nie koniec. Czas na tak zwane "wymiatanie". I znowu, każdy ząb z osobna! Robimy to tak, jakbyśmy dosłownie zamiatali nasze zęby. Ważne! Ruch ten odbywa się od dołu zęba do góry. Dosłownie wymiatamy resztki pokarmu i innego badziewia z zębów. Góra, dół, przód i tył, tak jak przy myciu w punkcie 2.

4. Na koniec dobrze jest przepłukać jamę ustną płynem do płukania.

5. Obowiązkowym punktem dbania o higienę jamy ustnej (oprócz kontroli u stomatologa) jest wizyta mniej więcej co pół roku i ściąganie kamienia nazębnego (skaling) oraz piaskowanie. Fachowy higienista stomatologiczny najpierw ściągnie kamieć przy linii dziąseł, następnie wypiaskuje zęby, na koniec wyczyści i wypoleruje wszystko głowicą ze specjalną pastą. Raz na rok warto też zastosować fluoryzację po wszystkich wcześniej wymienionych zabiegach.

Istotne informacje. OLBRZYMIM BŁĘDEM jest używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów. Szorowanie z całej siły nie sprawi, że Twoje zęby będą czystsze! A jedynie możesz nabawić się paradontozy, bo uszkadzasz swoje dziąsła! Jeśli Twoja szczoteczka wygląda jak wycior do komina po miesiącu, to znaczy tylko tyle, że źle myjesz zęby! Przy dobrej technice, szczoteczka i jej włoski nie zmienią kształtu. Należy wybierać szczoteczki miękkie, świetne są te z Curaprox lub dla zwolenników szczoteczek elektrycznych - soniczne.

Błędem są też stosowane nieodpowiednie pasty do zębów. Wybielające pasty w rzeczywistości nie zawierają żadnych składników wybielających, a jedynie mają wysoki współczynnik ścieralności. Co to znaczy? Że katujecie swoje szkliwo codziennie mikro papierem ściernym. W połączeniu z twardą szczoteczką i bezmyślnym szorowaniem - powodzenia dla Waszych zębów.

Należy wybierać pasty o niskim współczynniku ścieralności, jak Sensodyne, Elmex czy Blanx (w granicach 30-40 RDA). Najbardziej ścieralne są pasty dla palaczy, ze Stanów niektórzy sprowadzają i takie o współczynniku ponad 200 RDA! Szanujcie swoje zęby, szanujcie swoje szkliwo. W praktyce zdrowy przedział to 30-70, jednak są na polskim rynku (bodajże któryś blend-a-med wybielający) ze współczynnikiem 140. Nie polecam.

Dziękuję za uwagę, może komuś się przyda, może jeszcze coś mi się przypomni. Stosując się do podanych przeze mnie wyżej punktów, wprowadzając w życie poprawne i staranne mycie zębów 3 razy dziennie (naprawdę tyle razy wystarczy) może Was uchronić przez wizytami u dentysty (innymi, niż kontrolne czy na piaskowanie). I zapewni zdrowy uśmiech i odpowiednią higienę.

I NA KONIEC - NIE DA SIĘ UMYĆ PORZĄDNIE ZĘBÓW W 3 MINUTY. POŻEGNAJCIE WRESZCIE TEN DURNY MIT. MOŻECIE I NAWET 20 MINUT SZOROWAĆ ZĘBY, PRZY ZŁEJ TECHNICE DALEJ BĘDĄ... BRUDNE.

#stomatologia #zeby #ortodoncja

Wołam pomysłodawców i zainteresowanych:
@Profesjonalne_spodnie_z_kapturem: @NowyJa: @Leniwiec1 i sprawdźmy, czy @Joseph_Pilsudsky: poprawnie myje ząbki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 99
  • Odpowiedz
@krulewna: sprawca nieznany, nfz ma wyjabane tak jak ja zęby. Masz 17k na zrobienie mi zębów ot tak? Ja nie mam. Zbieram od dwóch lat i nie jestem nawet w połowie. Żyj z #!$%@? tym że każdy myśli że jesteś pedofilem co wyszedł z pierdla...
  • Odpowiedz
Jak prawidłowo nitkować zęby? Należy włożyć nitkę pomiędzy zęby, przesunąć ją do samej góry i wsunąć aż pod dziąsła!


@krulewna: Jak "pod" dziąsła. o0 Weź to jakoś zobrazuj, bo nie wiem czy dobrze rozumiem.
  • Odpowiedz
@krulewna: wszystko się zgadza z moimi zaleceniami od higienistki.

Tylko serio, opanuj macicę. Ktoś Ci zwraca uwagę, że o czymśtam nie powiedziałaś, to zamiast odpowiedzieć normalnie "było na szybko, sorry, warto o tym powiedzieć", to wyzywasz od januszy, stuleji i #!$%@? wie co Ci jeszcze do głowy przyjdzie. To zniechęca.
  • Odpowiedz
@krulewna: Spoko, ale z tym piaskowaniem to Cie ponioslo. Mialem wczoraj rozmowe ze swoim dentysta na ten temat. Powiedzial, ze jezeli nie ma wyraznej potrzeby piaskowania, to unikamy tego. Kazdorazowe piaskowanie zuzywa szkliwo. Najpierwsz piaskowanie zrobisz raz na dwa lata, pozniej raz na rok a nastepnie co 3 miesiace, bo szkliwo nie bedzie na tyle odporne i bedzie przyjmowalo kazdy osad na zeba.
  • Odpowiedz
@krulewna: Dziwnie piszesz o tych zębach, jakby były stworzone, tak, że bez umycia się rozpadną w gruz i pył.
Teorii co do mycia zębów słyszałem dużo i myślę, że każda jest dobra. Mi dentysta powiedział, że najważniejsze, żeby zęby myć, po prostu. Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Wiadomo, że lepiej będzie wymiatać i wskazana jest nić, ale i tak największą robotę robi samo to, że brud znajdujący się na zębach
dwuwarstwowy - @krulewna: Dziwnie piszesz o tych zębach, jakby były stworzone, tak, ż...

źródło: comment_wibcHiFUDn480tGj0QG9EbNEIH9jaoFj.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@tobiasz22: Water pik bardzo dobry wybór, fajnie zastępuje nić. Na początku trzeba się przyzwyczaić do jego obsługi, ale po jakimś czasie idzie już sprawnie. Mam i gorąco polecam jako substytut nie lubianej przez większość i mnie nici :]
  • Odpowiedz
@Szalom: Płukanie dobrze umytych zębów jest bez sensu. Baterie w jamie ustnej są zupełnie niegroźne.

Do powstania próchnicy potrzebne są cukry + płytka nazębna.

Po wyszczotkowaniu zębów, gdy usuniesz płytkę bakteryjną, reorganizacja tej struktury zajmie kilka godzin. Do tego bakterie pionierskie nie powodują próchnicy.

Za to płukanka wydaje się sensowna, gdy nie ma możliwości umycia zębów (np. po obiedzie). Usuwa resztki pokarmu, dostaracza fluor (który działa przeciwpróchniczo na wiele sposobów).
  • Odpowiedz
@synec: Waterpik.to bardzo dobra rzecz ale nigdy nie powinna zastępować nici.
@pasiaty: gwaranuje, że nawet przy ogromnej podatności zębów tak skrupulatne dbanie o higienę j.u jak zostało tu opisane sprawi że nikt nie będzie musiał wydawać 17k na dentystę. Nie ma takiej siły po prostu. Ale najłatwiej zasłonić się podatnością zębów i genetyką. Jak słyszę teksty "po ciąży zęby mi się popsuły", "ja tak mam po tacie", "ryzyko zawodowe" to
  • Odpowiedz
@krulewna: pierdu pierdu pierdu pierdu. Po wszystkich znajomych i rodzinie widzę, że największy wpływ na zęby mają geny. Ciotka ma 60 lat i dwie plomby, zęby myje bez filozofii, raz na rok idzie na kontrolę do dentysty. Wujek ma plombę chyba w każdym zębie, korony, implant, a zęby myje bardzo dokładnie, z użyciem irygatora (tak to się nazywa?) i tych małych szczoteczek do "czyszczenia przestrzeni międzyzębowych". Ja mam niestety to samo,
  • Odpowiedz
@vestridancer: tak tylko @pasiaty pisze o tym że niektórzy mają łatwiej i nie muszą tak dbać o zęby jak Ci którzy są bardziej podatni.
@vestridancer: A znajdą się osoby które będą myły raz dziennie zęby ze złą techniką po 30 sek i będą miały zdrowe zęby. Bo genetycznie mają silniejsze zęby i to jest fakt.
  • Odpowiedz