Wpis z mikrobloga

Mirki co się #!$%@?ło. Przyszedłem dzisiaj pełen energii do hehe #pracbaza po tygodniu wolnego jako, że sesja i trochę leń. O 4 rano bez snu od razu dostałem zadanie napisania programu na tokarce, elementu dość mocno skomplikowanego . toczenie , wiercenie, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne z podtrzymaniem i przechwytem a do tego w stali nierdzewnej jednym słowem w #!$%@? długo się robi jeden element tj. Ok. 6-7min. Puszczenie programu wraz z założeniem i zwymiarowaniem narzędzi zajęło mi dobre 3h. A kiedy mamy do zrobienia 10 000 takich elementow to szef #!$%@? dostaje szału i szuka tylko jak coś przyspieszyć xDDDDDDDD. No wiec spojrzał na mój program i powiedzial, że zrobi to lepiej i będzie szło szybciej. Od ucieklem od maszyny na której to robił bo smierdzialo to katastrofą. Po 20 min przyszedł dumny jak paw i mowi "idzie 1min20sek szybciej " Nagle! JAK NIE #!$%@? !HUKKK Na cala hale... Biegnę do maszyny i pierwsze co to uderzam w czerwonego grzyba. Otwieram drzwi i oglądamy miejsce katastrofy XD. Szef blady. #!$%@?ł wszystkie możliwe noże, gwintownik, 3 wiertła węglikowe i do tego dwa frezy. Generalnie straty na jakieś 1500-2000 Ojro bo jeszcze zderzyły się głowice i uszkodził cos w środku xDDD.

#!$%@?, ze muszę to ustawiać od poczatku! Tego jak skisłem widząc jego minę nic mi nie zabierze!

#coolstory #truestory #heheszki #pracbaza
  • 54
@kaczmarejloooo: No ja jeszcze takich szkód nie wyrzadzilem ale wiadomo, ze im więcej się pracuje przy cnc tym łatwiej wpaść w rutyne i wkradnie się jakieś niedopatrzenie a miejsc gdzie można się pomylić jest sporo. Mam kolegę który natomiast ostatnio notorycznie cos psuje :P Mamy jedna maszynę na której są zdjęte blokady i mechaniczna i softwarowa i raz wjechał w uchwyt nożem na jakieś 5cm raz tak się zderzył głowicami, ze
@onionspirit: Nie ma zwiazku. Prace znalazłem przypadkowo. Pracowalem w wakacje pomiedzy semestrami. Na początku tylko pomagalem tokarzom. W zasadzie to nigdy nie przypuszczałem, że zabawie to na tyle czasu. Ale, że praca daje mi satysfakcję i dobre pieniądze więc się jej trzymam. Z budownictwem wiąże dalsze plany na życie :) czy budownictwo mi cos dało w pracy tokarza ? Owszem rysunek techniczny który miałem na pierwszym roku a nie miałem go
ale wiadomo, ze im więcej się pracuje przy cnc tym łatwiej wpaść w rutyne i wkradnie się jakieś niedopatrzenie a miejsc gdzie można się pomylić jest sporo


@sivy83:
Święta prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po akcji jak coś pójdzie nie tak zawsze powtarzam sobie że mam lekcję na przyszłość i teraz już będę uważał. I tak myślę jakieś kilka godzin xD

A akcja z szefem wyjdzie ci
w #!$%@? długo się robi jeden element tj. Ok. 6-7min

@sivy83: sorki, że się czepiam ale jak na program pisany ręcznie to może i długo nie wiem, na maszynach na których pracuję to np. jedno z 10 narzędzi potrafi iść 2h a na stanowiskach obok obróbka jednego detalu trwa kilka dni:-) Ale to tylko takie czepialstwo z mojej strony:-)
@parys88: Spoko wiem o co Ci chodzi :) My zazwyczaj robimy elementy które się robią 30 sec do 1.5min i jest ich w dziesiątki tysięcy. Przekątna największych prętów w jakich robimy to fi 100 ale zazwyczaj w okolicach 10-20 a te się szybko obrabia :) Dlatego dla mnie 6-7 min to długo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sivy83: Ogólnie dla obrabiarek 6-7 min to długo. A normalnie wkładasz elementy w chwyt trójszczękowy i mierzysz suwmiarką, czy masz jakiś podajnik, który sam wszystkim steruje?
@sivy83: Aż mi się przypomniało jak do firmy, w której pracowałem przyjechała ekipa mądrych głów z centrali w Niemczech. Mieli zwiększyć wydajność linii produkującej zawory (do silników). Pierwszym krokiem jest szlifowanie trzonka (szlifierka bezkłowa). Ostatnim krokiem szlifowania jest wyiskrzanie, trwa to około 2s. To wymyślili sobie że skrócą to do 0,5s. Później dziwili się, że zawory wychodzą prostokątne... Ale oczywiście nie ich wina. Wymiencie diament, wymiencie ściernice, wyregulujcie mechanizm wurzucajacy element.