Wpis z mikrobloga

Mireczki, dawno nie było nic nowego w #ciekawostkidavida więc nadrabiam zaległości.

Paradoks statku Tezeusza.

Plutarch z Cheronei uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy starożytnej Grecji podaje w jednym ze swych dzieł pewną grecką legendę:

Statek, którym Tezeusz powrócił wraz z młodymi ateńczykami, miał trzydzieści rzędów wioseł i został zachowany przez ateńczyków aż do czasów Demetriusza z Faleronu, ponieważ gdy stare deski gniły, zastępowali je nowymi, z twardszego drewna, tak że statek stał się sztandarowym przykładem wśród filozofów problemu istnienia rzeczy, które ulegają zmianie. Jedna strona utrzymywała, że statek pozostał ten sam, a druga upierała się, że nie był tym samym.


Oczywiście takich przykładów można wymieniać wiele. W XVII wieku Thomas Hobbes dolał oliwy do ognia zadając pytanie: „Co jeśli oryginalne deski zostałyby zebrane i użyte do budowy drugiego statku?” Który statek byłby prawdziwym statkiem Tezeusza?

Paradoks można bezpośrednio odnieść do człowieka. Wszak po około 7-8 latach wszystkie komórki w ludzkim ciele są zastępowane przez nowe. Stwarza to pytanie czy po tym okresie to wciąż ten sam człowiek czy "nowy".

Każdy zapewne odpowie, że jednak po tych 8 latach człowiek dalej jest tym samym człowiekiem. W takim razie należy uznać za oryginał skarpetę którą łatamy do momentu aż nie pozostanie w niej nic z poprzedniego materiału (Skarpetki Locke’a) albo idealną kopię np. obrazu.

#ciekawostki #filozofia
Davidkom - Mireczki, dawno nie było nic nowego w #ciekawostkidavida więc nadrabiam za...

źródło: comment_CnQ17MWNIjXf8Fi8IhD0vjDiLvCVVeVL.jpg

Pobierz
  • 3
@Davidkom: ten paradoks jest świetnym przykładem na problemy języka, którym się posługujemy. Mowa i pismo najczęściej ma charakter czysto utylitarny, są to narzędzia, która pozwalają nam na skuteczną wymianę informacji.

Problem pojawia się, kiedy używane słowa okazują się nie przystawać wystarczająco dobrze do rzeczywistości. Z punktu widzenia fizyki wszyscy składamy się (w uproszczeniu) z takich samych protonów, neutronów i elektronów. Podstawowe budulce materii są od siebie nierozróżnialne.

"Paradoks" polega na tym,
Wszak po około 7-8 latach wszystkie komórki w ludzkim ciele są zastępowane przez nowe. Stwarza to pytanie czy po tym okresie to wciąż ten sam człowiek czy "nowy".


@Davidkom: Nawet pomijając poziom komórkowy, to patrząc na niemowlaka, a za kilkadziesiąt lat na starca - nawet nie są do siebie podobni.