Wpis z mikrobloga

@jaqb17: Ubuntu jest całkiem fajne na start - dużo rzeczy jest "ułatwionych", domyślne programy instalowane tak, żeby każdy windowsowiec się połapał. Sterowniki praktycznie wszystkie sam ciągnie. Jak brakuje kodeków, to system uprzedzi, że to inna licencja, ale zainstaluje. Może odstraszać domyślne Unity, ale da się zmienić na Gnome.

Fedora / CentOS to bardzo stabilne distro, ale jednak mogą wymagać odrobiny kombinowania (aczkolwiek nie jest to straszne).
@jaqb17: Długi czas używałem Ubuntu, teraz przesiadłem się na Minta i jest to w sumie (w dużej części) Ubuntu z innym środowiskiem graficznym i kilkoma własnymi narzędziami. Ma to swoje plusy, bo pakiety z Ubuntu normalnie działają, np. Steam (przedtem martwiłem się, czy Steam będzie działał, ale jak widać niepotrzebnie). Według mnie Mint jest trochę bardziej dopracowany (subiektywna opinia, być może niesłuszna) i mniej ociężały niż Ubuntu z Unity, ale pewnie
@jaqb17: z Unity jest tak jak z Modern w Win 8. Najpierw nie wiesz o co chodzi, potem nie wyobrażasz sobie łatwiejszego interfejsu.

Tyle że ma dość spore wymagania co do wydajności komputera.
@jaqb17: Linux Mint Debian Edition
Ogólnie to Mint, ale nie bazuje na Ubuntu, a Debianie. Od razu na płytce masz wszelkie Flash Playery, Javy, kodeki itd. A Debian sprawia, że za bardzo się nie sypie

Proponuję wersję z Mate
@jaqb17: A jaką masz kartę graficzną? Bo z tym są często problemy, zwłaszcza jak będziesz używał zamkniętych sterowników. Na VirtualBox raczej nie będziesz miał problemów.

Jak nie miałeś nigdy do czynienia z Linuxem to tu masz kurs (po angielsku) https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-2 z przykładami omawianymi na CentOS, Ubuntu i openSUSE, na studiach pewnie spotkasz którąś z tych dystrybucji lub pochodne (Debian, Fedora)
@jaqb17: To zależy od uczelni, na uczelniach głównie teorię się wykłada, ale jedyny Linux na sieciach komputerowych to Debian (przynajmniej u nas).

Ale uczelnia to 90% teoria