Wpis z mikrobloga

Mam pytanie związane z prawem pracy. Czy pracodawca może zarządzić coś takiego, że pracownik może wziąć dwa dni urlopu po każdym przepracowanym miesiącu na umowie o pracę? Tzn. np. może wziąć dopiero 10 dni urlopu w czerwcu? Tj. 5 miesięcy (styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj) x 2 dni = 10 dni. Wydaje mi się to niezgodne z prawem pracy i z tego co wiem przysługuje 15 dni nieprzerwane urlopu i mógłbym np. wziąć w marcu czy kwietniu, bez jakichś ceregieli.

#prawa #umowaoprace #prawopracy #prawo
  • 8
@Smartek: cóż urlopy udzielane są zgodnie z planem, plan oparty jest o propozycje pracowników, które nie są wiążące dla pracodawcy bo musi on jeszcze brać pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy etc.

urlopu na żądanie nie może Ci odmówić, podobnie nie można odmówić urlopu w kilku innych specyficznych sytuacjach... ale jeśli nie łapiesz się na "obowiązkowy" urlop to zasady pracodawcy mogą się "obronić" :)
Bezprawne. Przysługuje ci 14 dni nieprzerwanego odpoczynku w roku.


@ripp1337: ale czy go ktoś pozbawia 14 dni nieprzerwanego urlopu? Ma do nich prawo - tylko pracodawca udzieli mu ich pomiędzy lipcem a grudniem.
Jeżeli masz już przepracowane 12 miesięcy, to nie.


@matek85: skąd pomysł, że nie może? To pracodawca decyduje kiedy i ile da Ci urlopu (ogólnie rzecz biorąc) i ma prawo zdecydować, że w styczniu to może Ci dać np. tylko 2.

Ważne jest aby w ciągu roku dał Ci 20/26 i jeden z tych urlopów musi mieć 14 dni kalendarzowych.