Wszystko
Najnowsze
Archiwum
13
Środowisko KDE Plasma 5.18 LTS już dostępne. Oto najważniejsze nowości

Wydana właśnie nowa wersja będzie wspierana przez najbliższe dwa lata.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Komentarz usunięty przez autora
@ChoNoTu: ewentualnie alias w terminalu
Mirki od #kde5 #plasma5 i #debian mam pytanko.
Podpinam laptopa pod telewizor, który w teorii wyświetla max 1366x768 czyli natywną rozdzielczość matrycy. Problem mam z poprawnym skalowaniem na telewizorze, nie ważne w jakiej rozdzielczości, czy jako drugi wyświetlacz, czy jako zdublowany, cały pulpit wylewa się poza ekran telewizora o jakąś drobną pulę pikseli. W ustawieniach systemowych nie mogę tego ogarnąć. Sytuacja się powtórzyła na 2 różnych
Podpinam laptopa pod telewizor, który w teorii wyświetla max 1366x768 czyli natywną rozdzielczość matrycy. Problem mam z poprawnym skalowaniem na telewizorze, nie ważne w jakiej rozdzielczości, czy jako drugi wyświetlacz, czy jako zdublowany, cały pulpit wylewa się poza ekran telewizora o jakąś drobną pulę pikseli. W ustawieniach systemowych nie mogę tego ogarnąć. Sytuacja się powtórzyła na 2 różnych
Są tu jacyś magicy od debiana?
Miałbym dwa pytania:
- Czy jest jakaś możliwość zablokowania całkowicie instalacji danego pakietu? Lub chociaż auto zaciągania jako opcjonalna zależność przez inne pakiety?
- Jaka jest prawidłowa droga do oznaczenia wersji paczki w taki sposób by nie była nadpisywana wersją z repozytorium?
Miałbym dwa pytania:
- Czy jest jakaś możliwość zablokowania całkowicie instalacji danego pakietu? Lub chociaż auto zaciągania jako opcjonalna zależność przez inne pakiety?
- Jaka jest prawidłowa droga do oznaczenia wersji paczki w taki sposób by nie była nadpisywana wersją z repozytorium?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 0
@Kryspin013: no to poto jest chyba pining. Nie wymyślasz koła na nowo?
Albo za głupi jestem itp.
Albo za głupi jestem itp.
- 0
no to poto jest chyba pining. Nie wymyślasz koła na nowo?
@wolny_kangur: Niby tak, ale przeszukałem repo debiana i żaden pakiet niekorzystna z tego w ten sposób. Stąd wydaje mi się, że dostarczanie tego w paczce może być słabym pomysłem - zwłaszcza jakby ktoś chciał zainstalować same deby albo wrzucić deby do swojego repo. Innymi słowy to omija częściowo problem ale nie rozwiązuje go.
- 0
mam dwa pliki:
1) plik ma 14 tysiecy linijek
2) plik ma 38 tysiecy linijek
chce je porownac i wyciagnac tylko te linie (1 liczba na 1 linie), ktore sa w pliku pierwszym. Nie interesuje mnie czesc wspolna ani to co jest tylko w pliku 2.
diff
1) plik ma 14 tysiecy linijek
2) plik ma 38 tysiecy linijek
chce je porownac i wyciagnac tylko te linie (1 liczba na 1 linie), ktore sa w pliku pierwszym. Nie interesuje mnie czesc wspolna ani to co jest tylko w pliku 2.
diff
Komentarz usunięty przez autora
- 0
@psi-nos już dałem radę, faktycznie total comander ogarnął, dzięki za chęci
- 277
◢ #unknownews ◣
1) Cube Composer - ciekawa gra inspirowana programowaniem funkcyjnym. Pobaw się przekształceniami map()
https://david-peter.de/cube-composer/
Kolejna porcja ciekawych znalezisk z branży IT. Starałem się bardziej zróżnicować to wydanie, aby nie wrzucać tylko linków do WebDev. Czy mi wyszło? sprawdź sam :)
1) Cube Composer - ciekawa gra inspirowana programowaniem funkcyjnym. Pobaw się przekształceniami map()
https://david-peter.de/cube-composer/
źródło: comment_a52YdwIQQwzLRzEhbrl7depX3XL4GHUT.jpg
Pobierz@imlmpe: bardzo ciekawy zestaw! +
- 19
15) Czy umiałbyś zrobić DIVa, który zakryje DOKŁADNIE całą powierzchnię strony, bez pozostawiania nawet 1px odstępu?
https://dev.to/lenmorld/css-gotcha-how-to-fill-page-with-a-div-270j
INFO: podpowiem Ci - nie umiałbyś ;) Nie jest to takie trywialne zadanie jak się wydaje. Artykuł wyjaśnia dlaczego tak jest i jak to osiągnąć.
@imlmpe:
Wiesz autorze, że nieładnie jest
- 0
- 0
@Kryspin013: zapewne można w gvim edytować motywy środowiska graficznego ale chyba nie o to mi chodzi ( ͡- ͜ʖ ͡°)
- 0
Serwer domowy/drukarki. Chciałbym ograniczyć zapis na dyskach SATA do niezbędnego minimum (tylko transfer między urządzeniami), jednocześnie mieć możliwość zapisywania konfiguracji/logów
Korzystam z minimalnej instalacji bez środowiska graficznego.
Bootowanie z nośnika USB podłączonego 24/7 to
dobra opcja?
#linux #debian #pytaniedoeksperta
Korzystam z minimalnej instalacji bez środowiska graficznego.
Bootowanie z nośnika USB podłączonego 24/7 to
dobra opcja?
#linux #debian #pytaniedoeksperta
- 0
@Majaque: a czemu chcesz ograniczyć ten zapis? Jeśli na tym Ci zależy najbardziej to można tak zrobić, ale wydajność będzie bardzo kiepska, ryzyko że ten usb padnie, wysunie się, system plików się spieprzy itp. też zawsze jest.
Alpine linux ma fajne opcje konfiguracji, cały system plików domyślnie jest readonly, zmiany zapisują się w ramdysku i są backupowane na żądanie, możesz poustawiać co chcesz zapisywać i gdzie - np. raz na
Alpine linux ma fajne opcje konfiguracji, cały system plików domyślnie jest readonly, zmiany zapisują się w ramdysku i są backupowane na żądanie, możesz poustawiać co chcesz zapisywać i gdzie - np. raz na
5
Jaka będzie Fedora w nadchodzącej dekadzie? Wizją podzielił się szef projektu

Kierujący Fedorą Matthew Miller chce, by ta stała się „fabryką systemów operacyjnych”.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Wcześniej coś się stało i system gospodarza na którym działa maszyna wirtualna przestał widzieć jeden dysk. Zaś na nim jest plik stanowiący mirror drugiego pliku na drugim dysku i obie są wirtualnymi dyskami w RAID1 dla #debian 10.
/
/
usr/sbin/mdadm -D /dev/md0
/dev/md0:
Version :- 4
- 4
@kimron: odpalone i działa aż miło. Pozostało mi tylko to skonfigurować pod siebie. Dzięki wielkie!
6
Społeczność Debiana zdecydowała: demonem inicjalizacji pozostanie systemd

Drogą głosowania zdecydowano, że postulaty pozbycia się systemd zostaną odrzucone.
z- 5
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Jak ustawić w Linuxie Mint, aby ProtonVPN odpalał się przy starcie systemu? Dodanie komendy sudo protonvpn c -f do programów startowych nie rozwiązuje problemu, bo ten vpn jak widać potrzebuje roota. Ktoś wie jak można to ominąć? Jestem laikiem, więc proszę o łopatologiczne wytłumaczenie.
#linux #linuxmint #ubuntu #debian #informatyka #pytaniedoeksperta
#linux #linuxmint #ubuntu #debian #informatyka #pytaniedoeksperta
@MuItikonto_: ustaw sobie sudo bez hasła na całe polecenie protonvpn
- 0
@MuItikonto_: Poradziłeś sobie z tym? Bo też bym sobie tak zrobił :)
- 0
@defoxe: wayland + sway
@defoxe: to jeszcze SLAX mi przychodzi do głowy, ale używałem starej wersji opartej o Slackware, nowa linia 9.x działa na Debianie https://www.slax.org/
Twoja stara jest tak stara, że wrzucili ją do stabilnego repozytorium Debiana.
- 1
@Apollo1993: Phi.. Stable jest całkiem spoko. Gorzej jak by wyladowała w oldoldstable (Jessie).
Tak, niektorzy musza to wspierac, a nawet planowac migracje z on-premise do cloud w oparciu o miedzy innymi Jessie.
To dopiero jazda bez trzymanki, a bedzie tylko lepiej w Q1 2020 - Python2 deprecated, pip od marca przestanie wspierac tez python3.4. Czyli generalnie zostajesz z systemem, na ktory nic prawie nie ma wsparcia, w momencie migracji. Polecam
Tak, niektorzy musza to wspierac, a nawet planowac migracje z on-premise do cloud w oparciu o miedzy innymi Jessie.
To dopiero jazda bez trzymanki, a bedzie tylko lepiej w Q1 2020 - Python2 deprecated, pip od marca przestanie wspierac tez python3.4. Czyli generalnie zostajesz z systemem, na ktory nic prawie nie ma wsparcia, w momencie migracji. Polecam
- 3
@krzyzakp: tylko twardziele pierdza przy laniu
7
Linux find command tutorial (with examples) - Like Geeks

learn how to use Linux find command to find files with certain size or date. Also, learn how to find largest file or directory or latest modified files.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 0
#programowanie #linux #debian
Mam proces który tworzy 2 potomków za pomocą fork(); a potem zdycha. W jaki sposób mogę się połączyć jednym z potomków z terminalem, tak aby miał dostęp do stdin i stdout, nawet po śmierci rodzica?
Mam proces który tworzy 2 potomków za pomocą fork(); a potem zdycha. W jaki sposób mogę się połączyć jednym z potomków z terminalem, tak aby miał dostęp do stdin i stdout, nawet po śmierci rodzica?
- 0
@unhit: reptyr próbowałem, problem jest taki że czepia się że ten drugi proces jest z tej samej rodziny procesów i nie może dać terminala do tego jednego. Już nie pamiętam, ale na necie szukałem i nie było rozwiązania problemu z reptyrem :p
@Norwag93: dzięki, doczytałem i czuję dobrze szczur, szkoda że nie mogę ci bardziej pomóc
20
Canonical przedstawia Ubuntu Pro – wersję premium z 10-letnim okresem wsparcia

Rodzina systemów rozwijanych przez Canonical powiększyła się o nowego członka „premium”.
z- 9
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Koledzy, od jakiś 15 lat używam nieprzerwanie #ubuntu. Ale powiem wam, że już mam go trochę dość a mało tego potrzebuję w życiu jakiejś zmiany. Co polecacie. Pod względem distro to wolałbym chyba małą zmianę. Myślałem o #debian ale widzę, że #mint ostatnimi laty stał się bardzo popularny. Do tego zupełnie nie wiem jakie środowisko graficzne wybrać. Nie wymagam wodotrysków. Ale bardzo zależy mi na
źródło: comment_omx7NdfzPFOMBmttpyspCaQwa9IYbOrq.jpg
PobierzCo wybrać
- kde 36.1% (22)
- gnome 24.6% (15)
- xfce 11.5% (7)
- mate 0% (0)
- lxde 11.5% (7)
- cinnamon 14.8% (9)
- budgie 1.6% (1)
- 2
@RychuWiertara: co to jest?
@szalony_baklazan: KDE, przesiadłem się po roku używania GNOME i różnica w komforcie używania zdecydowanie na plus















Jak kontrolować komputer z debianem za pomocą klawiatury i myszki tak, żeby treść wyświetlała się na monitorze serwera?
Synergy nie ma dla debiana 11. Komunikacja windows <-> linux. Chciałbym tam na przykład wyświetlać sobie przydatne info. Jak na przykład uruchomić program i wykorzystać podłączony do serwera monitor, żeby go wyświetlić?
Mam zainstalowane xfce.
Próbowałem za pomocą vnc, ale to tworzy osobny pulpit dla klienta.
#pytanie
źródło: comment_1581450608vYbgQV3GP5Spts8J4q7Vyb.jpg
Pobierz