Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 50, Rob Dougan. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Słowo wstępu:


Stało się! Gdy 24 stycznia opublikowałem pierwszy wpis autorskiego, Wykopowego słuchowiska pod tytułem Wpadło mi w ucho..." nie spodziewałem się, że trochę ponad 2 miesiące później opublikują 50 odcinek. Byłem też wielce i miło zaskoczony, że przez ten czas udało mi się zebrać prawie 100 osób, którym spodobało się to co robię, i którzy zasubskrybowali mój autorski tag. Wszystkim, którzy czytają i słuchają mojego słuchowiska chciałbym podziękować za poświęcenie czasu na czytanie tego co piszę. Mam nadzieje, że każdy w tych 50 odcinkach znalazł coś dla siebie. Życzę też sobie, by grono odbiorców powiększało się dalej :) Przejdźmy zatem do części właściwej...

W dzisiejszym odcinku udamy się do Australii na spotkanie z twórczością pana nazywającego się Rob Dougan. Być może większość z Was kojarzy go z utworu, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do pierwszej części filmu Matrix. Ale zapewniam Was, że ma znacznie więcej świetnych utworów. Jego muzyka to połączenie elektroniki, trip-hopu, ambientu i muzyki symfonicznej. Połączenie świetne.

Zacznę od wspomnianego wyżej utworu, czyli "Clubbed To Death (Kurayamino Variation)". Od początku mamy świetne dźwięki, instrumenty smyczkowe. Symfoniczny klimat. A klimat spowodowany jest tym, że dźwięki smyczków zostały wysamplowane z kompozycji Sir Edwarda Elgara pod tytułem "Enigma Theme (Andante)". W późniejszej części utworu pojawia się też świetny motyw zagrany na pianinie (od 2:55). Jednak w odróżnieniu do smyczków, te pianino Rob skomponował sam.

Kolejna świetna kompozycja nosi tytuł "I'm Not Driving Anymore". Utwór ma bardzo fajny "zawodzący" wokal. Pojawiają się tu również wstawki na instrumentach smyczkowych i dobra, "soczysta" perkusja. Jest też nieco inaczej zaaranżowana wersja instrumentalna dla smakoszy dźwięków a nie zakłócania ich wokalem.

Następny symfoniczny utwór nosi tytuł "Will You Follow Me?". Świetny utwór z melodią na instrumentach smyczkowych. W późniejszym momencie dochodzą też wstawki na instrumentach dętych. A w tle słychać chóralne nucenie.

Utwór "Speed Me Towards Death" kieruję się nieco w stronę trip-hopowych brzmień. Mamy ponownie instrumenty smyczkowe, wokal i delikatną perkusję.

Zakończę na utworze "There's Only Me", który jest również w trip-hopowych klimatach. Dodatkowo utwór jest przyozdobiony motywami na gitarze akustycznej, która gdzieś tam cicho pobrzękuje w tle.

Ciekawostki:

Przedstawione powyżej utwory pochodzą z płyty "Furious Angels". Jest to płyta wydana w 2002 roku i jak na razie to jedyny długogrający album Roba. Co ciekawe płyta jest na dwóch kompaktach, a na tym drugim znajdują się wersje instrumentalne utworów z pierwszego kompaktu. Gratka dla lubujących się w dźwiękach muzyki instrumentalnej.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

Uwaga!

Postanowiłem nieco rozszerzyć działalność "Wpadło mi w ucho..." i rozpocząłem ekspansję na Facebooku.

Od teraz również i tam będą się ukazywały kolejne odcinki mojego słuchowiska.

Wszystkich chętnych do czytania o artystach i słuchania ich z poziomu Facebooka, zapraszam pod adres:

facebook.com/wpadlomiwucho


Jednakże ostrzegam, że na FB odcinki są opóźnione względem tych z Wykopu. A to z prostego powodu, że na Wykopie rozpocząłem cykl "Wpadło mi w ucho..." dużo wcześniej niż na Facebooku. Myślę teraz nad rozwiązaniem tego, by jak najszybciej zsynchronizować odcinki i tu, i tu. Bo chciałbym aby na FB też ukazały się wszystkie odcinki, które są na Wykopie. Chyba jedynym sposobem jest wrzucanie po kilka odcinków w ciągu dnia na FB (w końcu mam je już gotowe), aż w końcu się wyrównają. Ale z drugiej strony nie chciałbym zaśmiecać za bardzo "ściany" czytającym to ludziom.

#muzyka #oswiadczenie #wpadlomiwucho #muzykaelektroniczna #ambient #muzykasymfoniczna #robdougan

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins

28. Jacaszek

29. Bajzel

30. Bersarin Quartett

31. Eels

32. Ladyhawke

33. Air

34. Radiohead

35. Iglu & Hartly

36. Joy Division

37. Koop

38. Asaf Avidan & The Mojos

39. Fink

40. Woodkid

41. Julia Marcell

42. Stan Borys

43. Eluvium

44. Flunk

45. Paavoharju

46. Arms and Sleepers

47. Ólafur Arnalds

48. OPM

49. Xploding Plastix
Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 50, Rob Dougan. Subskrybuj tag: #wpadlomiwuc...

źródło: comment_gFUIoc9HYPQQUjtd6yQpP1JnmGkVuIo9.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz