Wpis z mikrobloga

Mirki co się #!$%@?ło. Przyszedłem dzisiaj pełen energii do hehe #pracbaza po tygodniu wolnego jako, że sesja i trochę leń. O 4 rano bez snu od razu dostałem zadanie napisania programu na tokarce, elementu dość mocno skomplikowanego . toczenie , wiercenie, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne z podtrzymaniem i przechwytem a do tego w stali nierdzewnej jednym słowem w #!$%@? długo się robi jeden element tj. Ok. 6-7min. Puszczenie programu wraz z założeniem i zwymiarowaniem narzędzi zajęło mi dobre 3h. A kiedy mamy do zrobienia 10 000 takich elementow to szef #!$%@? dostaje szału i szuka tylko jak coś przyspieszyć xDDDDDDDD. No wiec spojrzał na mój program i powiedzial, że zrobi to lepiej i będzie szło szybciej. Od ucieklem od maszyny na której to robił bo smierdzialo to katastrofą. Po 20 min przyszedł dumny jak paw i mowi "idzie 1min20sek szybciej " Nagle! JAK NIE #!$%@? !HUKKK Na cala hale... Biegnę do maszyny i pierwsze co to uderzam w czerwonego grzyba. Otwieram drzwi i oglądamy miejsce katastrofy XD. Szef blady. #!$%@?ł wszystkie możliwe noże, gwintownik, 3 wiertła węglikowe i do tego dwa frezy. Generalnie straty na jakieś 1500-2000 Ojro bo jeszcze zderzyły się głowice i uszkodził cos w środku xDDD.

#!$%@?, ze muszę to ustawiać od poczatku! Tego jak skisłem widząc jego minę nic mi nie zabierze!

#coolstory #truestory #heheszki #pracbaza
  • 54
  • Odpowiedz
  • 3
@sivy83: a jak szef chce trochę oszczędzić na ojro to pisz na pw. Skoro za zakupy narzędzi płaci w ojro to takie frezy wiertła pewnie mogę załatwić w podobnej kwocie ale w PLN. No chyba ze nie pracujesz w Polsce :-)
  • Odpowiedz
@sivy83: colego właśnie się uczę programowania cnc i nie mogę ogarnąć jednej rzeczy. Jakbyś miał chwile to odpowiedz. Gdy chce zrobić łuk np przy frezowaniu potrzebuje wyliczyć współrzędne bigunowe , ale którego pktu i w jaki sposób je wyliczyć?
  • Odpowiedz
@totek: Funkcją G2 lub G3 w zależności czy twój łuk leci zgodnie ze wskazówkami zegara, lub przeciwnie do wskazówek zegara. Współrzędne biegunowe podajesz na miejscu, w którym ma się kończyć łuk, wyliczasz na podstawie promienia.

@b0lec: A jeszcze chciałbym dopowiedzieć, że w obrabiarkach Siemens'a masz symulator, którego powinno się używać jak najczęściej ;P
  • Odpowiedz
@sivy83: nie tokarka, tylko centrum tokarskie, Ty, inżynier :)

Miałem podobnie u siebie, z tym, że szef uparł się na ostrze P do stali, zamiast do austenitu M, no i jeszcze źle zamontował (nie wiem jak) i wyrwał najpierw ostrze z oprawki, a potem oprawką wjechał w uchwyt, bo.. wyłączył kolizje, żeby było szybciej. Ja tam tylko od doboru parametrów byłem, nie było mi dane ustawiać programu :<

  • Odpowiedz
  • 0
@totek: pod wieczór napisze a może nawet wrzuce zdjęcie książki z której się uczylem i nadal ucze z funkcjami g codu na łuki. Generalnie jak masz promień to masz wszystko co potrzebujesz. Biegunowe wspolpodaje się tam gdzie się kończy luk
  • Odpowiedz
  • 2
@miciek335: sam się ucze. Podpatruje prawdziwych tokarzy i nie jest to łatwe :( . na systemie traub robię ręcznie ale na nowszych gildemaistrach staram się podprogramami. Czasami jednak ciężko mi się jeszcze w tym połapać.
  • Odpowiedz
@sivy83: Z początku może to trudno wyglądać niestety, ale nawet kurs dużo ci nie da (jestem po kursie), instruktor mówił, że naprawdę uczyć to ty się zaczniesz właśnie w pracy przy takich maszynach.
  • Odpowiedz