Wpis z mikrobloga

Mirki,

Mam problem w pracy, z którym muszę się uporać a samemu nie potrafię.

Otóż mam kilka sklepów, które handlują towarem X. Potrzebuję równomiernie "rozsunąć" ten towar do poszczególnych sklepów w zależności od miesięcznego popytu. I tak np. sklep nr. 1: stan magazynowy wynosi 10 opakowań a popyt 5 op , sklep nr 2: stan 3 a popyt 7 oraz sklep nr 3: stan 0 popyt 3

Czy możecie mnie nakierować jakiej formuły powinienem użyć aby program mógł "wyrównać" stany magazynowe na poszczególnych sklepach? Czy w ogóle da się coś takiego zrobić bez znajomości VBA?

#excel , #informatyka
  • 5
@m-d-s: pewnie się da i pewnie wystarczy użycie prostej proporcji, ale żeby uzyskać odpowiedź, to najpierw musisz zadać konkretne pytanie, czyli: mam takie dane, a chcę mieć takie. Druga możliwość to opisać algorytm rozsuwania i wyrównywania
@brak_nicku: Ok, więc konkretyzuję:

Mam dostępny raport, którego posczególne kolumny wyglądają następująco:

+-------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+
| NazwaTowaru | SklepA-Stan | SklepA-Sprzedaż | SklepB-Stan | SklepB-Sprzedaż | SklepC-Stan | SklepC-Sprzedaż |
+-------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+
| Towar X | 10 | 3 | 3 | 7 | 0 | 3 |
+-------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+
| Towar Y | 3 | 13 | 12 | 7 | 8 | 8 |
+-------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+-------------+-----------------+
| Towar Z | 1 | 1 |
@m-d-s: jeśli łącznie w magazynach masz towaru Y 23 sztuki (3+12+8), a popyt łączny jest 28 (13+7+8), to po przesunięciach na sklepie A powinno być 13/28*23, w sklepie B 7/18*23, w sklepie C 8/28*23 (pytanie dodatkowe czy w grę wchodzą też dostawy, czy tylko przesunięcia). Skoro już wiesz ile powinno być, wiesz ile jest, to dalej tylko trzeba przyjąć jakąś metodę zaokroglania i gotowe. Formuły w Excelu do tego raczej w