Wpis z mikrobloga

@kam1l: Kelner to w 99% wózek do podawania do stołu. Mój kraj taki piękny. Jak słyszę coś takiego, to nóż się w kieszeni otwiera. Możliwe, że po prostu bywasz w miejscach, gdzie kelner to nic innego jak podawacz. @Felonious_Gru takie są realia ... Jeżeli kelner jest profesjonalny to jego podejście do gości, którzy przyszli na kawę i gości, którzy przyszli wydać nieco więcej pieniędzy w restauracji powinno być takie
  • Odpowiedz
Czyli koniec końców, kelner to osoba, której w życiu nie wyszło, bo zamiast pracy w kamieniołomie wybrał podawanie dań do stolika za te same pieniądze ? Będąc za granicą w restauracji zostawiacie napiwki czy nie ? Zgaduję, że część z Was tak, bo głupio jest wyjść na cebulaka, ale w Polsce już nie warto. Po co ja mam dawać, skoro reszta też nie daje. Skoro kelener to tylko podawacz, to cieszę się,
  • Odpowiedz
kelner to osoba, której w życiu nie wyszło, bo zamiast pracy w kamieniołomie wybrał podawanie dań do stolika za te same pieniądze ?


@Bartek93cn: nie. To pracownik jak każdy inny.

Będąc za granicą w restauracji zostawiacie napiwki czy nie
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: Hmm czy przypadkiem nie do tego dążę od jakiejś chwili. Zgaduję, że druga kelnerka dostała większy napiwek i to ona przyczyniła się do tego, że miło spędziłeś czas przy obiedzie. Przecież mogła powiedzieć, że się nie da. W końcu podała Ci danie do stołu i na tym powinna zakończyć się jej rola, idąc Twoim tokiem myślenia. Kelnerzy nie pracują na stołówkach, tylko w miejscach gdzie ludzie przychodzą by wydać
  • Odpowiedz
@Bartek93cn: napiwek dla kelnera/kelnerki jest nagroda za ponadstandardową obsługę i raczej większa cebulą jest dawanie napiwku "bo wypada". Ja np zwykłem dawać napiwki tylko za dobrą obsługę i tylko w restauracjach które są restauracjami , rzadziej daję w obiektach "restauracyjnych". U nas w Polsce napiwek dla kelnera jest często głównym źródłem jego dochodu a nie dodatkiem (tak jak na zachodzie) i to jest problem ale nie klienta tylko jego pracodawcy
  • Odpowiedz
Dlaczego więc nie powinienem zostawić napiwku ?


@Bartek93cn: Ale czy ja mówiłem że nie należy zostawić napiwku? Ja tylko napisałem, że to nie może być obowiązek, bo wtedy to nie jest napiwek, tylko prowizja od sprzedaży.
  • Odpowiedz
@ftmo: A ja wyznaję zasadę, że zostawiam 10% jeżeli wszystko było w porządku. Jeżeli kelner/kelnerka czymś mnie zaskoczyli, urzekli mnie w pewien sposób (co swoją drogą, zdarza się ostatnio rzadko) to wtedy zostawiam więcej niż 10%. Oczywiście zgadzam się z tym, że jest to problem pracodawcy i kelnera, ale niestety Polacy sami narzucają sobie warunki pracy. Jeżeli jedna osoba nie zgodzi się pracować 14h dziennie za psie pieniądze, to na
  • Odpowiedz