Wpis z mikrobloga

Mirasy/Mirabelki mam pytanie. Jak to jest, że niektórzy ściągają z Chin miliony paczek i nie zapłacą vatu/cła ani razu, a innego za pierwszym razem ścigają za #!$%@?ę. Chciałbym zacząć przygodę z aliexpress, podatków jestem świadomy i domyślam się, że loteria, ale ściganie za #!$%@? to gorsza sprawa. Mógłby ktoś mi wyjaśnić jak to z tym jest, jakie aukcje wybierać, po ile sztuk brać(choć jak bym brał skarpetki czy bokserki to głupio łapać po jednej parze), aby być "czystym" itd. Ogólnie proszę o jakiś lifehacki na początek.

Ps. Naczytałem się sporo na telchina.pl i tutaj, ale nadal nie wiem.

#aliexpress
  • 19
@Keepor: Do Gaci i skarpetek raczej nie bedą się czepiać. Chyba, że zamówisz 100 par. Ale wtedy bardziej opłaca sie kupować na Alibaba. Buty też zazwyczaj przechodzą, przy zamawianiu jednej pary. Dodatkowe opłaty zaczynaja się dopiero przy elektronice, ale nie pamietam kwot, więc nie będę strzelał... :P
@mjut: Z tego co pamiętam to od 45euro cło i od 20 czy 22euro liczą vat, ale cumplu bardziej chodziło mi o wyjaśnienie czepiania się co do #!$%@? (co częściowo zrobiłeś - dzięki) i ogólne rady jak nie wpaść i jak wybierać towar (streszczenie Waszego doświadczenia) ;)
@mjut: Śledzę #aliexpress od jakiegoś czasu i jak pisałem, sporo poczytałem na ten temat, ale są wątpliwości. Np. na telchina.pl opisywali przykłady jak ludzi ścigali za zegarki, a niektóre Mirasy chwaliły się, że przychodzą one i nie mieli problemów. Dlatego pomyślałem, że ktoś mi pomoże rozkminić to "jak robić aby było dobrze".
@Keepor: Rozumiem Twoje obawy. Ale jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, w którym ściągaliby kogoś za jeden zegarek. Poza tym, często na aukcjach są zdjęcia produktów bez logo, więc w razie czego możesz powiedzieć, że Chińczyk wysłał inne niż zamawiałeś... :P
@Keepor: Przede wystrzegaj się przed zamawianiem czegokolwiek w pudełkach. Jak paczka ma prostokątne kształty to od razu jest podejrzana. Chociaż nie ma reguły.

Ja się umówiłem z chińczykiem, aby przysłał telefon bez pudełka, ale ma go zawinąć w folię bąbelkową i włożyć między klapki. I spokojnie przeszło bez VAT i cła...

Musisz kombinować albo wliczyć VAT w wydatek na telefon.
@Tedeef: na telchina opisuje laska sytuacje jak sie do niej przyrabali o odszkodowanie za szalik za 12 dolcow wiec z tymi ciuchami to tez chyba zalezy jak sie uda...
@Tedeef: @R4z3l: Właśnie o taki przypadek między innymi mi chodziło. Zanim zacząłem planować swoje zamówienia, poobserwowałem ten tag i nie było problemów, dlatego się upewniam(a może inni są przezorni i wybierają aukcje bez logo?). Np. z tego co patrze to Ci którzy pobawili się w tuszowanie logo to troszkę podbijają cenę i nie wiem czy ludzie klikają cebulą w te tańsze aukcje czy myszką wybierają te (troszkę) droższe zatuszowane-nie wiem
@Tedeef: Jak już mówiłem, dopiero zaczynam. Na starcie planuje jakieś ciuchy, później może zegarek jakiś, dalej się zobaczy jak będę przeglądał ten serwis. No i wiadomo jak coś będzie za grosze (cebuladeals) też zamówię. Chyba zrobię jak mówisz. Wielkie dzięki za informacje, pozdrawiam :)
@Keepor: z odżieży wszystko przechodzi, zegarki dwa zamawiałem też na lajcie, ale to nie były jakieś rollexy, jeden adidasa drugi normalny

cebuladeals na ali raczej sie nie zdarzają, był wish i to dght czy jak to tam było, tam były cebuladealsy