Wpis z mikrobloga

Strategia unii energetycznej nie wspomina też o możliwości finansowania infrastruktury nuklearnej ze środków UE. Jak informowały brukselskie media domagało się tego osiem krajów unijnych. Wśród nich była Polska, która ma w planach budowę elektrowni atomowej.

Niby tak bardzo troszczą się o środowisko, tak walczą ze strasznym CO2, ale najczystszego źródła energii finansować nie chcą...

http://energetyka.wnp.pl/ke-przyjela-strategie-budowy-unii-energetycznej,245252_1_0_1.html

#energetyka #energetykajadrowa #przemysl #ekologia #co2 #klimat #globalneocieplenie #globalneoglupienie #uniaeuropejska #europa #atom #elektrowniaatomowa #fizyka #4konserwy #neuropa
  • 25
  • Odpowiedz
@terlan: przez dłuższą chwilę zastanawiałem się na jakiej podstawie twierdzisz, że energia nuklearna to najczystsze źródło energii i naprawdę nie potrafię tego rozgryźć. pomożesz mi?
  • Odpowiedz
@MrExpendable: Na takiej podstawie, że elektrownie nuklearne nie emitują do środowiska żadnych szkodliwych substancji (takich jak tlenki siarki i azotu, pyły, węglowodory aromatyczne) ani nawet nieszkodliwych (takich jak CO2).
  • Odpowiedz
@MrExpendable: Bo praca takiej elektrowni ma najmniejszy wpływ na środowisko. Czystsze mogą być jedynie wodne, ale możliwości ich budowy są mocno ograniczone. Wiatraki mają śmieszną wydajność i zły wpływ na system elektroenergetyczny(nie mówiąc już o hałasie i psuciu krajobrazu).
  • Odpowiedz
@StefanEm: W przypadku wiatraków dodatkowym problemem jest to, że w systemie musi być i tak utrzymywana rezerwa mocy w postaci energetyki konwencjonalnej, bo mogą one w każdej chwili przestać produkować energię.

Pół biedy gdy podstawowym źródłem mocy w systemie są elektrownie jądrowe, bo można w nich szybko regulować moc wkładając/wyciągając pręty kontrolne.

Gorzej, gdy tak jak u nas podstawowym źródłem mocy są elektrownie węglowe. W nich rozpalanie pieca trwa kilka godzin
  • Odpowiedz
@terlan: Waśnie dlatego pisałem o złym wpływie na system el-en. Najgorszy przypadek to taki gdy wiatraki pracują na pełnej mocy, a wiatr jeszcze przyspieszy(powyżej dopuszczalnej dla wiatraków wartości, powyżej której uległyby uszkodzeniu). Nagle mamy sytuację gdzie w jednej chwili wiatraki produkują dużo energii, a nagle przestają.
  • Odpowiedz
@terlan: @StefanEm: elektrownie jądrowe produkują odpady promieniotwórcze.

Co do pyłów i tlenków siarki to obecne metody odsiarczania i odpylania osiągają sprawności 99,9%, można więc ten rodzaj emisji pominąć w przypadku dyskusji nad szkodliwością elektrowni węglowych

@BielyVlk: ja tobie polecam film Into Eternity

określenia czysta energia używałbym tylko w przypadku energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł. wiatr, el. wodne, fotowoltaika - to są najczystsze źródła energii
  • Odpowiedz
elektrownie jądrowe produkują odpady promieniotwórcze


@MrExpendable: No i? Te odpady są zamykane w sarkofagach ściśle odizolowanych od środowiska zewnętrznego. Więc nie zanieczyszczają środowiska, bo nie mają z nim żadnego kontaktu.

wiatr, el. wodne, fotowoltaika - to są najczystsze źródła energii


@MrExpendable: Odnośnie wiatru pisane było już wyżej -- ciężko go traktować jako źródło energii, skoro jest tak nieprzewidywalne, że w elektrowniach węglowych piece muszą być i tak cały czas rozpalone.
  • Odpowiedz
rzuca się w oczy wyraźny błąd logiczny w twoim rozumowaniu - mylisz ochronę środowiska z ekonomią. wytłumacz mi jak możesz pisać, że panele fotowoltaiczne będą uważane za czyste dopiero wtedy, gdy będzie się opłacała ich instalacja? jaki wpływ na ich "czystość" ma cena?


@MrExpendable: Wystarczyło by gdybyś przeczytał to co napisałem ze zrozumieniem.

W dzisiejszych czasach cena większości produktów jest bezpośrednią pochodną ilości energii jaka musi zostać zużyta do ich wyprodukowania.
  • Odpowiedz
@MrExpendable: Poza tym, skoro elektrownie fotowoltaiczne są tak zajebiście opłacalne jak we wklejonej przez ciebie tabelce, to dlaczego tak bardzo branża walczy o dopłaty do ich budowy czy wyprodukowanej w nich energii? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I to dopłaty na poziomie kilku-krotności rynkowej ceny energii!

Przecież według twoich danych powinni oni spokojnie konkurować z każdym innych źródłem energii, bez żadnych dopłat.
  • Odpowiedz
@terlan: Rozpalanie w kotle, a nie w piecu, piec to zupełnie inna konstrukcja. Poza tym elektrownie jądrowe nie lubią szybkich zmian obciążenia, bo wpływa to niekorzystnie na rozkłady temperatur w reaktorze.
@paulusapis: I Niemcy plują sobie z tego powodu w brodę mając najdroższy prąd w Europie, poprzez zastępowanie jądrówek wiatraczkami.
@MrExpendable: A zastanawiałeś się kiedyś ile materiałów i ile CO2 jest emitowane w procesie produkcji tych kochanych ogniw PV
  • Odpowiedz
@MrExpendable: Właśnie zauważyłem źródło wklejonej przez ciebie tabelki. Jest to instytut producentów i sprzedawców paneli fotowoltaicznych. A ty wklejasz to jako godne zaufania źródło. Taką manipulację będę usuwał.
  • Odpowiedz
@terlan:

udawaj eksperta w temacie energetyki

eee hurr durr a na wykopie mówili, że elektrownia jądrowa najlepsza tylko lewaki i gazeta wyborcza blokują jej budowę

nie podawaj w ogóle żadnego źródła swoich tez

ludzie z branży energetycznej od razu zauważają, że nie masz pojęcia o czym piszesz

zostań zaorany

miej ból dupy i usuń post który wytykał twoje błędy
MrExpendable - @terlan: 
udawaj eksperta w temacie energetyki
eee hurr durr a na wyko...

źródło: comment_hzFibYjaxhXHeYDZiyM5LLtXcBCJ9IuZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz