@konikakonika:
Nie, to nie jest odliczenie kosztów paliwa. Żeby pracownik mógł skorzystać z ustawowych kosztów uzyskania przychodu wcale nie musi kupować ani kropli paliwa. Może dojeżdżać do pracy pociągiem, autobusem, tramwajem, rowerem a nawet przyjść pieszo. Wystarczy, że jest zatrudniony na umowę o pracę.

A jak to odliczyć?
Przepisać z PIT-11 otrzymanego od pracodawcy kolumnę "koszty uzyskania przychodu" do swojego rocznego rozliczenia PIT-37. Nic dodatkowego nie zyskasz, przecież to od
  • Odpowiedz
Zakup Spot ETH/EUR na #binance . Prowizja pobrana w ETH. Czy można ująć to w kosztach przy rozliczeniu #pit ? Jeśli tak, to jak to w ogóle (po jakim kursie) przeliczać taką prowizję na PLN?
#kryptowaluty
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HighWind: nie czaje pytania. Jak wymieniles euro na eth to tyle ile euro wymieniales, tyle jest Twoim kosztem. Przykładowo kupujesz za 100eiro eth to koszt masz 100euro, bez względu ile jest warte eth ktore dostales.
  • Odpowiedz
@trampecik: no tak. Nie wszystko i nie wiem co bęxzie w przyszłości, ale koszty zawsze sie wykazuje, dyskutowac mozna o tym co z zyskami. Alestraty się wykazuje, bo na nich mozna tylko zyskac.
  • Odpowiedz
Czy e-pity posiada jakąś rekomendację urzędu skarbowego/ministerstwa? Mogę bezpiecznie uzupełnić deklarację korzystając z tego programu? #pit #podatki
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, jak wygląda sytuacja z odliczaniem dojazdów do pracy, która znajduje się w tym samym miejscu zamieszkania? można to jakoś odliczyć, czy nic nie da się urwać w rozliczeniu rocznym? o ile w ogóle jest co :c, brakuje mi informacji
#pit #prawo #urzadskarbowy #podatki #praca
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ravciu: Dojazdów do pracy się nie odlicza. Są tylko koszty uzyskania przychodu, które przy pracy na etat są określone ryczałtowo, i każdy zatrudniony na umowę o pracę ma je z automatu uwzględniane przy od razu wypłacie:
Praca w tej samej miejscowości co adres zamieszkania: KUP 250 zł / m-c, nie więcej niż 3000 zł rocznie.
Praca w innej miejscowości niż adres zamieszkania: KUP 300 zł / m-c, nie więcej niż
  • Odpowiedz
@SEKON_wk: ulga dla młodych do 26 roku dotyczy tylko przychodów z umowy o pracę, zlecenia, stosunku służbowego itp. więc myślę że od tego co dostałeś z Allegro zapłacisz podatek.

Ulga dla młodych to nie jest całkowite zwolnienie z PIT! Podobnie też to, że masz mniej niż 26 lat nie oznacza że nie dostaniesz PIT. Dostaniesz, bo musisz mieć dokumenty na te uzyskane pieniądze, nawet gdyby wynikało z nich, że nie
  • Odpowiedz
Potwierdźcie proszę, czy dobrze myślę z rozliczeniem PIT-38 za krypto:

Operacje na BitBay (kwoty przykładowe):
1.10.2021 - kupno BTC za 100 zł
2.10.2021 - sprzedaż BTC za 110 zł
3.10.2021 - kupno BTC za 110 zł
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

czemu nie ma jeszcze pita i jest info że będzie dopiero po 15 lutego? wydaje mi się, że rok temu już był dostep
#pit
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wnioski po składaniu deklaracji #pit11 i #pit4r bez księgowego: dramat

W tym roku da się wysłać deklarację tylko przez internet, za pomocą Adobe Readera + autorskiej wtyczki MF.
Wtyczka ta nie działa w wersji 64-bit który obecnie jest domyślnie pobierany w pewnie ponad 90% urządzeń. Trzeba zainstalować wersję 32-bit. Brak informacji o przyczynie błędu.

Podczas wysyłania dostałem niezrozumiały błąd z parsowaniem schemy (Błąd 401: Weryfikacja negatywna) który pojawia się gdy encoding
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tondi: Uratowałeś mi życie tym wpisem, bo już myślałem, że utraciłem dostęp do zeszłych PIT-ów, a tu wystarczyło pobrać 32-bitowego Adobe Readera. Dzięki wielkie, Mirku ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
#pit #podatki #gielda #broker #forex

Mirki, pierwszy raz mam konto u polskiego brokera więc nie wiem jak to u nich dokładnie wygląda ale w 2021 w grudniu otworzyłem konto i zrobiłem zysk na tym rachunku, później w styczniu praktycznie cały zysk oddałem wracając do kwoty początkowej konta (w międzyczasie nic z konta nie wypłacałem). I broker mi wysłał pit za 2021 czyli
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tony76: rozliczasz się z transakcji sprzedaży w danym roku. Możesz mieć zysk, stratę, wyjść na zero. W każdym razie się rozliczasz. Rozliczenie straty jest w twoim interesie bo może ci obniżyć podatek w kolejnych latach.
  • Odpowiedz
Jak to jest z tym rozliczeniem PIT z Niemiec? Jest coś takiego jak w Polsce, że wrzucasz w program i samo liczy? Nie chcę płacić 200 złotych skoro nie mam żadnych ulg do rozliczenia, i tylko jeden PIT bo pracowałem u jednego pracodawcy. Jak ktoś zna takie programy to byłbym wdzięczny
#pit #niemcy #pracazagranica
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

wytłumaczy mi ktoś jak działa te odliczanie na paliwo? czy zwykły kowalski dojezdzający 30km codziennie w 1 strone do pracy może coś dostać? gdzieś w necie 250/300zł za miesiąc liczby latają, jestem w tym zielony kompletnie
#pit
#podatki
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sasiadbystrzaka:
Nie ma czegoś takiego jak odliczanie na paliwo. Koszty uzyskania przychodu przy pracy na etat są określone ryczałtowo i ma je z automatu każdy takie same.
Praca w tej samej miejscowości co adres zamieszkania: 250 zł / m-c, nie więcej niż 3000 zł rocznie.
Praca w innej miejscowości niż adres zamieszkania: 300 zł / m-c, nie więcej niż 3600 zł rocznie.
Za dojazdy do pracy autem nic więcej nie
  • Odpowiedz
Dostałem coś takiego jak #pit11 ,do kiedy mam czas aby to rozliczyć? Niestety jestem totalnie w tym zielony. Na Internecie czytam o końcu stycznia- tylko wydaje mi się, że koniec stycznia to czas dla pracodawcy. Sam nie wiem

#ksiegowosc #podatki #pit #pit11
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@plaskibezuh: pierwsza praca nie? :) pit11 dostajesz od pracodawcy żeby wiedzieć ile zarobiłeś w roku poprzednim. Z jego pomocą wypełniasz rozliczenie roczne do skarbówki (np pit37) i na to masz zazwyczaj co roku czas do końca kwietnia.
  • Odpowiedz
@RedBulik: Ok, ja mam podejście, że jak mogę coś sam zrobić to to robię, może do przesady. Np. szybciej by było wziąć od kogoś kasę, ale mogę sam zarobić, wiesz o co chodzi :)
  • Odpowiedz