@TotalDisaster: Możesz spokojnie brać Debiana jako pierwszego Linuxa, ale na pewno nie Archa. Arch niby wolność i dowolny wybór pakietów, ale dla początkującego właśnie przez to łatwiejszy do zepsucia. Co do Debiana, to niby przestarzałe pakiety, ale używam go już kilka lat i nie miałem żadnych problemów z przestarzałymi pakietami. Mam najnowsze VSCode, Firefoxa, Dockera wgrane niezależnie a to najważniejsze dla mnie :)

Możesz też wziąć Ubuntu albo Minta, ale
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: bierz Manjaro. Nie był to pierwszy Linux, którego używałem, ale pierwszy który zainstalowałem u siebie na komputerze i używałem jako główny (i po krótkim czasie jako jedyny) system. Wcale mi się nie psuł. Za jakiś czas na Archa przeskoczysz i szybko ogarniesz sobie co i jak.
ArchWiki i AUR to najepsze rzeczy jakie istnieją.
  • Odpowiedz
Słuchajcie, narobiłem się trochę, żeby skonfigurować sobie Debiana na WSL2 w Windows.

I teraz takie pytanie bo akurat na tym sie nie znam.
Jeśli coś by mi się wykrzaczyło to nie chciałbym przechodzić przez konfigurację całego tego syfu od nowa. Jak zrobić sobie jakiś backup tego Debiana, żebym potem mógł go zainstalować w takiej konfiguracji jaką mam teraz?

#debian #wsl #linux
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hakeryk2: Czyli w skrócie
Załóżmy, że cache jest w /home/cache
a tmp jest w RAMie (nie zawsze!!)

Kopiujesz zawartość /home/cache do np. /tmp/cache
A potem linkujesz
ln -s /tmp/cache /home/cache
  • Odpowiedz
@Plotkova99: Ale Debian na desktopie to zajebisty wybór, tylko backporty trzeba włączyć. Wszystko działa i się nie psuje a jak są jakieś specialne potrzeby to mamy snapy, flatpaki i dockera. Win-win.
  • Odpowiedz
@Plotkova99: @doddy:

Argumenty. Po zainstalowaniu dockera oraz firewalld i przy próbie otwarcia jakiegoś portu pojawią się komunikat z błędem. Nie pamiętam dokładnie jaka treść. Trzeba zainstalować nowszą wersję firewalld i iptables z backportów, aby naprawić ten błąd.

A żeby było śmiesznie, dzisiaj po zainstalowaniu tychże aplikacji i aktualizacji z backportów nagle wywaliło mi z systemu dockera. Apt widział, że jest zainstalowany, ale system po wpisaniu polecenia docker nie
  • Odpowiedz
Mirki pomocy. Kupiłem terminal Wyse, instalowałem na nim testowo różne dystrybucje i wszystko było OK oprócz tego, że po zamknięciu systemu komputer nie odłączał prądu. Zainstalowałem testowo Windows 7 Embedded w którym wszystko działało jak trzeba, a następnie Haiku. Chciałem wrócić do linuxa i wtedy zaczęły się problemy. Przy próbie instalacji gruba na każdej możliwej dystrybucji wyskakiwał błąd. Dodatkowo każda kolejna dystrybucja dopisywała się do boota ale nie działała. Co popsułem? Jak
L3stko - Mirki pomocy. Kupiłem terminal Wyse, instalowałem na nim testowo różne dystr...

źródło: comment_1595664482uLiZz0tbIcmiNmrFkoKsP0.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Luźne pytanie odnośnie crona.
Czy dodając komende do crontaba ale samą jedną a nie skrypt, bo nie ma potrzeby pisania skryptu dla jednej komendy bo i tak trzeba podać kiedy ma się uruchamiać w cronie jest to "poprawne stylistycznie"? Czy raczej mimo wszystko starać się używać samych skryptów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#linux #debian #ubuntu #informatyka
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fsck_sdb
Jeśli komenda wystarcza to nie widzę potrzeby wrzucania jej w skrypt.
Nie wiem w ogóle dlaczego miało by się używać samych skryptów.

Jeśli chcesz, żeby komputer Ci się rebotował codziennie o 6:00 rano to ładujesz po prostu /usr/sbin/reboot do crona.
Wg mnie im prościej tym lepiej.
  • Odpowiedz
@RoMaN_MiKLaS: Ja polecam jednak HP omijać jak się planuje Linuxa tam stawiać. Polecam każdy model Dell Lattitude, np 6430. Kodowanie cyfr w modelu 6430 jest następujące:
6 - seria szósta, czyli półka wyższa
4 - rozmiar matrycy 14"
3 - wersja modelu w serii, a za razem numer generacji procka intela (3th gen)
0 - jest zawsze zerem, jak piąte kółko w audi ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Mirunie, jest jakiś obraz systemu, który poprowadzi mnie za rączkę z instalacją samby? Próbowałem z NextCloudPi, ale miałem problem z ustawieniem uprawnień, po zrobieniu samby przestał mi działać nextcloud xD ogólnie najlepiej jak było by to na raspbianie bo chce dostawić sobie jeszcze router open VPN na raspAP.
#raspberrypi #debian #linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zapomniałem napisać, próbowałem wrzucić obraz openmediavault w wersji 4, ale nie coś mi nie zabootował, SSH też nie działało
  • Odpowiedz
@Porygon: openmediavault pracuje jako serwer, konfiguruje się (niemal) wszystko przez przez wystawioną lokalnie stronę internetową. Jest samba, nfs, obsługuje różne systemy plików. Ogólnie spoko rzecz. Nextclouda też można postawić, najlepiej przez dockera, tylko trzeba w nginx skonfigurować dostęp.
  • Odpowiedz
#debian #linux #raspberrypi

Restart samby kończy się porażką:

Jul 16 10:17:29 apollo systemd[1]: Starting Samba SMB Daemon...
Jul 16 10:17:29 apollo smbd[711]: /usr/sbin/smbd: error while loading shared libraries: libtevent.so.0: cannot open shared obj
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kryspin013: jeden mi działa już wiele lat non stop jednak nie zapisuje w zasadzie nic na karcie. Natomiast ten z sambą - myślałem, że da radę a tu już 2 karta w tym tygodniu. No paranoja jakaś.
  • Odpowiedz
Witam, mam problem taki że posiadam Taką przejściówkę usb3->sata coś się zmieniło między Debianem 9 a 10 i np. 'dd ....' kopiując dysk tak podłączony po około 10min się zawiesza :/ ale 'sudo dd ....' już nie. potrzebne mi to do podłączania realnych dysków pod virtualboxa więc więżko robić "sudo" i w ogóle odpalać z prawami roota (zmieniam prawa do plików urządzeń że zwykły user miał dostęp).

Czy Ktoś mógłby mnie naprowadzić
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

napisz jeszcze raz


@Kryspin013: w sumie racja, na razie próbuje sobie sam poradzić z 'sudo hdparm -S 0 /dev/sdd' jak nie pomoże spróbuje to napisać ponownie po ludzku :)
  • Odpowiedz
Chyba lepiej będzie zacząć używać firefoxa w linux mint, chrome zostanie tylko do kilku stronek z potrzeby translatora wbudowanego. Chciałem sprawdzić chromium i jego akceleracje, ale chromium do ubuntu jest już tylko jako snap. A apek kontenerowych nie chcę( ͡° ʖ̯ ͡°) A wy czego używacie?
#linux #mint #ubuntu #manjaro #arch #przegladarki #debian #
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Linux_Zamiast_Windows: FIREFOX. Ja się bardziej zastanawiam, czy korzystać z Waylanda czy X.Org'a, w sumie z Waylandem nie mam jakichś problemów, choć wydaje mi się, że na X.Org jest jakby ciut płynniej np. przy przewijaniu na Firefoxie, ale nie zagłębiałem się w szczegóły. Poza tym na Wayland zamiast mojego ulubionego mpv odpalam filmy przez Celluloid'a, przeszkadzał mi jakiś zbugowany kursor. Przy X.Orgu jest spieprzony schowek w Gnome 3.
  • Odpowiedz
@johnywayne:
Może jeszcze się czegoś nauczysz przypadkiem i będą z ciebie ludzie.

PS nie wiem czego oczekujesz, jeżeli komputera używasz do wejścia w przeglądarkę to przejście na Linuxa prawdopodobnie przyniesie ci więcej szkód niż korzyści.
  • Odpowiedz