Wpis z mikrobloga

W tym wpisie chciałabym się z Wami podzielić ciekawostką chemiczną, która poznałam dziś dzięki mojemu koledze, który studiuje chemię.

Sól to związek powstały z kwasu i zasady, np. sól kuchenna, NaCl, to rezultat reakcji (wymieszania) kwasu chloru i zasady potasu, ale jest jeszcze kilka innych metod:
1. Można użyć kwasu i istniejącej soli i wtedy powstanie inna sól.
2. Można użyć zasady i istniejącej soli i wtedy powstanie inna sól.
3. Można użyć dwóch soli i wtedy powstaną dwie inne sole.

Przy takich zmianach wydziela się ciepło.

Jeśli ktoś może, to niech poda przykłady, ja już zapomniałam, ale w każdym przypadku można otrzymać sól kuchenną.

#nauka #chemia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow
  • 50
@NadiaFrance: na przykładzie wklejonej ściągi wymienię niedziałające dla NaCl metody:
3. i 4. HCl, czyli kwas od którego pochodzi sól jest beztlenowy, więc nie da rady użyć tlenku niemetalu.
9. sól, którą chcesz otrzymać musi być trudnorozpuszczalna, a NaCl taką nie jest.
Wstyd mi przyznać, ale nie wiem czy i ewentualnie w jakich warunkach zachodzi(łaby) reakcja sodu z chlorem (8.).
@JohnLemon: tak też podejrzewałem, obydwa pierwiastki są bardzo reaktywne, dziwiłbym się gdyby nie reagowały, ale chemia ma różne kruczki, więc nie zawsze działa prosty tok rozumowania ;)
edit: miałem na myśli "czystą" i prostą reakcję, a więc właśnie czysty sód w atmosferze Cl2