Wpis z mikrobloga

Obserwatorium dynamiki Słońca wita nowy rok!

Słońce nie zaszczyciło nas fajerwerkami z okazji rozpoczęcia nowego roku, mieliśmy okazję zobaczyć jedynie kilka rozbłysków klasy C. Zamiast sztucznych ogni 2015 rok rozpoczął się nietypową Dziurą koronalną blisko północnego bieguna. To zdjęcie zostało zrobione 1 stycznia 2015 roku przez Atmospheric Imaging Assembly instrument zainstalowany na Obserwatorium dynamiki Słońca, Dziura koronalna jest widoczna jako czarny region na dolnej części zdjęcia.

Dziury koronalne są częścią korony słonecznej, gdzie pole magnetyczne wystrzeliwuje w przestrzeń kosmiczną, zamiast zakręcać i wracać na powierzchnie.
Cząstki poruszające się wzdłuż pola magnetycznego mogą opuścić słońce zamiast zostać uwięzione na powierzchni. To właśnie te uwięzione cząstki dają nam możliwość oglądania takich niesamowitych zdjęć jak to. W części gdzie cząstki szybciej opuszczają słońce, blask słońca jest znacznie przyciemniony, co objawia się jako dużo ciemniejszy obszar.

Dziury koronialne zostały pierwotnie dostrzeżone w zdjęciach zrobionych przez astronautów znajdujących się na pokładzie stacji kosmicznej Skylab w latach 1973-1974. W tamtym okresie można było je obserwować przez długi czas, a ich kształt zmieniał się nieustannie.

Dziury koronialne mogą być mogą być widoczne przez pięć lat i dłużej. Za każdym razem kiedy dziura koronialna obraca się w kierunku Ziemi możemy zmierzyć liczbę cząstek wydostających się z niej jako strumień wysokoenergetycznych cząstek.
Naładowane cząstki trafiają z dużą energią w ziemskie pasy radiacyjne i w ziemską magnetosferę. I właśnie te cząstki są przedmiotem badań NASA przez próbniki NASA w Pasie Van Allena.

24 cykl słoneczny kończy się, więc liczba wybuchów będzie maleć z dnia na dzień. Musimy jednak stale pamiętać o dziurach koronalnych będących dodatkowym elementem kosmicznej pogody, który musi zostać poznany i który musimy nauczyć się przewidywać.

#zdjeciednianasa #mirkokosmos #kosmosboners #zdjecia

Zapraszam do obserwowania tagu #zdjeciednianasa, gdzie co jakiś czas będą się pojawiały tłumaczenia z blogu NASA z wybranymi zdjęciami dnia. Dzisiejsze tłumaczenie, pojawiło się późno, jak sam wpis i mam nadzieje, że #nocnazmiana pomimo sprzeczności z jej naturą doceni piękno tego słonecznego zdjęcia.
Pobierz r.....7 - Obserwatorium dynamiki Słońca wita nowy rok!

Słońce nie zaszczyciło nas ...
źródło: comment_Va9m3kMytLw5TfttYLtarsXZXqb71VFB.jpg
  • 3