Wpis z mikrobloga

Moja pięciozłotówka ma już 21 lat. Ciekawe ile Polski w tym czasie zjeździła; ile razy było nią zapłacone; ile razy była wydawana w reszcie; czy była kiedyś w skarbonce; ilu meneli wymieniło ją na wino; ile dzieciaków cieszyło się, że ją ma; czy była za granicą; w ilu kasach leżała; ile razy została zgubiona i odnaleziona; ile czasu najdłużej spędziła w portfelu; czy ktoś wrzucił ją kiedyś na tacę; a może jakiś burżuj wrzucił ją do fontanny.
Fajnie byłoby kiedyś w jedną taką monetę wszczepić czipa i podglądać jej trasę. Najlepiej właśnie w piątkę, bo jest zbyt cenna na zgubienie, czy wrzucenie w fontannę.
#rozkminy #pieniadze
Pobierz
źródło: comment_c96h9cWIDuOes4ApvG9v2bTmattkQVq1.jpg
  • 83
@Dobrytyp: w gimnazjum byłem na wycieczce w NBP w Opolu i mieliśmy spotkanie z panem specjalistą od fałszerstw i mówił że w Polsce bardzo dużo 5 złotówek jest podrobionych i to na tyle dobrze, że specjaliści mają problem w ich odróżnieniu
Kiedyś chciałem na banknotach 50-100-200zł pisać "Daj znać gdzie jest xxxxx@o2.pl" Ale czy to może podchodzić pod niszczenie środków płatniczych co jest zakazane?
@tera: E - Monety wybite zanieczyszczonym stemplem.
Zanieczyszczenie pomiędzy stemplem, a monetą może być płynne (najczęściej olej z mechanizmu prasy) lub stałe (pyłki, opiłki itp.). Zanieczyszczenie płynne powoduje niepełne przeniesienie rysunku ze stempla na monetę. Napisy, które zwykle na monetach są wypukłe, na stemplu są wklęsłościami. W nich najczęściej gromadzą się zabrudzenia. W konsekwencji, litery na monecie są nieregularnie zwężone lub niemal niewidoczne. Usterka często określana, jako „zapchany stempel”. Dłuższe używanie
Pobierz
źródło: comment_AAuyGzvD2a0uvE8vuxfiWjEDDfNqpyIN.jpg
@x2one: @Dobrytyp: @tera: Piątka jest najczęściej podrabianą monetą w Polsce ale podróbki wcale nie są dobrej jakości. Brązowy rdzeń wytapiają z mosiądzu manganowego pozyskanego ze starych monet 1, 2 i 5 groszowych (nowe są za stali). Srebrny pierścień formują z łatwego w obróbce ołowiu przez co takie monety szybko się wycierają i zginają (Często można wybić rdzeń uderzając kilka razy o kant stołu).

@sensu @breskali: Swojego czasu w