Wpis z mikrobloga

@RPG-7: Biorąc pod uwagę, że SJ przez jakiś czas praktycznie zdominowali szkolnictwo w Europie, a te 27 wieków to pic na wodę, to uważam to za zwyczajny odsetek, ani jakiś specjalnie duży, ani mały.

A i żeby tak podirytować #4konserwy zapytam: ile jest na tej liście Arabów? Bo coś mi się wydaję, że może być ich całkiem sporo. ( ͡º ͜ʖ͡º)

A w ciemnych wiekach po
A w ciemnych wiekach po upadku Rzymu tylko zakonnicy byli zainteresowani trzymaniem i przepisywaniem antycznych ksiąg.


@Aleksander_Newski: Aha i jeszcze sprostuję, bo to co piszesz jest nieprawdą. Na przykład Persowie też byli zainteresowani zachowaniem spuścizny po antyku, co udowodnili, gdy przyjęli do siebie filozofów z Akademii Platońskiej, których Justynian wypieprzył z Bizancjum - z powodów religii.
Jezuickie szkoły uchodziły za najlepsze na świecie. Kształtowały elitę.

@Aleksander_Newski: do dzisiaj tak jest...
Zresztą do Sternika (Opus Dei) chodzi spora część dzieci posłów warszawskiej PO...
Strasznie mnie to śmieszy jak np. GW, czy wyborcy PO jadą po Jezuitach, a tu po cichu takie cyrki się dzieją...
Ale to temat na oddzielne rozważania...
@Aleksander_Newski: A Ty sprawdź do której wtedy Rzym należał ( ͡º ͜ʖ͡º)

Co? Przecież Arystoteles był wysoko ceniony i czytany w chrześcijańskiej Europie. Nazywano go wręcz proto-chrześcijańskim filozofem.


@Aleksander_Newski: Ale oś czasu to Ty szanuj. Nie możesz 1000 lat do jednego wora wrzucać. I w ogóle to jest jakaś kpina z tym zachowaniem Arystotelesa głównie przez chrześcijan. Ktokolwiek liznął historii ten się nie da w
Ale oś czasu to Ty szanuj. Nie możesz 1000 lat do jednego wora wrzucać.


@pijanstwo: Nie ma sensu próbować w to brnąć. Arystoteles był najbardziej znanym antycznym filozofem w średniowieczu. W kolejnych wiekach po prostu zaczęto tłumaczyć i poznawać jego kolejne dzieła. Nawet kulistość Ziemi była uznana właśnie dzięki jego dowodom. Dałeś trochę nietrafiony przykład.
Bez ich wkładu cała ta wiedza by przepadła.


@Aleksander_Newski:
Spora część greckiej filozofii przetrwała dzięki kalifom abbasydzkim, którzy finansowali ruch tłumaczeniowy z greki na arabski. Zwłaszcza mieli hopla na punkcie Platona. Najbardziej zajebiste są potem arabskie wersje greckich idei filozficznych - totalny mindfuck :)
Żeby nie było - wiem, że Kościół w Średniowieczu odegrał wielką rolę w życiu naukowym, społecznym i oświatowym. Ale nie tylko on.
@Ragnarokk: No to uściślając: cała wiedza zgromadzona na Zachodzie :). Na ruinach Zachodniego Rzymu nikomu poza zakonnikami nie zależało na utrzymywaniu tej wiedzy. Pierwszym poważnym władcą, który próbował uczyć się czytać i pisać był Karol Wielki.
@Ginden: Równocześnie robili bardzo dobrą robotę dla katolików, zwłaszcza w okresie ostrych sporów z protestantami. Wielu zamożnych protestanckich kupców i mieszczan posyłało swoje dzieci do jezuickich szkół z powodu ich wysokiego poziomu nauczania. A tam równocześnie najczęściej robiono z nich katolików.
@Gorasul:
@pijanstwo:
303 matematyków na 27 wieków ~ 11 matematyków na wiek i 22 matematyków na 2 wieki.
Wychodzi w takim razie że Ci Jezuici zajęli ponad 70% miejsc wśród najwybitniejszych matematyków swoich czasów.
(Wszystko przy założeniu że rozkład był równomierny, a ocena obiektywna).
@aaandrzeeey: W życiu bym nie posłał tam dzieci. Zbyt duża rotacja nauczyli, a większość uczniów "wyżej sra niż dupę ma". Jest masa innych prywatnych szkół, w których można uświadczyć normalnych warunków bez pseudo katolickiego bełkotu (do stricte katolickich szkół nic nie mam).
@Epoche: Teraz widzę taką taktykę się przyjęło. Kościołowi katolickiemu nic nie przeszkadzało, ani nikogo nie palił(pomyliło Ci się z protestantami) za bluźnierstwa. Jestem ciekaw jaka będzie śpiewka jak ktoś przedstawi fizyków, biologów którzy byli wierzącymi.
@Banan_Czikita:

Pierwsze drukarnie różnowiercze powstały w Polsce w Brześciu (1553), Pińczowie, Nieświeżu, Węgrowie, Lusławicach, Poznaniu (1576). Pierwszej „egzekucji literackiej”, czyli spalenia ksiąg zakazanych na stosie, dokonano w 1564 roku, gdy na rynku warszawskim spalono z rozkazu Zygmunta Augusta, dzieło arianina Grzegorza Pawła „Tabula de Trinitate”. Dwadzieścia lat później książki palono na rynku w Krakowie (dzieła arianina Chrystiana Franckena). Księgi heretyckie spalono na stosach w 1581 roku w Wilnie, w 1578 roku
@RPG-7: pominę kłótnię i tylko zapytam: jakieś konkrety? Gdzieś ta lista jest? Kim jest ta 16? Co wnieśli?
Bo ja też mogę przygotować listę i wyjdzie, że połowa wybitnych matematyków to moi koledzy...
Choc twierdzi ze nauka to grzech


@Rak-Pustelnik: Co? XD
Poza tym to lista z samymi jezuitami a nie wszystkimi ludźmi związanymi z kościołem. Poza tym znajdźcie jakąś alternatywę dla dźwignięcia nauki dla średniowiecza, szczególnie wczesnego.