Mam pytanie do osób pracujących na terenie okolic Tarnowa-Rzeszowa (obszar między nimi i one same) lub też do innych. Jestem osobą na początku swojej drogi( pracuję na razie w serwisie komputerowym w mniejszej miejscowości obok Tarnowa + studiuję informatykę zaocznie w Rzeszowie). Ogólnie dwa moje główne obszary zainteresowań to sieci(konfiguracja, zarządzanie, montaż) też poniekąd adminka (systemy, sieci jw.) oraz drugi obszar to bazy danych i Python. Raczej obydwa obszary to taki typowy
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 2
@vaars: Olej nofluff i justjoinit, tam raczej jest robota dla ludzi z większym expem. Na tym poziomie raczej bym przeglądał pracuj.pl i tego typu stronki.
- 1
@monster-erni tego akurat jest multum w samym Tarnowie i w okolicznych miastach/miasteczkach więc raczej nie będziesz miał problemów z robotą tylko zarobki
- 1
Szczęść Boże Mirki, chciałbym zgłębić temat baz danych i popróbować swoich sił długoterminowo w analizie danych. Ostatnio w #korpo głównie zajmuje się analizowaniem danych z systemu, ale fakt, że jedyne co potrafi to tworzyć coś w excelu bardzo mocno mnie ogranicza. Nie mniej spodobało mi się to. W związku z próbą pójścia w tym kierunku chciałbym pouczyć się trochę zapytań SQL. Dodatkowym bodźcem jest fakt, że niedługo do wachlarza oferowanego
@azeff7: wierząc internetowi, polecenie COPY FROM w postgresql jest tym czego szukasz
- 2
@azeff7: wszystko zależy od tego co będzie twoim źródłem danych, czy będziesz te dane pozyskiwał „ręcznie” czy też będą to jakieś inne uporządkowane zbiory danych które po zmapowaniu da się masowo zaimportować do bazy. Jeśli będą to pojedyncze rekordy informacji to lepiej od razu inserować to ręcznie.
Mirki mam problem do ogarnięcia na bazie. Mam triger na tabeli, który przed insertem wywołuje procedurę. Problem jest taki, że to dość istotna tabela z punktu widzenia całego systemu i robienie ma niej triggera nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak mogę to ominąć, by móc za każdym rekordem spełniającym warunek odpalać procedurę? Myślałem o jobie, ale on działa na czas, a nie na rekord, macie jakieś pomysły? #bazydanych #oracle
- 1
@tomszczyk: No jak nie chcesz nic przyblokować to się za to nie bierz.
A jak chcesz się za to zabrać to zrób to dobrze, tak aby niczego nie zablokować
¯\_(ツ)_/¯
A najlepiej najpierw przetestuj na środowisku zapsowym. Skoro to istotny system to na pewno takie środowisko gdzieś obok stoi
A jak chcesz się za to zabrać to zrób to dobrze, tak aby niczego nie zablokować
¯\_(ツ)_/¯
A najlepiej najpierw przetestuj na środowisku zapsowym. Skoro to istotny system to na pewno takie środowisko gdzieś obok stoi
- 0
@DarkAlchemy tak, mam ifa na starcie
- 0
Może głupie pytanie ale jestem ciekaw odpowiedzi. Z wykorzystaniem której implementacji RDBMS uczyliście się baz, sql itd. - Oracle, Microsoft'u, MySQL, PostgreSQL (czy jeszcze czegoś innego) ? I którą polecilibyście osobie wchodzącej dopiero w ten segment IT np. pod kątem pracy (ofert) czyli mówimy tu o pracy właśnie z bazami (jako główny obszar)
#bazydanych #informatyka #programowanie #sql
#bazydanych #informatyka #programowanie #sql
Cześć Mirki. Ostatnio poznałem nowe zaklęcie #bazydanych #sql, np:
Rzecz w tym, że obecnie w praktyce znajduję tylko jedno, szczególne zastosowanie: Gdy wyświetlając listę wyników, dla każdego z wyniku z osobna potrzebuję wyświetlić podlistę ( np.: relacji 1-do-wielu, lub wiele-do-wielu ). Ma ktoś może przykład innego zastosowania GROUP-CONCAT z/bez CONCAT-WS ?
GROUP_CONCAT( DISTINCT CONCAT_WS(',', categories.id, categories.name ) SEPARATOR ';' ) AS categoryRzecz w tym, że obecnie w praktyce znajduję tylko jedno, szczególne zastosowanie: Gdy wyświetlając listę wyników, dla każdego z wyniku z osobna potrzebuję wyświetlić podlistę ( np.: relacji 1-do-wielu, lub wiele-do-wielu ). Ma ktoś może przykład innego zastosowania GROUP-CONCAT z/bez CONCAT-WS ?
- 0
Mircy,
co robie nie tak? Potrzebuje by rownumb / denserank mi wyrzucal odstepstwo na kolumnie lti_plan - tak jak zaznaczylem na czerwono. Pomuszcie
#sql #tsql #bazydanych
co robie nie tak? Potrzebuje by rownumb / denserank mi wyrzucal odstepstwo na kolumnie lti_plan - tak jak zaznaczylem na czerwono. Pomuszcie
#sql #tsql #bazydanych
źródło: comment_1619599703fTPXEfvTVuqM2cwI9u2W4t.jpg
Pobierz- 1
[Baza danych Oracle]
Użytkownik, który korzysta z dblinka odwołującego się do bazy MS SQL Server zgłosił mi taki błąd:
"[FreeTDS][SQL Server]Invalid cursor state {24000}
ORA-02063: preceding 2 lines from DBAX
28500. 00000 - "connection from ORACLE to a non-Oracle system returned this message:"
Użytkownik, który korzysta z dblinka odwołującego się do bazy MS SQL Server zgłosił mi taki błąd:
"[FreeTDS][SQL Server]Invalid cursor state {24000}
ORA-02063: preceding 2 lines from DBAX
28500. 00000 - "connection from ORACLE to a non-Oracle system returned this message:"
- 1
Mam takie pytanie dotyczące rynku. Przeglądam oferty pracy związane z bazami danych aby mieć jako taki ogląd co trzeba umieć w kontekście szukania pracy. W większości ofert spotykam się z bazami MS albo Oracle. Natomiast bardzo rzadko widzę MySQL. Ogólnie swoją naukę sql i ogólnie baz (jako teorii) prowadziłem w MySQL dopinając do tego python'a. I zastanawiam się czy w takim układzie nie skupić na bazach Microsoft'u i Oracle'a bo łatwiej będzie
@vaars: Nie ma tak, że firma korzysta tylko z jednego dostawcy i koniec. Aktualnie w swojej pracy korzystam z MS, Oracle, Mysql, Mariadb, Postgresql, przy czym MS jest hurtownią i do niej wszystko zgrywam.
Ucz się MS, bo to najbardziej przyjazna baza i szeroko wykorzystywana do hurtowni i bi, a to teraz jest w modzie. Obróbka danych.
Ucz się MS, bo to najbardziej przyjazna baza i szeroko wykorzystywana do hurtowni i bi, a to teraz jest w modzie. Obróbka danych.
- 0
@vaars: U mnie głównie mamy bazy na MS, ale jak korzystam baz naszych aplikacji to sa Oracle i trzeba sie tez tak podpiac.
- 0
[Baza danych Oracle]
W związku z często kończącym się miejscem, na serwerze, który obsługuje dużą bazę zrobiłem skrypt, który codziennie kompresuje pliki audytowe ($ORACLE_BASE/admin/{sid}/adump) do .tar.gz
Wszystko jest spoko, tylko pytanie - czy po stronie samej bazy muszę jeszcze coś wykonać? Coś w stylu crosscheck, żeby usunąć informacje o .aud których już nie ma w danej lokalizacji? (jeżeli takie informacje są w ogóle gdzieś zapisywane)
#oracle #bazydanych
W związku z często kończącym się miejscem, na serwerze, który obsługuje dużą bazę zrobiłem skrypt, który codziennie kompresuje pliki audytowe ($ORACLE_BASE/admin/{sid}/adump) do .tar.gz
Wszystko jest spoko, tylko pytanie - czy po stronie samej bazy muszę jeszcze coś wykonać? Coś w stylu crosscheck, żeby usunąć informacje o .aud których już nie ma w danej lokalizacji? (jeżeli takie informacje są w ogóle gdzieś zapisywane)
#oracle #bazydanych
- 0
Który operator służy do wyświetlania części wspólnej dwóch tabel?
- INTERSECT
- JOIN
- oba
Wg mnie można oboma operatorami uzyskać część wspólną, ale chciałbym zapytać o wasze zdanie
#sql #mysql #bazydanych
- INTERSECT
- JOIN
- oba
Wg mnie można oboma operatorami uzyskać część wspólną, ale chciałbym zapytać o wasze zdanie
#sql #mysql #bazydanych
Pytanie dotyczące EF i trochę #bazydanych od nooba. Podejście code first
Powiedzmy, że tworzę sobie model User, który ma id, nazwę, hasło itp i do tego ma kolekcje zwierząt (klasa Animal). Animal ma w sobie id, Guid, nazwę, obiekt typu Type. Da się jakoś mądrze zrobić, żeby Type był automatycznie dopasowany 'kolumnami' do odpowiedniego typu? Rozumiem, że dla każdego typu zwierzęcia i tak muszę zrobić tabelę, ale chodzi mi o
Powiedzmy, że tworzę sobie model User, który ma id, nazwę, hasło itp i do tego ma kolekcje zwierząt (klasa Animal). Animal ma w sobie id, Guid, nazwę, obiekt typu Type. Da się jakoś mądrze zrobić, żeby Type był automatycznie dopasowany 'kolumnami' do odpowiedniego typu? Rozumiem, że dla każdego typu zwierzęcia i tak muszę zrobić tabelę, ale chodzi mi o
- 1
@madryzolw: Poczytaj sobie o Discriminator w EF Core.
https://docs.microsoft.com/en-us/ef/core/modeling/inheritance
https://docs.microsoft.com/en-us/ef/core/modeling/inheritance
Hej, korzystam z Hibernate w mojej aplikacji Spring Boot. Model bazy danych jest dość skomplikowany, oznacza to że od tabelki przechowującej id właściciela zasobu, do samego zasobu, mogą być nawet 4 inne tabele po drodze. W jaki sposób mam sprawdzać czy użytkownik próbujący uzyskać dostęp do zasobu jest jego właścicielem? Nie uśmiecha mi się pobieranie po kolei 5 encji w górę tylko aby pobrać id. #jpa #hibernate #
Jeżeli zasób jest bezpośrednią własnością właściciela, to rekord powinien zawierać jego ID. Jeżeli zasób jest częścią jakiegoś złożonego obiektu, to i tak potrzebujesz całości, żeby mieć kontekst. Wówczas zazwyczaj będziesz odczytywał dane od drugiej strony. Jesi to jeszcze inny przypadek, to można zrobić jakąś tabelę asocjacyjną albo stored procedure, która będzie zwracać to, czego potrzebujesz. Dane przetwarzamy zawsze jak najbliżej źródła :)
- 0
jaka jest roznica miedzy superuserem bazy danych, a jej wlascicielem?
#bazydanych #sql #programowanie #programista15k #postgresql #pracbaza #studbaza #informatyka
#bazydanych #sql #programowanie #programista15k #postgresql #pracbaza #studbaza #informatyka
- 2
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 10
@zycietokuj: @oxern: taka relacja xD
źródło: comment_1618504848gAKU89r0zmDCAbCv9InT8A.jpg
Pobierz70
Jakie instytucje przeglądały twoje dane? Wkrótce sam to sprawdzisz.

Każdy będzie mógł sprawdzić, jakie instytucje interesowały się jego danymi. Takie uprawnienie to dodatkowy monitoring działań władzy - wskazują eksperci.
z- 39
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Jak najlepiej nauczyć się czytelnie i wydajnie pisać zapytania SQL?
Macie może coś godnego polecenia w tym temacie?
Kursy na pluralsight z dołączonymi bazami to niestety zbyt słaby poziom. Potrzebowałbym coś bardziej zaawansowanego niż podwójny join i podwójny select.
#sql #programowanie #bazydanych (jakby ktoś jeszcze miał coś pod ręką jak projektować bazy danych to też chętnie przygarnę)
Macie może coś godnego polecenia w tym temacie?
Kursy na pluralsight z dołączonymi bazami to niestety zbyt słaby poziom. Potrzebowałbym coś bardziej zaawansowanego niż podwójny join i podwójny select.
#sql #programowanie #bazydanych (jakby ktoś jeszcze miał coś pod ręką jak projektować bazy danych to też chętnie przygarnę)
- 2
@MarceloFerro: piszę to chyba piętnasty raz: polecam rozwiązywanie zadań ze strony https://sql-ex.ru/ - nie udało mi się znaleźć nic lepszego. Po rozwiązaniu każdego z zadań dostajesz dostęp do forum gdzie możesz podejrzeć odpowiedzi innych użytkowników - zwykle są bardzo błyskotliwe więc wiele można się nauczyć poprzez porównanie swojego rozwiązania z innymi
@MarceloFerro: Jak będziesz mieć jeszcze fajne materiały to dawaj znac :P
- 2
Autokonfiguracja Redisa na serwerach CloudHosting WordPress
Od dziś uruchamiając swój ulubiony CMS na serwerach CloudHosting WordPress, otrzymujesz gotową stronę z włączonym Redisem i automatycznie skonfigurowaną wtyczką W3 Total Cache.
Dla przypomnienia, Redis to magazyn struktury danych, który doskonale sprawdza się do cachowania zapytań z bazy MariaDB. Do swojej pracy wykorzystuje pamięć RAM, więc jego działanie nie jest zależne od szybkości wykonywania operacji odczytu i zapisu na dyskach, które w naturalny sposób wpływają na wydajność
Od dziś uruchamiając swój ulubiony CMS na serwerach CloudHosting WordPress, otrzymujesz gotową stronę z włączonym Redisem i automatycznie skonfigurowaną wtyczką W3 Total Cache.
Dla przypomnienia, Redis to magazyn struktury danych, który doskonale sprawdza się do cachowania zapytań z bazy MariaDB. Do swojej pracy wykorzystuje pamięć RAM, więc jego działanie nie jest zależne od szybkości wykonywania operacji odczytu i zapisu na dyskach, które w naturalny sposób wpływają na wydajność
źródło: comment_1617951558otuL8AoAVtjkLQQJhRumAS.jpg
Pobierz@nazwapl jestem zainteresowany, bardzo proszę o przesłanie mi tej oferty listem.poleconym
@lunga: W zależności od posiadanego serwera, zgodnie z Parametrami bezpieczeństwa usług możesz pobierać w ciągu 1 doby od 250 000 000 do 1 000 000 000 wierszy z bazy. Czy prosta wizytówka pobiera w ciągu doby więcej niż miliard wierszy z bazy? Pytanie retoryczne. Jeżeli natomiast tak się dzieje z Twoją stroną, to warto byłoby przyjrzeć się jej budowie.
- 0
Planuję przechowywać 5-7 elementów auto sugestii z uwzględnieniem kraju oraz języka i danego tekstu. Myślę nad redisem i formatem {język}-{kraj}-{tekst}, np. w przypadku lokalizacji byłoby to "pl-PL-w", i przechowana byłaby tamtablica [Wrocław, Warszawa, ...].
Czy redis jest do tego dobrym wyborem czy może coś innego? Nie zależy mi na zapisywaniu wyników na dysku, i chce by było jak najmniejsze zużycie RAM - prawdopodobnie tablicę skonwertuję do stringa i oddzielić elementy jakimś znakiem.(Ktoś
Czy redis jest do tego dobrym wyborem czy może coś innego? Nie zależy mi na zapisywaniu wyników na dysku, i chce by było jak najmniejsze zużycie RAM - prawdopodobnie tablicę skonwertuję do stringa i oddzielić elementy jakimś znakiem.(Ktoś
- 0
@mirasKo-Kalwario: Raczej może być tego nawet kilka milionów unikalnych wartości, potencjalnie nawet miliardy, w zależności od ilości języków
@tractat: no to redis moze być spoko
- 0
Komunikacja Postgres - Oracle - Oracle
Miał ktoś z Was kiedyś podobny problem?
Mam trzy bazy:
1. Oracle (główna, produkcja)
2. Oracle (zwykła robiąca za gateway)
Miał ktoś z Was kiedyś podobny problem?
Mam trzy bazy:
1. Oracle (główna, produkcja)
2. Oracle (zwykła robiąca za gateway)
@DinapeS: W sumie nie spotkałem się nigdy z tym. Sam DB LINK chyba działa poprawnie skoro zapytanie z bazy "gateway" działa.
Czy w 1a) masz w danych jakieś daty? Jeśli tak to spróbuj napisać select todate(kolumnazdatą, maska) i zobaczyć czy wtedy zwraca OK.
Mam podejrzenie, że postgresql i oracle mają inne formaty daty.
Oczywiście todate() to funkcja oracle, powinieneś spróbować analogicznej w postgresql.
Czy w 1a) masz w danych jakieś daty? Jeśli tak to spróbuj napisać select todate(kolumnazdatą, maska) i zobaczyć czy wtedy zwraca OK.
Mam podejrzenie, że postgresql i oracle mają inne formaty daty.
Oczywiście todate() to funkcja oracle, powinieneś spróbować analogicznej w postgresql.
- 21
**Buduję otwartą i zdecentralizowaną* bazę danych na temat Tesli za pomocą Dolt'a i ich DoltHuba**, szukam osób chcących pomóc :)
zalążki mojego repozytorium: https://www.dolthub.com/repositories/noisy/tesla
Generalnie rzecz biorąc, 3 tygodnie temu @imlmpe w swoim newsletterze #unknownews wspomniał
zalążki mojego repozytorium: https://www.dolthub.com/repositories/noisy/tesla
Generalnie rzecz biorąc, 3 tygodnie temu @imlmpe w swoim newsletterze #unknownews wspomniał
- 2
- 3
@PiersiowkaPelnaZiol: jeżeli interesują Cię jakieś konkretne dane na temat Tesli, to mógłbyś pomóc je zbierać.
Generalnie do takiej bazy bardzo łatwo da się samemu wrzucić coś z pliku .csv, a do takiego pliku bardzo łatwo wyeksportować dane z Excela/Google Docs itp.
Osoby z podłożem it mogą mieć łatwiej z automatyzacją zbierania niektórych danych. Jak np. napisałem sobie skrypt, który sam będzie pobierał inforamcje o cenie akcji Tesli i sam to
Generalnie do takiej bazy bardzo łatwo da się samemu wrzucić coś z pliku .csv, a do takiego pliku bardzo łatwo wyeksportować dane z Excela/Google Docs itp.
Osoby z podłożem it mogą mieć łatwiej z automatyzacją zbierania niektórych danych. Jak np. napisałem sobie skrypt, który sam będzie pobierał inforamcje o cenie akcji Tesli i sam to

























#mysql #bazydanych #stronywww