✍️Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązywania taryfy myORLEN do 31 grudnia 2026 roku.

👨‍🏫Obniżka ceny gazu o ok. 3,4% oznacza spadek taryfy o blisko 7 zł/MWh, więc przesunięcie terminu obowiązywania taryfy na drugą połowę roku ma fundamentalne znaczenie dla domowych budżetów.

🔥Decyzja o przedłużeniu jest ważna z perspektywy 7 mln odbiorców gazu w Polsce, ponieważ pozwala uniknąć niepewności o wysokość rachunków w okresie, gdy zapotrzebowanie na
SwiatOze - ✍️Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), podjęła decyzję o przedłużeniu...

źródło: soze_Posty IG - 2026-06-09T161551.173

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

🤖Komisja Europejska zainaugurowała strategiczny projekt AI.Grids, którego celem jest stworzenie wspólnego europejskiego modelu sztucznej inteligencji do zarządzania systemami elektroenergetycznymi.

⚡️Inicjatywa ma zapewnić Unii Europejskiej autonomię technologiczną i dostarczyć narzędzia niezbędne do bezpiecznej integracji coraz większej liczby odnawialnych źródeł energii.

🧑‍🔧W rozwoju projektu wezmą udział dwie polskie
SwiatOze - 🤖Komisja Europejska zainaugurowała strategiczny projekt AI.Grids, którego...

źródło: soze_Posty IG - 2026-06-09T130842.143

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki potrzebuje pomocy na cito, wynajmuje mieszkanie i janusze budownictwa walnęli lodówkę piekarnik i zmywarkę na jednym przedłużaczu.

Spaliło to zewnętrzny bezpiecznik topikowy (magnetyczne jebly wpierw , ale głupi ja myśląc że to co innego wywalało korki, znowu je włączyłem i potem jebl ten zewnetrzny).

Prund mam z PGE.

Co
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Italianska_niemowa: Jeśli to budynek spółdzielczy lub wspólnota to powinno być coś takiego jak pogotowie lokatorskie. Tam zadzwoń - przyjedzie fachowiec i ci wymieni odpowiedni bezpiecznik.
A jeśli domek prywatny i już wyjąłeś bezpiecznik to wsadź taki sam i po krzyku. Taki sam, pamiętaj.
  • Odpowiedz
@Italianska_niemowa: Tak w zasadzie to tobie nie wolno samemu wymieniać tam bezpieczników. To są części wspólne spółdzielcze i to należy do obowiązków spółdzielni dbanie o prawidłowość wymiany takiego bezpiecznika. Dodatkowo jak przyjedzie elektryk to zazwyczaj pyta co było przyczyną że wywaliło bezpiecznik, powinien sprawdzić też stan zabezpieczeń w mieszkaniu, czy jest stopniowanie, czy gdzieś nie ma luźnych przewodów na zaciskach podstawy bezpiecznikowej itp.
  • Odpowiedz
Następny miesiąc z #pstryk za mną. Więc pora na następne porównanie #pstrykczyg13.
Pstryk znowu naliczyli 100 kWh poboru więcej niż OSD. Ale mniej niż OSD przed zbilansowaniem. Więc podejrzewam, że Pstryk bilansuje międzyfazowo w danej chwili. Jak na dwóch fazach pobieram po 1 kW, a na trzeciej w tym samym momencie wysyłam 1 kW to liczą to pewnie jako 1 kW poboru i zero eksportu. Ale nie bilansują
ShortyLookMean - Następny miesiąc z #pstryk za mną. Więc pora na następne porównanie ...

źródło: image

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pstryk znowu naliczyli 60 kWh poboru więcej niż OSD. W kwietniu teoretyczna różnica to niemal równe 300 zł na korzyść Pstryka, czyli 44% taniej. Teoretyczny bo pewnie gdyby nie ujemne ceny to zużyłbym dobre kilkadziesiąt kWh mniej, ale poszło to głównie w mury i samochód kuzyna, więc to też nie do końca energia zmarnowana.


@ShortyLookMean: TLDR czy warto przejść na pstryk (lub zmienic taryfe w PGE) jeśli mam dom jednorodzinny,
nirvir - >Pstryk znowu naliczyli 60 kWh poboru więcej niż OSD. W kwietniu teoretyczna...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@nirvir: jak potrafisz sterować większością odbiorów to tak. Tylko u mnie najwięcej pochłania grzanie CWU i ładowanie samochodu. A z płyty indukcyjnej z reguły korzysta się jak jest najdroższy prąd (rano i wieczorem). Więc u Ciebie raczej słabo to widzę.
Na Twoim miejscu raczej sprawdziłbym jakimś porównaniem w internecie (np. https://jakataryfazaprad.pl ), czy nie lepiej przejść na G12/G13. Te taryfy mają stałe tanie godziny i to może już porządnie zbić
  • Odpowiedz
W maju 2026 roku 35,5% popytu na energię elektryczną zaspokoił prąd z OZE.

Ważona zużyciem godzinowym średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosła 424,22 zł / MWh (42 gr za kWh). Gdyby cały popyt musiał być zaspokojony z wykorzystaniem elektrowni cieplnych, średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosłaby w maju 616,75 zł zł / MWh (62 gr za kWh) - o 48% więcej, niż przy obecnym miksie energetycznym.

Dane z https://energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=PL&interval=month&month=04&legendItems=0x7vvh oraz https://pvindex.pl/ceny-energii-elektrycznej-rce-godzinowe

Poprzedni
@ossprime +142
W kwietniu 2026 roku 37,1% popytu na energię elektryczną zaspokoił prąd z OZE.

Ważona zużyciem godzinowym średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosła 346,88 zł / MWh (35 gr za kWh). Gdyby cały popyt musiał być zaspokojony z wykorzystaniem elektrowni cieplnych, średnia miesięczna cena rynkowa energii elektrycznej wyniosłaby w
ossprime - W maju 2026 roku 35,5% popytu na energię elektryczną zaspokoił prąd z OZE....

źródło: Ceny_2026-imageonline.co-merged

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zrób drogi prąd, zaskoczenie że ludzie szukają opcji jak płacić mniej.
Natomiast taryfy dynamiczne bez magazynu energii (którego nie zawsze da się łatwo zamontować o dużej pojemności np. w bloku) to uwstecznienie tzw. cywilizacyjne i dostosowanie się do robienia cyklu słonecznego i wiatru - jak w średniowieczu. Mielili mąkę jak akurat wiało.
To po stronie sieci energetycznej powinien być OBOWIĄZEK dostarczenia taniej energii 24h/365
  • Odpowiedz