Wpis z mikrobloga

@pijanstwo: Z kucowatości wyrastam. Ale jak ospa zostawia ślady na twarzy, tak słuchanie w gimnazjum pana z wąsem zostawia ślady na psychice.

A tak poważniej, to brakuje mi pomysłów na bardziej współczesne zmiany. Mogę zaproponować właściwie tylko Wilczka, chińskie reformy lat 80'tych i 90'tych. Znajdziesz mi jakieś bardziej współczesne reformy o takiej skali jak reforma Wilczka, która właściwie jednego dnia wprowadziła kapitalizm?
  • Odpowiedz
@Tostu: Niestety, "dbanie o swój kraj" jest argumentem błędnym. Jako kontrprzykład można wskazać _de facto_ monarchię Korei Północnej.
Jeśli monarcha jest #!$%@?/idiotą, może zrobić swojemu państwu w zasadzie dowolną krzywdę i nadal będzie go stać na w zasadzie dowolne luksusy.
Jako monarcha absolutny może wynająć niewolników dla zagranicznej firmy i czerpać z tego zyski.
Coś takiego jest niemożliwe w demokracji. A monarchia parlamentarna to w zasadzie forma demokracji.
  • Odpowiedz
@Tostu: Serio? Zestawiasz Reformę Wilczka, która nawet nie zdołała wejść dobrze w życie z innymi przełomowymi reformami? To już reforma Balcerowicza, czy Plan Kwiatkowskiego się bardziej nadaje. Kto Ci takie bzdury nagadał?
  • Odpowiedz
@Tostu: ja #!$%@?ę, przecież monarchia nie wyklucza demokracji, przykładem właśnie Wielka Brytania
mylisz demokrację z republiką
taka Konstytucja 3 Maja to też efekt monarchii ORAZ demokracji
  • Odpowiedz
@Ginden: Lepszym przykładem jest Arabia Saudyjska. To jak zdeprawowana jest rodzina królewska można bez problemu znaleźć w internecie. Liczebność książąt i innych wysoko urodzonych osób to zaś ogromne koszta dla budżetu. Rodzina królewska przepuszcza na błahostki miliardy petrodolarów każdego roku.
  • Odpowiedz