Wpis z mikrobloga

#coolstory #truestory #wiara #katolicyzm #teologia #kosciol #ksiadz
Ja, 24 lvl po 8 latach postanowiłam za namową narzeczonego pójść do spowiedzi.
Nie otrzymałam rozgrzeszenia, bo mieszkam z narzeczonym, którego naprawdę kocham i zamierzam poślubić (za jakieś 2 lata, bo to też kosztuje).
Wiem, że u innego księdza pewnie dostałabym rozgrzeszenie, ale jakoś straciłam wiarę w rzetelność spowiedzi.
Mój narzeczony bez problemu dostał rozgrzeszenie, a mówił więcej grzechów.
Może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi? Jaki jest sens spowiedzi i czy w ogóle jest? Czemu rozgrzeszenie zależy od 'widzimisie' księdza?
  • 114
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

musimy się szybko hajtnąć, bo tak głupio być poza wspólnotą przez ten czas.


@Precypitat: Brać ślub bo kurde ksiądz z ambony grozi palcem, poważnie?
Czyli zamierzasz umyślnie grzeszyć jeszcze przez spory czas, ale później pójdziesz, spowiedź że już jesteś grzeczny bo ślub i luz, wszystko przechodzi? Wychodzi na to że mogę #!$%@?ć imby jakie chce, ale za jakiś czas pójdę i powiem "już jestem grzeczny" i spowiedź ważna? Trochę dziwne.
  • Odpowiedz
@PiterCC: stary ale czytaj ze zrozumieniem.
nasi zachodni sąsiedzi wierzą w tego samego Boga. jednak spowiedź u nich wygląda inaczej. jest to spowiedź powszechna gdzie nie spowiadać się do księga a do Boga i dzieje się to w czasie mszy św.
spowiedź w takiej formie jaka znamy w pl wprowadzono by kontrolować ludzi. to nie jest atak na kościół czy wiarę ale fakty.
  • Odpowiedz
@Krs90: Jeśli przed ślubem będziesz żałował za wszystkie swoje grzeczy (w tym za mieszkanie z ukochaną/ukochanym przed ślubem) to ślub jest rozumiany jako poprawa. Mam podobne wrażenie, w Kościele chyba nie ma miejsca na miłość. Bóg może i to rozumie, ale dla księdza nie jest istotne to, że mieszkając z kimś znasz ją i jesteś z tą osobą x lat i że się kochacie jest to grzech i kropka.
  • Odpowiedz
  • 4
@kaeres ja to wam szczerze powiem ze nie rozumiem sytuacji. Jezeli zgadzam sie przystapic do jakiejs organizacji to respektuje jej prawa. Wiec nie rozumiem tego całego ura bura? Nie respektujesz zasad przyjetych przez kk to po co tam chodzisz? Ja ostatni sakrament jaki bralem to komunia. Zyje z kobieta, dziecko w drodze nie bedzie ani koscielnego ani chrztu. Dlatego ze po pierwsze nie ma w sercu boga. Po drugie mam tyle
  • Odpowiedz
Nie rozumiem dlaczego jest to takim wielkim grzechem dla Kościoła.


@MrsGreen: Ponieważ to nie jest Twój małżonek, tylko jakaś osoba, którą darzysz uczuciem - a nie zobowiązałaś się, że będziesz z nią żyć do końca swoich dni. Więc za jakiś czas może być ktoś inny. A później następny. Stąd to cudzołóstwo.
A taki seks to właściwie ćwierć problemu, przecież zostaje jeszcze antykoncepcja (nie wierzę, że ktoś przed ślubem nie korzysta z antykoncepcji). W takim układzie "nieplanowana ciąża" jest czasem podobną diagnozą jak rak trzustki. To tylko dopełnia obraz takiego współżycia - poza małżeństwem, niepłodne, zupełnie poza Kościołem. Kompletnie wykręcony obraz.
A Chrystus to nawet jeszcze podnosi o level wyżej
  • Odpowiedz
@MrsGreen: No właśnie, żałował. Nie wygląda to dla Ciebie trochę jak obraza partnera? Nie poczułbym się miło gdybym usłyszał po paru latach od swojej już dajmy na to żony tekstu "żałuję że mieszkałam i uprawiałam z Tobą seks wcześniej".
@Neesh: Ja doskonale rozumiem autorkę tematu. Tu nie chodzi o to że o rany nie przyjmujesz zasad to #!$%@? do krainy ateizmu. Po prostu zadajemy pytania, a spotykamy się
  • Odpowiedz
  • 3
@Krs90: wyobraz sobie ze z kumplami tworzycie klub fanow aut. Po jakims czasie przyjezdzaja rowerzysci i mowia ze macie zmienic status stowarzyszenia bo... Bo tak im sie podoba. I nie interesuje ich to ze klub jest dla milosnikow aut a nie rowerow. Dlatego nie rozumiem sytuacji kiedy ktos kto nie przestrzega praw kk ma jeszcze do tego pretensje. Ja rowniez nie przestrzegam ale nie chodze do kosciola i nic od
  • Odpowiedz
spowiedz zostala wymysona w czasach sredniowiecza gdy chlopi uprawiali ziemie dla szlachty.


@Obstrukcja: informacja nieprawdziwa, w średniowieczu usankcjonowano tylko formę spowiedzi znaną dzisiaj (tzw spowiedź uszną), która jest znana conajmniej od VI w. i była praktykowana początkowo przez mnichów irlandzkich. Sama praktyka wyznawania grzechów istnieje od czasów pierwszych chrześcijan, tylko wyglądała nieco inaczej.
  • Odpowiedz
Jaki jest sens spowiedzi i czy w ogóle jest?


@kaeres: najlepszą metodą kontrolowania ludzi jest wiedzieć co robią - jeśli ktoś się wyspowiadał, to mógł być szantażowany. Wszystko pod płaszczykiem "psychoterapii".
  • Odpowiedz
@kaeres: pamietam jak kiedyś dzień przed komunią poszedłem do spowiedzi i nie umiałem dobrze formułki. Ksiądz mnie zwyzywał i powiedział żebym przyszedł jak się nauczę


  • Odpowiedz
@kaeres: Warunkami dobrej spowiedzi jest żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy. Skoro planujecie ślub dopiero za dwa lata, a do tego czasu chcecie mieszkać nadal ze sobą i uprawiać seks przedmałżeński, to o postanowieniu poprawy nie ma mowy - i żaden spowiednik nie powinien wam udzielić rozgrzeszenia. Widzę że jednak chcieliście przechytrzyć księdza - żyć z premedytacją w grzechu i jednocześnie dostać rozgrzeszenie, bo święta i pasuje iść do
  • Odpowiedz
@zerozero7: cóż, jeśli ktoś potrzebuje, by zebranie starych, zgorzkniałych dziadków mówiło mu, co ma robić... Powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bawi mnie mimo wszystko, jak zmanipulowali znaczenie cudzołóstwa i wszystkie pelikany łykające to bezrefleksyjnie. Cóż, ktoś musi być na dole, ciao.

@LQQK: tyle wygrać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kaeres: Ja wiem i dziwię się czemu inni nie wiedzą. Za pierwszym razem za taki grzech nie dostaje się rozgrzeszenia. Założe się że ksiądz jakoś wybadał że się wcześniej z tego nie spowiadałaś. Wyspowiadasz się drugi raz i będzie ok.
  • Odpowiedz