Wpis z mikrobloga

#pytanie #linux #debian
Czy istnieje możliwość stworzenia skryptu, który na starcie systemu (bez użycia fstab, bo mam złe doświadczenia z tym i ciągle twierdzi, że dysk z Windowsem jest użyty:

The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume read-only with the 'ro' mount option.

i przez to nie mogę niczego zrobić) jako root najpierw wykonałby komendę:

ntfsfix /dev/sda5

a potem zamontował system za pomocą komendy:

mount.ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/windows/

?
  • 15
@mati75: @kradzionyLogin: Zrobiłem taki skrypt, ale... coś mi to nie wychodzi, pierwszy raz w życiu cokolwiek napisałem w bashu. :<
@fstab: Nie mam z Tobą złych doświadczeń, po prostu Debian mi ześwirował i nie chciał się bootować, bo twierdził że automatycznie bootowanie dysku, który niby jest zahibernowany, w fstabie to zły pomysł i foszek.
@Linux__Shines: Podchodzisz do sprawy od dupy strony, gdyż problemem jest włączony Hybrid Boot po stronie Windowsa.
Poza tym, dysk z Windowsem nie jest w użyciu. Linux prawidłowo nie chce go zamontować, bo oznaczałoby to utratę części danych (tych z hibernacji).
@Linux__Shines:

start)
if isrunning; then
echo "Already started"
else
echo "Starting $name"
cd "$dir"
TUTAJ WSTAW KOMENDE BEZ SUDO BO ONA I TAK ZOSTANIE WYWOŁANA Z ROOTA >> "$stdout
log" 2>> "$stderrlog" &
echo $! > "$pid
file"
if ! isrunning; then
echo "Unable to start, see $stdout
log and $stderr_log"
exit 1
fi
fi
;;
@fstab: Nie no, ogółem to wystarczyło dodać ,recover do fstaba i wszystko grało. No ale zobaczę co dwójka powyżej potrafi, to może się czegoś nauczę i kiedyś zrobię kolejnego Linuksza. ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)