Wpis z mikrobloga

#dania #dunski #jezykiobce

Czy jest ktoś kto uczył / uczy się duńskiego? Mieszkam w Danii od kilku miesięcy, w miarę ogarnam język, ale problem jest taki, że potrafię pisać, czytać, mówić....a jak przychodzi do rozmowy to zazwyczaj mam problem w momencie kiedy ktoś do mnie mówi po duńsku. Jeszcze spoko jak poproszę żeby mówił jak żółw ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale tylko mi przez to głupio.
Ogarniam angielski bez problemu ale chciałbym się w pełni przestawić na lokalny język, ale mimo nauki i próby rozmów niestety często nie potrafię rozróżniać większości słów w dłuższych wypowiedziach. Czy ktoś miał podobny problem i ewentualnie jak sobie z tym poradziliście? Czy tylko ja jestem takim burakiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 13
Jeg bor i Koge. Hvad med dig? :)

Mnie zaczyna to martwić, bo czas leci a ja cały czas wyskakuję z duńskim tylko po to żeby bardzo szybko zejść na ziemię bo nie wiem jakie słowa ktoś do mnie wypowiada. To dla mnie spory problem, bo chciałem się teraz przez wakacje załapać gdzieś do pracy na pełen etat, ale większość jest właśnie z językiem i to wybrakowanie zaczyna mnie już drażnić.
@bamsebjorn: Taaa.... mieszkam tu od 8 lat i moge czytac wszystko, pisac wiekszosc, mowic w miare ale odsluch....klapa. Mocno zalezy od indywidualnej wymowy kazdej osoby. Nawet jezeli sa z jednego regionu to jedna osobe potrafie zrozumiec w 90% a druga to w ogole...
@rivui: kiedys pewien norweg opowiadal mi o jakis badanich o rozwoju jezyka u dzieci w skandynawii. generalnie zapamietalem tylko to ze dunskie dzieci duzo pozniej osiagaly poziom bieglosci jezykowej innych skandynawskich dzieci (norwegow/szwedow). generlanie 7 letni dunczycy mieli umiejetnosci jezykowe na poziomie 5 letnich norwegow / szewedow. wyrownywalo sie to dopiero kolo 10 roku zycia.

wniosek - nie tylko imigranci maja straszny problem z nauka tego specyficznego jezyka, oni sami tez
@bamsebjorn: To zalezy. Jezeli bedziesz sie aktywnie uczyl. I bedziesz mial z kim pogadac. Troche dluzej niz
- Paragon ?
- Nie dziekuje.
to mozesz sie osluchac. Ja niestety aktywnie uczylem sie tylko 6 miesiecy a potem pasywnie po prostu zyjac w kraju. Nie ogladalem tez telewizji po Dunsku z podpisami. Mysle ze to moze pomoc tez...
@rivui: Dzięki...próbuję dalej, po prostu zacząłem w pewnym momence wątpić czy w końcu zacznę więcej rozumieć ze słuchu. Spróbuję poszukać jakichś flmów po duńsku z napisami w internecie, może faktycznie to coś pomoże.
@Hiisi: No tak jak wspomniałem, jak ktoś mówi powoli to jeszcze nia luzie idzie wyłapać słowa, ale głupio mi każdego pytać żeby powtarzał powoli...często po prostu sami zaczynają mówić po angielsku.