Wpis z mikrobloga

#pracbaza :-)

Pod #krakow piorun uderzył w grupę ludzi (prawdopodobnie pracujących w polu). Wezwanie brzmiało "Więcławice - gdzieś w polach", wzywający przerażony bał się rozmawiać przez telefon bo był w środku burzy i rozłączył się. Natychmiast wysłaliśmy 3 karetki + śmigłowiec. Pojechali strażacy i policja. Poszukiwania z lądu i powietrza. Na miejscu 6 osób poszkodowanych, jedna reanimowana, 3 dzieci + 2 dorosłych.

#999 #ratownictwo #truestory
  • 82
Jakiś czas temu jechałem rowerem w burzy, obok mnie (jakieś 50 metrów) #!$%@?ł piorun w linię średniego napięcia to aż w kciuku poczułem mrowienie. Lekko osrany byłem, także nie polecam jazdy w takich warunkach.
Dzisiaj w burzę woziłem bale słomy, małe kostki widłami podawałem na przyczepę, miałem trochę stracha co chwilę widły unosić do góry ile się da, gdy nade mną ciemne niebo, grzmi i się w oddali błyska. Jednego faceta w okolicy piorun zabił w taki właśnie sposób. No ale co zrobić jak mechanizacja z lat 80 na gospodarstwie, a pomóc rodzicom trzeba.


@bezimienia90: trzeba było sięgnąć do korzeni ;-)
Pobierz kwanty - > Dzisiaj w burzę woziłem bale słomy, małe kostki widłami podawałem na przyc...
źródło: comment_ZqjBTxbusieLZ9qqgzPQSYDhVDzpFsQI.jpg
o kuwra :D Wymień drewniane widły z metalową końcówką, na drewniane widły - seems legit! :D


@iskra-piotr: Jeżeli wierzę w jakieś voodoo dotyczące piorunów to właśnie zaostrzone końcówki wideł ułatwiły by ,,ściągnięcie piorunu''. Ostry przewodnik powoduje zmniejszenie gradientu pola potrzebnego do przebicia iskry. Dlatego piorun tam ,,chętniej'' uderzy.

Gumofilce nie pomogą, skoro piorun przeleci kilkaset metrów z chmur do ziemi to ominie te kilkadziesiąt cm gumy bokiem :-/. Poza tym będziesz
@spere: @Dzyszla: @jankotron: Biorąc pod uwagę, że do zainicjowania wyładowania potrzebne jest natężenie pola elektrycznego rzędu 1-0,1 MV/m a telefon tworzy pole raczej niewielkie rzędu mV/m albo i mniejsze. Więc takie "zaburzenie" (różnica nawet 9 rzędów) jest w zasadzie pomijalne.
Dopowiem jeszcze gdzie takie duże natężenie pola może się wytworzyć, chociaż to może oczywiste. Wokół uziemionych, przewodzących i kanciastych materiałów. Dlatego szczególnie niebezpieczne są anteny i w ogóle wszelkiej
Pobierz Kontestator - @spere: @Dzyszla: @jankotron: Biorąc pod uwagę, że do zainicjowania wył...
źródło: comment_bTFM4m7Bhnf5tg7r1ozfdHBWqbzMpsFu.jpg
@Kontestator: To propos napięcia krokowego jeszcze mały hint dla wszystkich - jeśli w pobliżu was spanie przewód wysokiego napięcia i będzie cały czas pod napięciem, to właśnie nie wolno robić kroków, bo można zostać porażonym. Należy albo uciekać podskakując na jednej nodze, albo trzymać obie nogi złączone.
To by się już bardziej zdało ^_^


@iskra-piotr: no tak, bo skoro piorun pokonuje drogę z chmury do człowieka, to te 5mm gumy (lub odległość od końca dłoni do ziemi) będzie dla niego przeszkodą nie do pokonania.