Wpis z mikrobloga

Stało się. Nadszedł dzień by powiedzieć dość. Pół życia przed kompem przesiedziane, a wiedzy i umiejętności żadnych. Od dłuższego czasu szykowałem się z zamiarem nauki programowania. I nie, nie dla zarobków czy czegoś w tym stylu (zresztą nie wiem czy typowy humanista w wieku 21 lat może w ogóle zmienić sposób myślenia na tyle by jego programowanie naprawdę było na poziomie), ot tak dla satysfakcji, porobienia jakiś prostych amatorskich projektów i dla samego faktu poznania i zrozumienia. Po dniach spędzonych na przeszukiwaniu internetu zawęziłem opcje do nauki 3 rzeczy:
1) C (Rozważałem głównie ze względu na zastosowanie w elektronice przy hobbystycznym programowaniu mikrokontrolerów)
2) Cpp (Chyba ze względu na uniwersalność...zresztą-To Cpp, nie wypada nie liznąć tego kamienia węgielnego współczesnego świata)
3) PHP+HTML5+CSS3+JavaScript

Co wybrałem? Ostatnie.
Tak punkt 3.
Wiem, wiem, zaraz będzie, że to nie jest prawdziwe programowanie i nadaje się tylko dla mirków, którzy godzą się robić za marne 10k ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Decyzja zapadła. Dlaczego tak, a nie inaczej? Zdaje się, że ta grupa języków jest przystępna do nauki, jest wiele materiałów im poświęconych, HTML5 otwiera zupełnie nowe możliwości dla JS przy czym ten zestaw właściwie jest multiplatformowy, niemal nie trzeba się martwić kto i z jakim sprzętem i oprogramowaniem będzie chciał skorzystać z naszej aplikacji. Poza tym w gimnazjum liznąłem podstawy PHP, HTML i CSS, dawno bo dawno, szczerze mówiąc nic bym nie napisał teraz i pewnie nic bym nie zrozumiał nawet ze skryptu wyświetlającego 'hello world', ale to i tak raczej ułatwi przyjęcie pewnych informacji.

I tak, nie martwcie się, jak z tym wypali nauka do poziomu zadowalającego mnie to spróbuję z prawilnymi językami programowania.

Czego oczekuję zamieszczając ten wpis?
Generalnie wpis jest formą przywitania się i zapowiedzią, że będę częściej spamował w tych tagach, które zaraz namiętnie będę wypisywał. Przy okazji obczaję kto tu jest aktywny ij nadaje się do wołania o błahostki w środku nocy. Poza tym zaczynam już z prośbą:
Czy doświadczeni mają jakieś rady? Coś na co zwrócić uwagę, czego nigdy nie robić?
Poza tym, z jakiegoś powodu martwi mnie przebrnięcie przez podstawy JS. Czy ktoś kto przez to przechodził może polecić jakąś stronę z kursem albo dobrą książkę, która jest w stanie przeprowadzić laika od podstaw aż po jQuery?

#programowanie #webdev #php #html5 #css #javascript #jquery #naukaprogramowania #informatyka #soonsiliconvalley #pytanie
  • 20
@4rchibald: Polecam do nauki miroslawzelent.pl.

Postaram się coś doradzić...
Mógł byś iść w kierunku full-stack developer, czyli aby znać i umieć programować wszystkie warstwy, od bazy danych i serwera www poprzez logikę aplikacji w back-endzie oraz interfejsu komunikującego się z front-endem aż do RIA front-endu, czyli sporo Ajaxa i JavaScriptu z różnymi frameworkami (np. AngularJS).

Jak chcesz iść krótszą ścieżką i bardziej webowom, to spróbuj sił z językiem Ruby (Ruby
@4rchibald: plusuje i obserwuje bo sam zaczynam myśleć żeby zacząć się czegoś uczyć. Co prawda ja jestem po technikum informatycznym i to jeszcze przez dwa lata na specjalizacji aplikacje internetowe ale od 3-4 lat wgl się tym nie zajmuje co mnie męczyć zaczyna dość. Myślę żeby za rok iść na studia ale wcześniej samemu zacząć sobie przypominać pewne rzeczy i uczyć nowych. Swoją drogą ja w szkole dużo bawiłem się językiem
@4rchibald: Jakby to powiedzieć, jak bardzo sobie nie wyobrażamy, że będziemy pisać w C rewolucyjny scheduler, albo walić w Cg takie shadery, że wszyscy czapki z głów zrywają, to na czymś trzeba zarabiać pieniądze, i z tego względu to jest doskonały wybór:)
@4rchibald:

1. Nie przywiązuj się do języka => wszystkie mają zady i walety.
2. J.w. do frameworka
3. Wiele problemów jest uniwersalne.
4. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo aplikacji webowych (musisz rozumieć, wręcz samemu sobie zrobić i ciągle się dokształcać na temat sql–injection, html–injection, xss, session hijacking, itp.) – to jest na prawdę bardzo ważny temat.
5. Yebać stare przeglądarki – przekonuj szefa, że poniżej IE10 nie ma sensu srać się z
@Melcma: Czy to działa na zasadzie, że dostajesz zadanie do zrobienia we współpracy z innymi ludźmi? Jeżeli tak, to bardzo mnie się podoba. Zacząłem szukać, ale nie widze czegoś podobnego dla pythona:(

Dzięki wszystkim za dobre rady i przydatne linki

Trwa właśnie promocja na ebookpoint.pl, obniżka 40 pln na wybrane książki związane z informatyką
http://ebookpoint.pl/kategorie/dzien-programisty
Polecacie jakieś tytuły, które uważacie, że byłyby dla mnie pomocne? Jeśli tak to piszcie śmiało, może coś akurat w tej promocji jest.

Poza tym polecacie jakieś konkretne fora polsko lub angielsko języczne na których będę mógł uzyskać odpowiedzi na moje pytania z zakresu php, js, html i css? Nie