Wpis z mikrobloga

PIERWSZY BURGER BYŁ RZYMSKI?

Antyczni Rzymianie są doceniani przez współczesnych Brytyjczyków za przyniesienie na Wyspy kilku innowacji: dróg, chodników, łaźni czy hydrauliki. Jak się okazuje zawdzięczać mogą jeszcze jedno – burgera wołowego.
Przepis na burgera pochodzi z rzymskiej książki kucharskiej – O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć (De re coquinaria libri decem). Jako jej autor podawany jest Apicjusz, ale dzieło to jest kompilacją kilku źródeł dokonaną w IV–V wieku n.e. Potrawa nosi nazwę „Isicia Omentata” i składa się z mielonego mięsa, pieprzu, wina, orzeszków pinii i specjalnego sosu ze sfermentowanych ryb (garum). Wszystkie składniki powinny być ze sobą wymieszane i ulepione w kształt pasztecika.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/pierwszy-burger-byl-rzymski/

#rzym #starozytnyrzym #antycznyrzym #starozytnosc #imperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #historia
Pobierz IMPERIUMROMANUM - PIERWSZY BURGER BYŁ RZYMSKI?

Antyczni Rzymianie są doceniani prz...
źródło: comment_z8mgQf50RBawIN5xlZ4sksX0P3slUOV9.jpg
  • 8
@sysek: Pewnie jak pies zmielony razem z budą...
Ja już od jakiegoś czasu unikam czerwonego mięsa, a najbardziej lubię ryby. Byle dobrze przyprawione, dużo ziołowego pieprzu, raczej bez soli. Coś tam można dodać, ale w tym pieprzu jest chyba wszystko. Może odrobiny czarnego, ale on do ryb mi jakoś nie podchodzi. Natomiast nie ma to jak kasza jaglana z białym, dobrze wysmażonym mięsem i jakimś sosem. Trudno lepiej pojeść.
@krol_bolu: A moze moj ojciec wedkuje i lowi pstragi teczowe? Jak jadles takiego, to przestan #!$%@?, ze burgery sa lepsze. Idz w ogole do sklepu i przeczytaj sobie, co w tym jest. Mieso oddzielone mechanicznie. Tak zwane MOM. Od znajomego z duzej masarni wiem, co to znaczy. Jak masz mieso drobiowe, to oni wrzuca do maszyny kurze lapy razem z pazurami. Smacznego.
@Message: Po pierwsze nie napisalem co jest lepsze. Po drugie nie odpowiedziales czy lubisz fladre. Po trzecie jak chce dobre mielone to kupuje np lopatke i miele ja w domu (jezeli mam w planach gosci to prosze o to w sklepie). Po czwarte drób to tez biale mięso. Po piate moze to przez bycie zielonka ale jakbys przyjrzal sie taga to nie ma w nich slowa o gastronomi. I po szóste