Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #laptop #laptopy #notebook #notebooki #lenovo #y580 #lenovoy580 #msata #ssd #komputery #sata #dyski #dyskitwarde

Mam dwa pytania mirki, otóż mam lapka Lenovo Y580 i zastanawiam się czy nie kupić sobie do niego dysku SSD na mSATA ("stoi wolne" więc można by to jakoś wykorzystać a jak bym postawił na tym system + jakieś apki to pewnie spory zysk byłby).

1. Czy ktoś ma tego lapka i może miał parę HDD + SSD? Jak się sprawdzał taki zestaw? Coś słyszałem że ten dysk można wykorzystać jako chache ale nie wiem czy to lepsze posunięcie niż po prostu postawić na nim windowsa + jakieś wymagające aplikacje (dużo I/O)?

2. Czy dyski na mSATA robią się popularniejsze? Tzn czy kupując teraz taki dysk i za rok-dwa jeśli wymieniał bym lapka to czy nie będę miał później problemu ze znalezieniem lapka który ma wolne złącze mSATA? Czy może będzie ciężkie znalezienie takiego lapka a jak już znajdę to pewnie będą sporo lepsze od niego i tak? Pytam gdyż obecnego lapka już jakiś czas mam i nie wiem ile mi jeszcze będzie służyć (na razie nie narzekam, ale wiadomo wszystko idzie do przodu).
  • 6
@CoTyDoMnieMowisz:

1. Miałem kiedyś Y580 ale miałem SSD 2,5 cala wsadzony zamiast HDD i HDD w kieszeni zamiast DVD. Różnica jest kolosalna, powie ci to każdy kto zaczął używać SSD. SSD najlepiej nadaje się Windowsa + programy, których często używasz. Im mniej operacji na plikach tym dłużej pożyje, więc warto wyłączyć indeksowanie plików na nim i przenieść plik stronnicowania na HDD.

2. m.2 jest popularniejsze, ale i mSATA znajdziesz w niektórych
@vdr: że SSD to duża różnica to wiem, ale na szybko rzucając okiem coś widziałem, że były jakieś problemy, coś że dysk pod mSATA robił tylko za cache do normalnego itp. i właśnie liczyłem że ktoś tu się znajdzie z SSD na mSATA w nim.
2. m.2 jest popularniejsze, ale i mSATA znajdziesz w niektórych lapkach. Nikt Ci nie powie jak będzie za 2 lata...


@vdr: Przecież jest odwrotnie, przynajmniej jeszcze, ale można śmiało założyć, że w przyszłości m.2 sata albo i nawet pcie wyprze msata.
@CoTyDoMnieMowisz:
Wydaje mi się, że koniec końców odpalali na tym windows 8.1 i windows 7, ale lepiej się upewnij.
@Pustulka: U mnie akurat jest ;) W Clevo P170SM-A okazało się, że nie ma msata, a są dwa m.2... Nieźle się zaskoczyłem bo kupiłem dysk na msata i musiałem go wymienić następnego dnia... ;]