Wpis z mikrobloga

Astrozagadka. Na poniższym zdjęciu widać co najmniej 5 całych gwiazdozbiorów. Czy potrafisz je wskazać? Podpowiedź: klimaty morskie i zwierzęce.

Zdjęcie zrobione na zboczu góry Teide, Teneryfa. Zdjęcie powstało z nałożenia 10 zdjęć, każde 30 sekund, iso 1600, Canon 550D, obiektyw Tokina 11-16mm.

Utworzyłem nowy tag #astrozagadka. Jeżeli się spodoba, to może szanowni @Al_Ganonim, @AstroMat, @Eestel, @namrab i inni czasem coś dorzucą?

#astronomia #zagadka #astrozagadka #astrofoto #mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia
gnuthomson - Astrozagadka. Na poniższym zdjęciu widać co najmniej 5 całych gwiazdozbi...

źródło: comment_yhKGRNOesIzH7YPDh7pcI4lsl57BXsQ9.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lipathor: Oriona jest kawałek (w sumie jako taka dość oczywista wskazówka, jaki to fragment nieba), ale bliźniąt i raka to tam raczej nie ma :)
@kapelusz: Brawo! Chociaż Orion nie jest widoczny w całości. Pomocne strony i inne astromapy po to są, żeby z nich korzystać.
@Siotson: Tak, te pozostałe są słabo widoczne z Polski (np. w kompasie widać tylko dwie gwiazdy od stycznia do marca),
gnuthomson - @Lipathor: Oriona jest kawałek (w sumie jako taka dość oczywista wskazów...

źródło: comment_z3glbwAA5CQPoQXN9fQNGnYGwtnadv1y.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Nie bałeś się, że przy takim iso jak na taką matrycę DeepSkyStacker będzie widział w szumie gwiazdozbiory o których się nawet nie śniło ;)?
Sam jestem na etapie szukania dobrego miejsca do mojego pleneru treningowego z gwiazdami. Mam identyczny korpus i mocno szumi już powyżej 800, ale niestety nie mam teścia z takim fajnym szerokim obiektywem :(

  • Odpowiedz
@mi-siek: Większość astrofotek robię na iso 1600. Fakt, matryca trochę szumi, ale można to rozwiązać przez pare trików. Po pierwsze zrobić kilka darków, czyli zdjęć z zasłoniętym obiektywem i potem odjąć tą średnią od zdjęć. Robiłem ten biasy, czyli odczyt z matrycy na minimalnym czasie naświetlania przy danym iso. Ponoć też trochę pomaga. Do tego dobrze jest zrobić ileś zdjęć, np. 10 i potem je zestackować. To świetnie eliminuje szumy. Fakt, że rozpoznawanie gwiazd jest robione przed stackiem, więc to w zasadzie na to, o co pytałeś nie pomaga.

W DSS można włączyć opcję usuwania

Niestety, w kwestii astrofoto, zwłaszcza samym aparatem stawiam dopiero pierwsze kroki, więc nie czuję się na siłach cokolwiek doradzić. Wołam @namrab, który jest ekspertem. Mogę jedynie odradzić. Mam Tamrona 18-270mm. Dużo podróżuję i potrzebowałem jednego obiektywu. Dlatego zdecydowałem się na tego tamrona. Niestety, przez tak dużą rozpiętość jest bardzo nieostry, kiedy wyceluje się go pionowo do góry potrafi sam się skręcić i ogólnie jest kiepski. Ma tylko dwie zalety: był tani i ma rewelacyjną stabilizację. Do
gnuthomson - @mi-siek: Większość astrofotek robię na iso 1600. Fakt, matryca trochę s...

źródło: comment_sXsn7EXSIvIU0UIGekke4rNWGzNBzl1t.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Wow, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Powiedz jeszcze jakie parametry na tym Samayangu? (przysłona/ogniskowa- jak ja robiłem to o tyle ile zwiększałem wartość przysłony o tyle przekręcałem pierścień ogniskowej w przeciwnym kierunku- jakoś to wychodziło. Jak to wygląda w astrozdjęciach?.
Domyślam się, że tutaj już jedna próba, bo sklejanie nie wchodzi w grę. Podobnie podchodziłeś do redukcji szumu?- Sposobem tych darków? Powiem szczerze, że nie przyszło mi to do głowy.
  • Odpowiedz
@mi-siek: Niestety, nie pamiętam przesłony, on jest manualny, więc nie zapisuje się w exifach. Przesłona była chyba 4.5. Ogniskowa 8mm.

Nie, to zdjęcie to też stack 10 zdjęć, po 20 sekund każde. Łatwo to stwierdzić, że to stack i to jeszcze mało zaawansowany. Gwiazdy się obracają, a skały na horyzoncie nie. Przy stackowaniu gwiazdy są wyrównywane (czyli niewielki obrót każdego zdjęcia przed stackiem), co w efekcie daje rozmazany krajobraz. Żeby zrobić to dobrze, trzeba jeszcze zestackować drugi raz, tym razem bez obrotów. Wtedy wyjdzie rozmazane niebo i ostry dół. Na koniec wypadałoby oba stacki połączyć.

Przykład:
1. zwykły stack nieba
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Aaa, to ja myślałem, że w stockowaniu zdjęć chodzi o łączenie ich w większą panoramę, a kwestia usuwania szumu to inna para kaloszy... Dzięki po raz kolejny. Sam chętnie wybiorę się na taki astrozlot, kosztowne to jest? Tylko poza Polskę? Mógłbyś jeszcze podlinkować coś, jak i gdzie się tym zainteresować, bo bakcyla już złapałem motzno.
No i jeszcze jedno pytanie- jakie okolice zdjęcia? Sam mam spory kawałek do parku
  • Odpowiedz
@gnuthomson: Sam najbliżej mam Palowice (CN-002). Jest to miejsce ochrony ciemnego nieba przez grupe O.M. Venatorae Astrum, ale skupia się to głównie na modernizacji lamp ulicznych- ale to zawsze coś. Czekam na cieplejsze noce i poluję na bezchmurne niebo to spróbuję sił. Jeśli nie to, to wybieram się do Sopotni Wielkiej- tam już poważniej podchodzą do tematu.
Dzięki jeszcze raz za wszelkie uwagi informacje i rady. Biorę się za poradniki
  • Odpowiedz
@Nightscapes_pl: Pojedyncza klatka z Tokiny:

1. raw, 2. jpeg.

CR2 jest prosto z aparatu (1.). Wciągałem to do Lightrooma, gdzie trochę obrabiałem i zapisywałem jako tiff (nie wrzucam, bo każdy ma ponad 100MB). 10 takich tiffó stackowałem. Tego tiffa skonwertowałem do jpega 2. Jpegów w ogóle nie używałem, jpeg jest tylko po to, żebyś nie musiał ściągać 100MB pliku.

No cóż, generalnie szału z tą tokiną nie ma.
  • Odpowiedz