Wpis z mikrobloga

How to learn 30 languages

Świetny artykuł bbc (po angielsku) o poliglotach, językach i korzyściach, jakie z sobą niesie ich nauka.
Pokazuje m.in., że uczenie się języków obcych jest jednym z najbardziej efektywnych treningów jaki można zafundować mózgowi. Rozprawia się także z mitem niemożności nauki w późnym wieku, większość z "hiperglotów" (poliglotów+, znających więcej niż 10 języków) osiągnęła płynność dopiero w późniejszym, dorosłym życiu. Wspomina też coś, o czym wiedzą wszystkie osoby, które kiedyś choć próbowały poznać więcej niż 1-2 języki obce: każdy kolejny daje nową perspektywę, "osobowość". Cytując tekst:

Keeley’s theory is that learning a new language causes you to re-invent your sense of self – and the best linguists are particularly good at taking on new identities. “You become a chameleon,” he says.

It’s a cliche that French makes you more romantic, or Italian makes you more passionate, but each language becomes associated with cultural norms that can affect how you behave – it could be as simple as whether you value outspoken confidence or quiet reflection, for instance.


To jest cała prawda, uczenie się nowego języka to nie tylko klepanie słówek i udręka nad ćwiczeniami gramatycznymi, lecz przede wszystkim zanurzenie się w obcej kulturze. Uzyskanie biegłości w nowym języku to jak nowa para okularów, które zmieniają spojrzenie na rzeczywistość. Im więcej ma się par takich okularów, tym rzeczywistość staje się ciekawsza, a jej doświadczanie pełniejsze.

Polecam przeczytać całość, jest tego więcej.

“Learning another language really does open up whole new worlds.”


#jezykiobce #naukajezykow #angielski #nauka
  • 15
It’s a cliche that French makes you more romantic, or Italian makes you more passionate, but each language becomes associated with cultural norms that can affect how you behave – it could be as simple as whether you value outspoken confidence or quiet reflection, for instance.


@ottovonbismarck: Zawsze uważałem takie teksty za grafomańskie i mocno przesadzone, pewnie dlatego nie mogę się nauczyć 30 języków ( ͡° ʖ̯ ͡°
@ottovonbismarck: To otwarcie na kulture to temat dosyc ryzykowny. W sumie najpierw pojawilo sie zainteresowanie obszarami chinskojezycznymi i ich kultura, a dopiero potem chec nauki tego jezyka, zeby poznac tworczosc i obszary, ktorych ktos niewladajacy tym jezykiem nie ma dostepu.
Rozprawia się także z mitem niemożności nauki w późnym wieku, większość z "hiperglotów" (poliglotów+, znających więcej niż 10 języków) osiągnęła płynność dopiero w późniejszym, dorosłym życiu


@ottovonbismarck: jakoś nigdy nie można zobaczyć tej płynności w praktyce, może np. jakiś dziennikarzyna dałby im jakieś zdania do tłumaczenia w celu sprawdzenia znajomości języka. Mam wrażenie, że ci wszyscy "poligloci" to mistrzowie autokreacji, ze znajomością "języków" na poziomie wydukania "cześć, co słychać?".
@Coolek: nie zawsze, u mnie było na odwrót z portugalskim. Nie wiedząc prawie nic o Pt/Brazylii trafiłem przypadkiem na koncert fado - z miejsca się zakochałem w brzmieniu języka. Teraz się go uczę i dopiero przez to poznaję zupełnie obcą mi kulturę.

@fledgeling: na pewno ich umiejętności nie są zbliżone do native'ów w każdym z tych języków, ale tak jak jest w artykule: ważna jest komunikacja. Poza tym, na tym