Wpis z mikrobloga

W Biblii jest masa nieścisłości i fałszu: świat ma ok 6000 lat, wszystkie zwierzęta świata zmieściły się na Arce a cała ludzkość pochodzi od jednej pary, więc mamy tu do czynienia z dosyć hardkorowym kazirodztwem! Jak to rozumieć?

Dodam jeszcze, że Biblia jest sama ze sobą sprzeczna: taki szalony problem pojawia się już w 2 rozdziale Biblii, gdzie podany jest alternatywny, inny od pierwszego opis świata i naprawdę nie da się ich ze sobą pogodzić.

Fundamentaliści biblijni, których od cholery jest w USA, przyjęli po koniec XIX wieku, że w Biblii nawet błędy ortograficzne są objawione i jeżeli rzeczywistość jest niezgodna z Biblią, to tym gorzej dla rzeczywistości.

Pominęli przy tym jedną ważną rzecz (podobnie zresztą jak niektórzy z #gimboateizm mówiąc "świat nie ma 6 tys lat, więc Jezus też nie istnieje, szach mat!):

Biblia nie jest książką o historii świata, o biologii, o geografii, o polityce czy o innych pierdołach. Nie jest też poradnikiem kucharskim (chociaż kilka przepisów się znajdzie) czy żydowskim odpowiednikiem Kamasutry (polecam Pieśń nad Pieśniami).

Tematem Biblii jest tylko i wyłącznie droga zbawienia człowieka:

„I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa” 2 Tm 3,15

„Przez objawienie została mi odsłonięta tajemnica, jak to powyżej krótko opisałem. Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej” Ef 3, 3-5


Ba, nawet "zasady moralne" (typu nie zabijaj, nie cudzołóż itp) są tam umieszczone jakby obok, bo to jak powinien postępować prawy i sprawiedliwy człowiek jest zapisane w sumieniu człowieka:

Kiedy bowiem poganie, którzy nie mają Prawa, idąc za naturą czynią właśnie to, co nakazuje Prawo, to ludzie ci, nie posiadając Prawa, sami dla siebie są Prawem. Dają dowód, że treść Prawa jest wypisana w ich sercach, przy czym sumienie ich jest niczym świadek, który w myślach oskarża ich lub bierze w obronę. Rz 2 14-15


Nie zmienia to oczywiście faktu, że Biblia jest bardzo cennym źródłem historycznym, i tak mniej więcej od czasów Mojżesza opowiada bardzo wiarygodną historię. Wcześniejsze podania są zaś mocno obrazowe z prostej przyczyny: działy się one na długo przed tym, jak napisano Biblię.
Zresztą archeologia ciągle idzie do przodu i nikt nie powiedział, że nie znajdzie się w przyszłości wiarygodnych dowodów na istnienie Edenu czy Arki Noego, chociaż na pewno nie w dosłownie biblijnym kształcie.

Wołam @zerozero7 bo chciał.

#teologia #biblia #religia #chrzescijanstwo #wiara #kosciol
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rafalu90: no może z grubsza jest jakimś źródłem historycznym, ale strasznie wybrakowanym i jednostronnym. Ile po drodze zostało wycięte to żydzi jedni wiedzą. Historia jest naciagnieta pod tezę narodu wybranego, a potem pod naukę Jezusa.

Biblia jest ciekawa, ale jako fajna powieść historyczna z niezwykle zarysowanym światem. Jako przewodnik moralny? Chyba nie bardziej niż władca pierścieni.
  • Odpowiedz
sola scriptura to zasada "tylko Biblia jest źródłem poznania wiary"


@rafalu90: Tak, ale co sola scriptura mówi o czytaniu Pisma Świętego? Czy faktycznie bierzecie pod uwagę konteksty? Spotkałem sporo protestantów, których interpretacje PŚ są wykręcone w kosmos - osobiście uważam, że to przez to, że nie mają zbyt dużej wiedzy, a nie posiadają jakiegoś odnośnika / skarbca teologii jakim jest choćby Tradycja.
  • Odpowiedz
@zerozero7: sola scriptura nic o czytaniu Biblii nie mówi.

Osobiście nie uważam, żeby Biblię należało w jakiś szczególny sposób "interpretować". Książkę czyta się tak, żeby była ze sobą spójna i zazwyczaj można ją streścić w jednym zdaniu. Harry Potter jest książką o młodym czarodzieju, Boże igrzysko jest o historii Polski a Biblia o drodze zbawienia człowieka. Oczywiście, każda książka, szczególnie taka co ma 1200 stron zapisanych drobnym druczkiem ma mnóstwo
  • Odpowiedz
Osobiście nie uważam, żeby Biblię należało w jakiś szczególny sposób "interpretować"


@rafalu90: Biblia to nie Harry Potter. Jest napisana w specyficznym języku, który jeszcze był przekładany kilkukrotnie. Dodatkowo, pisali ją ludzie, którzy nie żyli w XXI wieku.
  • Odpowiedz
@zerozero7: Iliadę i Odyseję też pisał koleś, który nie żył w XXI wieku i też była pisana w specyficznym języku. Co do kilkukrotnych przekładów to nie wiem o czym mówisz, bo Biblia była pisana w lwiej części w grece i hebrajskim i większość przekładów dokonana jest bezpośrednio z języków oryginalnych.
  • Odpowiedz
dokonana jest bezpośrednio z języków oryginalnych.


@rafalu90: Albo septuaginty / vulgaty :)

Iliada, albo Odyseja, to całościowo jeden utwór - napisany w jednym języku. PŚ to zbiór utworów, pisanych w różnych językach/stylach, w różnych czasach i przez różne osoby. Nie da się ich czytać jak Odyseję / Iliadę.
  • Odpowiedz
Biblia jest bardzo cennym źródłem historycznym


@rafalu90: Bez żartów proszę. Biblia ma kilkaset błędów historycznych łącznie z tak kuriozalnymi, że żydzi rzekomo byli w niewoli egipskiej i błąkali się w liczbie kilku milionów kilkadzesiąt lat po pustyni. Jeśli interesuje Cie wyczerpująca, ale nie całkowita lista biblijnych ahistorycznych i anaukowych bredni zajrzyj tutaj: http://skepticsannotatedbible.com/science/long.html
  • Odpowiedz