Wpis z mikrobloga

#pizza #porady #kuchnia #jedzenie

Dobry człowieku. Jeśli chcesz zrobić ciasto do pizzy takie że mucha nie siada:

- Poweźmnij 220 gram mąki
- Zrób zaczyn: 30 gram drożdży włóż do kubka, zalej ciepłą wodą (ok. 100 ml), dobrze wymieszaj. Dodaj łyżeczkę cukru, wymieszaj ponownie, odstaw na 10 minut. Ostrożnie dodaj 2 łyżki mąki (wzięte z wcześniej przygotowanych 220 gram). Odstaw do wyrośnięcia aż zaczyn będzie próbował uciec z kubka
- w tak zwany międzyczasie przygotuj oliwę i sól.
- wlej zaczyn do mąki, porządnie wymieszaj. zacznij urabiać ciasto. Ostrożnie, partiami dodawaj ciepłej wody. Wyrabiaj ciasto kontrolujac jego wilgotność. Najłatwiejszy sposób na dodanie małej ilości wody do ciasta to zamoczenie jednej dłoni w wodzie (tak by na dłoni była mała warstewka wody) i kontynuowanie urabiania ciasta.
- gdzieś tam między dodawaniem wody a urabianiem dodaj 2 łyzki oliwy z oliwek i łyżeczkę soli
- kiedy ciasto zrobi się delikatne i puchate (zwykle 10 minut wyrabiania wystarczy) wsadź je do miski, miskę przykryj szmatką i wsadź do gorącej wody (ale nie za gorącej!)
- otwórz piwo, napij się
- otwórz kolejne
- zerknij pod szmatkę - jeśli ciasto wyrosło - możesz zacząć je wałkować*
* - ponoć wałkowanie ciasta na pizzę jest grzechem. Jest to bzdura. Im ciasto będzie cieńsze, tym pizza wyjdzie lepsza
- przepis na sos pominę - dam jednak małą sugestię - nie korzystaj z gotowych. krótko: passata, 2 ząbki czosnku, sól, pieprz, oregano, oliwa, ocet balsamiczny lub winny.
- pizzę najlepiej piec na folii aluminiowej bo nie straszna jej temperatura. 240 stopni C z termoobiegiem i po 8 minutach możesz już zacząć parzyć sobie ryj.

Smacznego.
  • 9
@majorgross - do pewnego momentu nie wałkowałem, ino głaskałem. Ale wtedy robiłem ciasto z 350 gram mąki, więc było łatwiej zrobić porządnego placka. Przy 220 gram zrobił się problem, więc postanowiłem zgrzeszyć z wałkiem, ale nie żałuję. Po rozwałkowaniu ugniatam dość skrupulatnie palcami, więc zasługuję (chyba) na lekkie rozgrzeszenie.