Wpis z mikrobloga

Pożyczyłem kiedyś "koledze" 100 zł, dokładnie 14 kwietnia 2014, teraz po blisko roku odzywa się z prośbą o przelanie ZŁOTÓWKI na jego konto w mbanku. Odruchowo miałem to zrobić, ale potem coś mi zaczęło świtać w głowie, że ktoś tu opisywał jakiś przekręt, że jakiś gość prosił o przesłanie 1zł i wtedy to było równoznaczne z potwierdzeniem czegoś?! Czy źle zapamiętałem?

#oszukujo #patologiazewsi
Pobierz
źródło: comment_vhCoUrvJHTTKQB6Ten8IkQcuxwu2JzxD.jpg
  • 104
@FirstWorldProblems: Chłopie, trochę za pochopnie go oceniłeś chyba. Według mnie jest jak pisze- vivus chciał przelewu 1zł żeby dać mu kredyt, on nie miał tej złotówki, jakbyś mu wpłacił to on by dostał kredyt i oddał Ci to co wisi.
Dwie sprawy:
-Żeby wziąć na Ciebie kredyt musiałby znać Twój numer dowodu i serię a także PESEL, dokładne dane a to jest mało możliwe chyba, że dajesz dowód każdemu
-Po drugie
@dude9: dokładnie, przeważnie przelew weryfikacyjny posiada specjalny wygenerowany przez system bankowy tytuł który identyfikuje wniosek kredytowy i przypisuje go do zleceniodawcy przelewu, bez tego system nie wie jaki wniosek o kredyt chcesz potwierdzić, nie można (chyba) ot tak sobie przelać złotówki na konto jakiegoś banku i to wystarczy jako potwierdzenie, ale nie znam dokładnie procedur wiec jeżeli ktoś zna niech mnie poprawi.

@FirstWorldProblems: co innego, gdy chciał ten przelew na
@FirstWorldProblems: gość potrzebował akurat #!$%@? złotówki do wzięcia kredytu, tylko po to, żeby oddać Ci 110 złotych 4 dni wcześniej, niż mógłby, mimo, że zwleka z oddaniem kasy prawie rok xD

nei wiem, jak dla mnie gość może nawet napisać piosenkę na Twoją cześć, ewentualnie jego zmarła przed trzema laty matka może zmartwychwstać i zapewniać Cię o tym, że gość nie ma złych zamiarów, a tak w ogóle to dobry chłopak
@FirstWorldProblems:

1. "Kolega" wrzuca do koszyka na allegro zakupy.
2. Wybiera formę płatności Raty PAYU.
3. Wypełnia wniosek o kredyt Twoimi danymi.
4. Otrzymuje potwierdzenie z Alior Banku że musi przelać 1zł celem weryfikacji danych.
5. Ty przelewasz 1zł.
6. Weryfikacja przeszła pomyślnie.
7. Kredyt został automatycznie uruchomiony.
8. Sprzedawcy na allegro otrzymali pieniądze i wysłali towar.
9. "Kolega" cieszy się z darmowych zakupów.
10. Po 4 dniach listonosz przynosi Ci
@FirstWorldProblems: Teraz przeproś kolegę za to co tam #!$%@?łes przez #!$%@? mirków i posłuchaj.
Do zaciągnięcia na Ciebie kredytu gość potrzebowały twojego numeru pesel, serii dowodu osobistego, dodatkowo: w tytule przelewu musialbys wpisac "potwierdzam swoje dane....etc.", przy takich porzyczkach prawie na 200% zadzwoniliby do gościa, a on wtedy musi potwierdzić jeszcze raz "twoje" dane bez zajakniecia + jakieś pytanie z dupy np: znak z odiaku, lub cos w tym stylu.

No
@FirstWorldProblems: Wrzuć na fb taką odezwę do narodu, żeby uważali na oszustów, którzy działają wg takiego a takiego schematu. Sumienie będziesz miał czyste jeśli kolega nie miał złych intencji, a może komuś skórę uratujesz. Hazardziści i inni nałogowcy zatracają uczucia wyższe i moralność, tacy to mogą nie tylko na rodzinę przysięgać, oni jakby mogli to by ją sprzedali żeby tylko móc dalej grać, pić etc.
@FirstWorldProblems:
W polskich bankach potrzeba dowodu osobistego do otwarcia konta w celu potwierdzenia danych. Jak masz jednak konto w jednym banku to wystarczy zlozyc w drugim dyspozycje otwarcia nowego konta i wyslac 1pln ze starego konta w celu potwierdzenia danych (bo poprzedni bank przeciez juz sprawdzal dowod).

Po zmianach w prawie bankowym trzeba jednak dac konkretny tytul przelewu (i wtedy bys wiedzial ze Cie chcial oszukac lub nie) jak np. "Potwierdzenie
@FirstWorldProblems: a może on potrzebuje 1 zł, żeby ze swojego konta przelać ten 1 zł d Vivusa celem potwierdzenia JEGO danych i tym samym otrzymania pożyczki? Sam raz przelałem koledze 1 zł, a on mi dał te złotówkę do ręki. Poproś go o numer konta i sprawdź czy to nie jest numer Vivusa. Może wcale nie chciał Cię oszukać tylko rzeczywiście zaciągać pożyczkę w celu oddania długu?
1. "Kolega" wrzuca do koszyka na allegro zakupy.

2. Wybiera formę płatności Raty PAYU.

3. Wypełnia wniosek o kredyt Twoimi danymi.

4. Otrzymuje potwierdzenie z Alior Banku że musi przelać 1zł celem weryfikacji danych.

5. Ty przelewasz 1zł.

6. Weryfikacja przeszła pomyślnie.

7. Kredyt został automatycznie uruchomiony.

8. Sprzedawcy na allegro otrzymali pieniądze i wysłali towar.

9. "Kolega" cieszy się z darmowych zakupów.

10. Po 4 dniach listonosz przynosi Ci harmonogram spłaty
Od kiedy #!$%@? wysłanie 1zł gdziekolwiek jest potwierdzeniem zgody na zaciągnięcie kredytu?!


@Morf: https://www.vivus.pl/agreement/img/
§4 ust 5.

Z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, po utworzeniu przez Pożyczkobiorcę Profilu Klienta na Stronie Internetowej, Pożyczkobiorca jest zobowiązany do dokonania przelewu w kwocie 0,01 PLN (słownie: jeden grosz) tytułem opłaty rejestracyjnej. W przypadku wykonania przez Pożyczkobiorcę przelewu tytułem opłaty rejestracyjnej przy wykorzystaniu dostępnego na Stronie Internetowej Systemu „BlueCash” opłata rejestracyjna wynosi 1 PLN (słownie:
Od kiedy #!$%@? wysłanie 1zł gdziekolwiek jest potwierdzeniem zgody na zaciągnięcie kredytu


@Morf: Przelanie tej kwoty służy tylko weryfikacji danych. Do zaciągnięcia kredytu przez internet potrzebujesz tylko danych ofiary. Jeśli ktoś kupował coś prze raty Payu to dobrze wie że przekręty są możliwe...