Wpis z mikrobloga

Trochę mnie osób prosiło, więc postanowiłem napisać co nieco o wizie do #nowazelandia, tym bardziej, że za niedługo otwierają zapisy. Przy okazji wołam kilka osób, bo tworzę nowy tag #dzafelszukazycia na przyszłe wpisy, postaram się coś wrzucać jak już będę na miejscu.

Moja wiza to tak zwane WHS (Working Holiday Scheme). Polska kilka lat temu podpisała porozumienie i co roku rozdawane jest 100 wiz dla Polaków. Wiza uprawnia do 12 miesięcznego pobytu od chwili wjazdu na teren NZ. Można wtedy legalnie pracować i się uczyć, pod warunkiem, że u jednego pracodawcy spędzimy nie wiecej niż 3 miesiące. Proces aplikacji jest szybki i bezbolesny - logujesz się na stronę, podajesz swoje dane, numer paszportu i chyba jest kilka trywialnych pytań o zdrowie, niekaralność i plany "podróżnicze" - dokładnie nie pamiętam, aplikacje wysyłałem prawie rok temu. Na końcu trzeba dokonać opłaty kartą kredytową, mnie wtedy wyszło 430zł, w tym roku pewnie trochę drożej, bo kurs NZD jest wysoki. Nie ma żadnej selekcji - kto pierwszy ten lepszy, po 100 wnioskach system się blokuje i nie przyjmują kolejnych, więc trzeba być szybkim. Rok temu po 30 minutach od otwarcia systemu nie było już miejsc ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dla zainteresowanych: w tym roku otwierają zapisy 17.02 o 22:00 naszego czasu. Polecam wcześniej założyć konto i o 22:00 być zalogowanym z palcem na klawiszu F5.

Kolejnym krokiem jest prześwietlenie klatki piersiowej - wymagają od lekarza wypełnienia specjalnych papierów po angielsku, najlepiej iść do kliniki, którą urząd imigracyjny NZ poleca. Chyba dałem za to 70zł + wysyłka do ambasady NZ w UK 20zł.

Po kilku/nastu dniach dostaje się decyzję czy przyznali wizę czy nie, ale jak jesteś zdrowy i niekarany to raczej nie odmówią. I tyle, od chwili dostania wizy masz 12 m-cy na wjazd do NZ, jeśli nie zdążysz to wiza przepada i nie możesz już drugi raz aplikować. Od chwili wjazdu na teren NZ wiza jest ważna przez 12 m-cy.

Podsumowując w chwili składania wniosku trzeba mieć przygotowane około 550zł.

A teraz wymagania finansowe w chwili wjazdu na teren NZ:
- trzeba mieć min. 4200 NZD (12k zł) w postaci pieniędzy, na kartach kredytowych, na koncie w banku itp, trzeba po prostu pokazać w jakiś sposób że się tyle ma,
- musisz posiadać bilet powrotny lub kasę na bilet, czyli dodaję ok. 3500zł do powyższej sumy,
- musisz mieć oczywiście też bilet DO NZ - dodaję 3500zł (kupując na raz w dwie strony to koszt ok. 5500),
- wymagają ubezpieczenia medycznego na całą długość pobytu, nie ma co oszczędzać, bo służba zdrowia w NZ jest bardzo droga, znalazłem całkiem dobre ubezpieczenie na kwotę 800k zł + sporty zimowe, miałem też kupon zniżkowy, wyszło mi 3000zł za 12 m-cy,
- jakiś hostel na początek też się przyda, łóżko w wieloosobowej sali to koszt 23-30 NZD za dobę, ja mam zabukowane 10 dni po 28 NZD, czyli około 800zł.
Podsumowując: 23 350 zł. Decydując się na wyjazd warto mieć więcej, bo NZ jest naprawdę drogim krajem. Przynajmniej żadnych cebulaków tam na emigracji nie spotkasz, bo nie każdy tyle w ciemno wydaje kasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wszystkie inne wymagania są na stronie, którą podałem na początku.

Tyle, kolejny wpis już pewnie z wnętrza NZ. Pozdrawiam dopingujących! :)

  • 31
  • Odpowiedz
@dzafel: Dzięki za info. Spodziewałem się takiego rzędu kwot. I przyznam szczerze, że jak na NZ to wcale nie tak dużo. Serio.

Poza tym, zastanawia mnie kwestia jednego warunku, że:

u jednego pracodawcy spędzimy nie wiecej niż 3 miesiące


Dostajesz wizę na rok czasu, a nie możesz u jednego pracodawcy zatrudnić się na dłużej niż 3 miesiące? Bez sensu.

Jest jakieś uzasadnienie tego?
  • Odpowiedz
@nCore: Tak, jest. To jest wiza dla osób które chcą sobie wyjechać do wakacyjnej pracy, a nie dla osób szukajcych stałej pracy - przynajmniej takie jest założenie.

Ważna jest niby rok ale możesz dowolną ilość razy przekraczać granicę NZ w tym czasie.
  • Odpowiedz
@dzafel: powodzenia. Bedziesz szukal roboty w IT? Jak wyglada sprawa, gdybys chcial zostac na stale? Jak znajdziesz pracodawce, to dadza ci nowa wize uprawniajaca do stalej pracy bez problemu?
  • Odpowiedz
@dzafel: ja będę polował w tym roku na wizę :) Co do kasy to oczywiście trzeba mieć sporo $$ ale spokojnie można zmieścić się w mniejszej kasie :) Bo np. te obowiązkowe 4200 wystarczy mieć na papierze :)
  • Odpowiedz
zawód musi być na liście poszukiwanych (...) i/lub pracodawca musi udowodnić, że nie znalazł na to stanowisko żadnego obywatela NZ.


Żeby w Polsce tak było, to brakowałoby narzekań.

@lukasz_: dzięki! :)
  • Odpowiedz
@zdjecie_z_wenszem: 09.02 wylatuję
@polik95: nie, ale chyba musiałbyś mieć gruźlicę, albo wyrok z zawieszeniu żeby nie zakwalifikowali ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Leniwiec1: najłatwiej turystyczną na 3 miesiące, albo sponsorowaną pracowniczą, każda inna jest dosyć trudna do uzyskania, NZ ma dosyć restrykcyjne zasady niestety
  • Odpowiedz