Wpis z mikrobloga

A gdyby tak zebrać listę argumentów na dane "zarzuty" wobec #wolnyrynek ?
Aby potem szybko odpisywać socjalistom, komunistom bez pisania tego samego w kółko od nowa.

Ja zaczynam tutaj
http://www.wykop.pl/wpis/13661801/#comment-43986557
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ktoś dorzuci swoje 3 grosze? #4konserwy #4kuce #ankap #korwin #knp #koliber

wołam potencjalnie zainteresowanych @Siotson @K_R_S @szasznik @swoj_chlop @daj_pan_spokoj @RPG-7
  • 62
@ration: wiec w taki sposob? ok
oczywistym jest ze w polsce wolny rynek partii politycznych nie dziala. PiS i PO maja monopol na wladze (tworzenie praw), pieniadze (budzet), przemoc (policja i prokuratura).
co prawda monopol nie jest przeciwnienstwem wolnego rynku ale jest jego wypaczeniem.
No to trzeba by zlikwidować podatek na wojsko i policję, bo to jest decydowanie o wszystkich.


@ration: Nie rozumiesz, wojsko i policja są konieczne do funkcjonowania państwa. Natomiast to co kto robi ze swoim życiem to jego sprawa, ewentualnie rodziny. Nie można dorosłych ludzi jak dzieci.

W dalszym ciągu problem pozostaje ten sam: jak określić to, co jest dla ludzi lepsze.


@ration: Dla jednego będzie lepsze jak będzie leżał nic
@Tylko_nocny

"PiS i PO maja monopol na wladze (tworzenie praw), pieniadze (budzet), przemoc (policja i prokuratura)."

Wyborcy wybierają usługodawcę, który zapewni im określoną usługę (rządzenie krajem to usługa - wyborcy płacą im pensje, a wybrani 4 lata rządzą).

Zatem jeżeli ludzie wybierają systematycznie usługodawców oferujących socjal, to znaczy, że albo:

1. Ludzie wolą żyć w kraju, gdzie jest jakiś (choćby mały) socjal i dlatego ich wybierają

2. Ludzie wolą żyć w kraju,
Równie dobrze można powiedzieć, że jest uczciwe. W końcu nikt nikomu nie każe mieszkać akurat w Polsce, można sobie wyjechać.


@ration: Równie dobrze mogłeś napisać "w sumie można się zabić i problem z głowy".
Nie jest uczciwe, nie wmawiajmy sobie, że czarne jest białe.

Teza wzięta z powietrza, równie dobrze można powiedzieć: "Bezpieczeństwo mniej zaradnych JEST warte poświęcenia części rozwoju".


@ration: Załóżmy, że kiedyś doleci do nas obiekt, który zniszczy
@Detal

"Nie jest uczciwe, nie wmawiajmy sobie, że czarne jest białe."

Oczywiście, że zabieranie pieniędzy bogatszym i dawanie mniej zaradnym JEST uczciwe, nie wmawiajmy sobie, że czarne jest białe.

Widzisz, właśnie to jest problem: każdy ma inny światopogląd, więc cała idea wolnego rynku to nie jest dyskusja ekonomiczna, czy naukowa, tylko czysto ideologiczna.

"Załóżmy, że kiedyś doleci do nas obiekt, który zniszczy naszą planetę, jeśli ludzkość nie zdążyłaby rozwinąć na tyle by
@ration: ech te figury retoryczne. przedstawienie pogladu z ktorym praiwe kazdy sie zgodzi i takiego gdzie nikt - oczywiscie mam wybierac te gorsza opcje xD

jak juz mowilem w polsce jest monopol (wlasciwie to oligopol) partii rzadzacych od 25 lat. wystarczy spojrzec na wybieranych poslow i senatorow - w zasadzie caly czas ci sami - a przynajmniej glowy partii sie nie zmieniaja.

Oczywiście, że zabieranie pieniędzy bogatszym i dawanie mniej zaradnym
@Tylko_nocny

"jak juz mowilem w polsce jest monopol (wlasciwie to oligopol) partii rzadzacych od 25 lat. wystarczy spojrzec na wybieranych poslow i senatorow - w zasadzie caly czas ci sami - a przynajmniej glowy partii sie nie zmieniaja."

Ale mamy co 4 lata wybory i jakby się ludziom nie podobały te rządy, to by je już dawno zmienili.

Ok to żeby skrócić: albo:

1. Ludzie głosują za socjalem oraz CHCĄ żyć w
Oczywiście, że zabieranie pieniędzy bogatszym i dawanie mniej zaradnym JEST uczciwe, nie wmawiajmy sobie, że czarne jest białe.


@ration: A 2+2=5? Serio w to wierzysz?

Widzisz, właśnie to jest problem: każdy ma inny światopogląd, więc cała idea wolnego rynku to nie jest dyskusja ekonomiczna, czy naukowa, tylko czysto ideologiczna.


@ration: To jest dyskusja też ekonomiczna.
2+2=5 to nie światopogląd, tylko kłamstwo lub głupota.

Ale tego nie wiemy, czy taki obiekt
@Detal

"A 2+2=5?"

Nie, to jest matematyka, a tam jest ideologia.

"Serio w to wierzysz?"

W bardzo ograniczonym zakresie - tak.

"2+2=5 to nie światopogląd, tylko kłamstwo lub głupota."

Ale 2+2 to matematyka, a zasady moralne to ideologia.

"Nie wiemy czy ktoś zachoruje, ale mimo to każemy płacić ubezpieczenie zdrowotne."

Nie wiemy, ale tutaj mamy dosyć dokładne statystyki z miesięcy ubiegłych, więc można zaplanować budżet. Tymczasem o obiektach, które miałyby zniszczyć ludzkość
Ale mamy co 4 lata wybory i jakby się ludziom nie podobały te rządy, to by je już dawno zmienili.

Ok to żeby skrócić: albo:


1. Ludzie głosują za socjalem oraz CHCĄ żyć w państwie z socjalem

2. Ludzie głosują za socjalem oraz NIE CHCĄ żyć w państwie z socjalem

Ja twierdzę, że w Polsce występuje sytuacja 1. i to nie z powodu manipulacji medialnych, tylko po prostu wolą trochę państwa opiekuńczego.
@ration: wiesz jak dziala monopolista? w ogole widzisz co sie do ciebie pisze?

a jesli uczciwym jest fakt ze powinno sie zabierac bogatym i dawac biednym to w takim razie zlikwidujmy pieniadz.
i oceny w szkolach. nie moze byc tak ze ktos kto sie lepie uczy/lepiej pracuje dostaje wiecej piendzy/lepsze oceny
@Tylko_nocny

"wiesz jak dziala monopolista? w ogole widzisz co sie do ciebie pisze?"

Ale ja absolutnie nie uważam PiS i PO za monopolistów. To była Twoja teza. Wręcz przeciwnie: ja uważam, że jakby ludzie na prawdę nie chcieli socjalu, to politycy by oferowali program ograniczenia socjalu, a nie tak jak PiS (i PO zresztą też) zwiększenia socjalu.

"a jesli uczciwym jest fakt ze powinno sie zabierac bogatym i dawac biednym to w
@ration: to nie jest oferowanie socjalu tylko przekupywanie ludzi ich wlasnymi pieniedzmi zeby na nich glosowac.
gdyby dostawali wszystkie pieniadze w ktore wliczaja sie koszty przedsiebiorcy do reki i mieli placic z tego podatki to juz dawno by im podziekowali.

jesli chcesz ograniczyc rozdawnictwo pieniedzy to powinny wystarczyc prywatne fundacje
W bardzo ograniczonym zakresie - tak.


@ration: Dlaczego?

Ale 2+2 to matematyka, a zasady moralne to ideologia.


@ration: Ideologia nie może przeczyć zdrowemu rozsądkowi.

Nie wiemy, ale tutaj mamy dosyć dokładne statystyki z miesięcy ubiegłych, więc można zaplanować budżet. Tymczasem o obiektach, które miałyby zniszczyć ludzkość nie wiemy kompletnie nic, więc nie mamy jak tego zaplanować.


@ration: Od czasu do czasu coś przeleci blisko, więc szansa jest by w
@Tylko_nocny

"powinny wystarczyc prywatne fundacje"

To jest Korwinowa spekulacja. I właśnie dlatego ludzie mu nie ufają: założenia z powietrza.

@Detal

"Dlaczego?"

Po prostu takie państwo, które nie daje obywatelowi umrzeć z braku pieniędzy/możliwości mi bardziej przypada do gustu nawet jeśli jest to kosztem redystrybucji.

Drugi powód to taki, że ludzie mniej rozgarnięci nie dokonują rozsądnych wyborów i wpędzają się (nie ze złej woli, tylko nieumiejętności) w kłopoty.

Trzeci powód to dzieci z
Po prostu takie państwo, które nie daje obywatelowi umrzeć z braku pieniędzy/możliwości mi bardziej przypada do gustu nawet jeśli jest to kosztem redystrybucji.


@ration: Tylko brak pieniędzy i możliwości jest powodowany m.in. zbyt dużymi podatkami.

Drugi powód to taki, że ludzie mniej rozgarnięci nie dokonują rozsądnych wyborów i wpędzają się (nie ze złej woli, tylko nieumiejętności) w kłopoty.


@ration: Nie mówimy o upośledzonych. Jak ktoś wpędzi się w problemy to
@Detal

"Tylko brak pieniędzy i możliwości jest powodowany m.in. zbyt dużymi podatkami."

M.in. ale nie tylko. Niektórzy są po prostu mniej zaradni i nawet przy niskich podatkach nie będzie ich stać na np. leczenie białaczki.

"Nie mówimy o upośledzonych. Jak ktoś wpędzi się w problemy to jego problem, następny razem będzie miał nauczkę, nie mam zamiaru płacić za czyjąś głupotę."

No więc tak jak pisałem: nasza wizja wspólnoty, jaką jest Polska jest