Wpis z mikrobloga

mirki od #informatyka , zara mnie #!$%@? siarczysty strzeli! mam lapka #compal fl90 i próbuję od rana zainstalować na nim os #windows 7. bootowalny pendrive to nie problem, instalka ładnie startuje, ale po kliknięciu "Zainstaluj teraz" zaczyna pisać, że brakuje mu sterowników do dysku CD/DVD (przypuszczam, że chodzi mu o HDD tak naprawdę - na wszelki wyciągnąłem DVD w ogóle :D). w internetach nikt takiego problemu nie miał, w biosie włączałem/wyłączałem AHCI i nadal to samo. próbuję już z drugiego obrazu win7sp1 i nici. oczywiście dziś rano system jeszcze działał, ale jak zainstalowałem poprzednim razem win7 pojęcia nie mam, działało...
  • 31
@tomix: mam compala fl90 i nigdy nie miałem problemu aby zainstalować na nim win7, czy to bez SP1 czy z sp1. Vista, XP i Win8/10 też śmigają :)
AHCI miałęm włączone i wyłączone - z każdą opcją działał.

która wersja BIOS? Jaki HDD? Jak chcesz podjechać do Kielc mogę rzucić okiem na żywo ;)
@tomix: bios najnowszy dostępny, chyba 1.18, dysk oryginalny :D więcej nie pamiętam. w każdym razie talerzowy.
kraków - kielce prosta droga, ale nadal trochę za daleko no i ośmieszyłbym się, na co dzień w tym pracuję :D
@Errad: próbowałem windows 7 iso to usb - oficjalne od MS i w ultraiso "zapisz obraz..." i mi ładnego bootowalnego pena zrobiło po wskazaniu ISO
dodam, że wszędzie działa tylko nie na tym #!$%@? compalu
@grzemach: z ubuntu zaraz spróbuję, co do windy to ona w ogóle hdd nie widzi, więc mbr'a i partycji tym bardziej. ale zrobiłem tak w gparted i nadal lipa. w FL90 za dysk odpowiada Intel(R) ICH8M-E/M SATA AHCI Controller, ściągnąłem z https://downloadcenter.intel.com/download/19596/INF-Update-Utility-Primarily-for-Intel-6-5-4-3-900-Series-Chipsets, władowałem na USB i niby instalator widzi sterowniki po zaznaczeniu opcji "ukryj sterowniki niezgodne ze sprzętem zainstalowanym w tym komputerze", ale przy próbie istalacji np. Intel ICH8M Utra ATA
@tomix: spróbuj ubuntu lub innego linuxa, jak ubuntu to odpalasz live (nie musisz instalować) później "gparted" i tworzysz partycję. Lub gdzieś w opcjach jest aby stworzyć tablicę partycji czy coś takiego - już to powinno go uratować.

On też ma szybki test SMART, włączone jest wyrzucanie błędów?
@tomix: czyli się uruchomił ;)
Teraz gparted, wybieramy odpowiedni dysk (SDA na 95%) z menu: urządzenie -> utwórz tablicę partycji....

Będziesz miał co najmniej 2 do wyboru. MBR i G.. coś tam, wybierasz MBR.
@grzemach: do wyboru z sensownych było tylko MSDOS, reszta mi nieznana (aix, amiga, bsd, dvh, gpt, mac, pc98, sun, loop)
ale mogę też ręcznie utworzyć partycję podstawową, wskazać rozmiar i tablica partycji automatycznie zostanie utworzona?
@tomix: tak, chodziło o MSDOS, a gpt to jest ta druga, w sumie gpt działa na win7, ale już na XP czy nawet (jeśli dobrze pamiętam) MS Vista - nie. Nie pamiętam też czy od SP1 czy czystej 7, a może któraś poprawka jest potrzebna. MSDOS to b. dobry wybór.

Tak możesz utworzyć partycje, teraz powinno być do wyboru FAT(może i 16/32) i NTFS + kilka innych linuksowych.
@grzemach: utworzyłem tablicę partycji jak zasugerowałeś, następnie jedną partycję podstawową, reszta została póki co unalocated. niestety nie dało to żadnego efektu, dzieje się to samo. zastanawiam się tak - czy z tym wszystkim nie powinien sobie instalator poradzić?
@tomix: powinien, ale czasami coś głupieje. kurde nie wiem jak CI mogę jeszcze pomóc. Może to wina obrazu? Masz jeden czy więcej próbowałeś?
Bo skoro BIOS widzi, Ubuntu widzi... a tylko win nie widzi... to musi być jego wina...
@grzemach: już miałem krzyknąć EUREKA, ale nadal #!$%@?, ale krok bliżej.
ustawiłem w partition manager pierwszą partycję podstawową jako aktywnąi poszło. ale jak już konkretnie wskazuję tą partycję jako docelową dla systemu to na dole pojawia się komunikat "instalator nie mógł utworzyć nowej partycji systemowej ani zlokalizować istniejącej partycji systemowej."
@grzemach: tak, jeszcze wczoraj wieczorem. po 12h walki z #!$%@? dyskiem. partition manager 7 - usunięcie wszystkiego z dysku, utworzenie MBR (utworzyła się partycja 8MB na początku dysku) i dwie partycje podstawowe. z tym instalator sobie też nie mógł poradzić, ale wtedy już podczas instalacji usunąłem znów te partycje, utworzyłem na nowo i przeszło. takich cyrków nigdy nie miałem. dzięki za pomoc :)