@Wojtkov podszedł chyba od właściwszej strony do tematu
@Steczny
W samej biednej bazie redundancja ma inne znaczenie niż "load ballancing / failover". Tam jest szkodliwa, bo ileś razy przechowuje się te same dane, co nie ma sensu i ma negatywny wpływ na wydajność, ale wspomniany to wyjaśnił. Tak że masz 2 pojęcia redundancji w sumie ;)
  • Odpowiedz
@Feeder @Just_Piotrek
To też teoretyyycznie by się łapało, tzn. sytuacja gdzie w jednej tabeli mamy nieczytelne zbytnio dane a w drugiej te same dane ale już w postaci przetworzonej gotowe do pokazania użytkownikowi. Niiby jest to redundancja bo z inf. punktu widzenia obie niosą tą samą informacje ale nikt nie będzie ich przy każdym odpytaniu przetwarzał bo to bedzie wolne i kosztuje. Ogólnie termin redundancja na lekcjach/wykładach się uznaje za
  • Odpowiedz
@Hotelarz: Ciężko powiedzieć czy różnice są znaczące, bo już mi wszystkie te systemy weszły w krew, że się nawet nie zastanawiam nad tym. Samo selektowanie jest bardzo podobne na poziomie podstawowym. Administrowanie i deweloperka to już inna para kaloszy. Co do Accessa to nie znam. Poważnie w firmach jeszcze ktoś tego używa?
  • Odpowiedz
Kontynuując wpis: https://www.wykop.pl/wpis/54289665/pracuje-od-poltora-roku-w-it-na-help-desku-bardzie/
Dzisiaj się dowiedziałem, że za dwa miesiące mam przejmować jako junior - tak jako junior (przechodząc z "help desk")(sam albo z jednym/dwoma innymi kolegami), administrację nad najważniejszą albo jedną z najważniejszych (chyba) baz danych w naszej firmie.. (odchodzi senior)

Jest to dokładnie baza danych naszego systemu ERP, na którym oparta jest nasza cała firma i firmy, którym go udostępniamy.
Baza danych oczywiście jest od Oracle.

A
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pracuję od półtora roku w IT na "help desku" (bardziej 2 linia) i niedawno otrzymałem możliwość przejścia do ekipy bazodanowców, a dokładniej to db od Oracle - jako junior oczywiście

Moje doświadczenie z bazami nie jest za duże, a mianowicie to tylko technikum informatyczne, teraz jestem w trakcie studiów i ewentualnie w wolnym czasie "zabawa" z php i mysql (z pakietu xampp), "zabawa" w accessie i oglądanie instruktaży od hindusów na yt -
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam dwie rozwijane listy z danymi z dwóch tabel users i orders i teraz chce zapisać te wybrane zlecenia do użytkownika poprzez rekord user_id w tabeli orders. może ktoś mnie nakierować? próbowałem przez samo zapytanie SQL ale nie wiem czy to jest w ogóle możliwe?
#php #naukaprogramowania #mysql #programowanie #bazydanych
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ale ja chcę, żeby zmieniało z tymi danymi które zostaną wybrane z rozwijanej listy. Próbowalem w ten sposób
if(isset($POST['submit'])){
if(isset($
POST['select1'])){
$userselected = $POST['select1'];
$orderselected =
  • Odpowiedz
@ascirkn: no to robisz tak jak podałem UPDATE, tylko pod x podstawiasz $userselected a pod y dajesz $orderselected. A ogólnie później poczytaj o PDO, bo to co robisz jest niebezpieczne i mocno podatne na hackowanie.
  • Odpowiedz
Sporo się dzieje, cały czas działam. Z ważniejszych rzeczy to mam już za sobą dodanie całego modułu dla kategorii i componentu po stronie frontendu. Póki co mam 164 kategorie. Zastanawiałem się jak to ugryźć od strony bazy danych, bo kategoria może być podkategorią innej kategorii i moja pierwsza myśl to było stworzenie tabeli categories i innej tabeli dla podkategorii, ale szybko się z tego pomysłu wycofałem.

Ostateczne rozwiązanie to prosta tabela, która składa
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@itfind: w NoSQL zrobiłem sobie parent, ale też dodatkowe rzeczy.
Jesli baza ma text search to wystarczy:
np. Glowna > Mniej główna > jeszcze inna > najbardziej szczegółowa
Jesli baza nie ma text search to trzeba
  • Odpowiedz
PostgreSQL 13.1 na hostingu w nazwa.pl

Budujesz zaawansowane projekty przetwarzające duże ilości danych? PostgreSQL czeka właśnie na Ciebie. Już od dzisiaj na hostingu nazwa.pl dostępna jest najnowsza wersja PostgreSQL 13.1.

Jednym z ulepszeń najnowszej „trzynastki” jest optymalizacja rozmiaru baz danych i wzrost wydajności, a to dzięki deduplikacji wpisów indeksu B-drzewa, które zajmują teraz mniej miejsca na dysku oraz w pamięci RAM. Ponadto PostgreSQL 13.1 umożliwia użycie posortowanych danych z wcześniejszej części zapytania do przyspieszenia
nazwapl - PostgreSQL 13.1 na hostingu w nazwa.pl

Budujesz zaawansowane projekty pr...

źródło: comment_16079578945rykXsv1dF7WIuY2w0hpkB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć Mireczki,

Nie przedłużono mi kontraktu w obecnej pracy (CNC). Ciężko pewnie będzie już cokolwiek znaleźć w tym roku, więc chcąc nie chcąc mam przynajmniej z miesiąc wolnego i chciałbym przeznaczyć ten czas na mocno intensywną naukę programowania.
Jeśli chodzi o dotychczasowe doświadczenia z IT to pracowałem jako wdrożeniowiec systemów w szpitalach, a potem trochę jako administrator IT również w szpitalu. Do tego pracowałem jako niby "analityk danych", ale to tylko excel był.
Mam zrobiony
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Uqes: ja zauważyłem, że na wykopie mówią, że nie ma pracy dla juniorów nawet jak ja ją na rynku widziałem. Przed Covid oferty były i to nawet sporo, kilka, kilkanaście ofert w takiej Warszawie zawsze wisiało.

Teraz jest lipa bo co chwilę otwierają, zamykają wszystko, sporo ludzi mimo wszystko się boi a juniora najciężej się wdraża, dużo trzeba nauczyć a przez internet to ciężko.

Realnie nie masz też za bardzo
  • Odpowiedz
Mirki tworzymy aplikację mobilną dla podmiotu publicznego, warunkiem jest, że cały serwer musi stać u zamawiającego, a okres gwarancyjny wynosi 5 lat. Czy macie pomysł w jaki sposób możemy się zabezpieczyć przed ingerencją użytkowników w bazie danych? Nie chciałbym żeby ktoś cos namieszał, a potem twierdził, że to aplikacja usunęła dane. Myślałem o tworzeniu triggerów które logują jakieś niestandardowe sytuacje (np. skasowanie 500 rekordów) żeby potem mieć jakieś zabezpieczenie.

#it
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mam w jednej bazie dane w jakiejs tam postaci i chcialbym zrobic etl? aby je przeniesc do drugiej bazy przy tym troche transformujac. jak to sie zazwyczaj robi? bo wszyskiego nie bede przenosil a czesc danych musi zmienic format. na mysl mi przychodzi tylko pisanie skryptu np w pythonie ale nie wiem moze cos doradzicie? #bazydanych #naukaprogramowania
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rosso_corsa: Są do tego dedykowane narzędzia np SSIS (sql server integration services). Buduje się wszystko z klocków lub programuje (biml) w celu standaryzacji. Jeśli przenosisz dane na jednym serwerze to lepszym rozwiązaniem jest procedura pobierająca dane, obróbka i merge.

Najlepiej kiedy dane zasilamy przyrostowo ale to już bardziej zaawansowany temat.
  • Odpowiedz
@Semargl: Kurna, gościu, wchodzę sobie na wykop żeby się nie stresować, a ty tutaj mi przypominasz, że wciąż ani tematu, ani promotora nie mam xD A co do ROOTa to tylko wykresy kiedyś w nim robiłem
  • Odpowiedz
mam problem na #ubuntu #linux , chce korzystac z biblioteki pyodbc do tego zainstalowalem unixodbc-dev lecz nadal nie moge sie laczyc z #bazydanych mssql mam taki komunikat
[unixODBC][Driver Manager]Can't open lib 'ODBC Driver 17 for SQL Server' : file not found (0) (SQLDriverConnect)
czy coś komuś może świta o co chodzi? ja sie w ogole na linuxie nie znam
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w jaki sposob w #bazydanych rozwiazuje sie problem umieszczania roznych ilosci np 'produkty' w jednej tabeli 'zamowienie' ? jakos umieszcza sie je w jednej kolumnie po przecinku?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

masz np. tabelę z produktami (z kluczem product_id) oraz tabelę z zamówieniami (z kluczem order_id), a to, który produkt jest na którym zamówieniu przechowujesz w trzeciej tabeli np.

|order_id|product_id|quantity|
------------------------------
| 1 | 123 | 4|
| 2 | 123
  • Odpowiedz