Trzej muszkieterowie LED: Isamu Akasaki, Shuji Nakamura, Hiroshi Amano Wszyscy trzej zostali uhonorowani w 2014 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło.
@zmielona-kaluza: no tu wlasnie masz zalete korpo. Koles ignorowal polecenia a jakos sie to toczylo dalej. Sprobuj w malej firmie ignorowac polecenia i ukryc swoj projekt :)
Co wy dziś wiecie o ledach... Pierwsze ledy w PL pojawiły się w latach 70 chyba. Czerwone. Później żółte i zielone. Oczywiście z opóźnieniem do rynku zachodniego. Ale za to produkowane w naszych socjalistycznych zakładach CEMI :) Były malutkie, w metalowych obudowach. Świeciły słabiutko - ale za to można je było uszkodzić błyskawicznie. Właściwie - sztuką było nie uszkodzić. Zasadniczo nie do kupienia w sklepach ( wtedy zresztą w ogóle sklepów z
@tojestmultikonto: Nie można porównać diody do rezystora. Dla rezystora kierunek polaryzacja jest obojętna, jednak dla diody jest to subtelna różnica :) Charaktertyki prądowo napięciowe też są zupełnie inne. Podsumowując, dioda w żadnym stopniu nie przypomina rezystora.
Super historia. Nichia robi świetne jakościowo diody i jest bardzo kooperatywnym dostawcą jeżeli zamawia się rocznie miliony Ledów, dzięki temu zawsze ich wybierałem kosztem niemieckiego osrama jeżeli tylko mogłem.
Ech, gdzieś pod koniec ubiegłego stulecia kupiłem jedną z pierwszych niebieskich diod na rynku. Pamiętam to doskonale, bo wydałem na nią całe 30 ówczesnych złotych, co dla dzieciaka z podstawówki było kwotą niemałą: To tak, jakbyście dzisiaj zapłacili za LEDa 5 mm w okolicach stówy.
@teh_m: chyba lepiej niż 100, bliżej 300, swoją drogą niezapomniane kity do samodzielnego montażu, budowa wzmacniaczy na TDA2030A, wskaźników itp, dużo tego było
@TakiSeLogin: No właśnie diody mogą świecić tylko monochromatycznym światłem zależnym od ich składu chemicznego półprzewodników, dopiero połączenie diody czerwonej zielonej i niebieskiej daje białe światło.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takich ludzi się lekceważy, a niekiedy wręcz tępi. W Polsce by Go zniszczyli za samą chęć zrobienia czegoś w inny sposób niż robi to reszta, nie ważne jak debilny byłby powielany pomysł i jakie efekty przyniosłaby Jego ciężka praca. Najprawdopodobniej nie byłby w stanie dokończyć tego co zaczął, a gdyby Mu się powiodło to mógłby podziwiać "prawdziwego geniusza", któremu się udało zrobić to przed Nim.
@Kouros: Teoretycznie jest to możliwe, z punktu widzenia fizyki, aby cofnąć przeszłość do przyszłości. Problem polega jedynie na tym, że w obserwowalnym Wszechświecie nie ma dość energii aby to zrobić, nawet gdyby okazało się to możliwe, a nasi naukowcy napotykają problemy niemożliwe do rozwiązania przy projektowaniu ogniw litowo-jonowych. ¯\(ツ)/¯
@tojestmultikonto: A w którym momencie w materiale powiedziano, że niebieskie były pierwsze? Bo jak byk słyszałem kilka razy, że niebieskie były ostatnie właśnie ze względu na to jak skomplikowane były w budowie w porównaniu do poprzedników.
Komentarze (109)
najlepsze
Wszyscy trzej zostali uhonorowani w 2014 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło.
@tojestmultikonto: Nie ma czegoś takiego jak różowe światło.
@Big_dog: Lucjan Łągiewka stał w tym czasie za zderzakiem
@zmielona-kaluza: słyszysz o jednym przypadku któremu się udało, o nikim z milionów zwolnionych z tego powodu nie przeczytasz artykułu.
@zmielona-kaluza: no tu wlasnie masz zalete korpo. Koles ignorowal polecenia a jakos sie to toczylo dalej. Sprobuj w malej firmie ignorowac polecenia i ukryc swoj projekt :)
Były malutkie, w metalowych obudowach. Świeciły słabiutko - ale za to można je było uszkodzić błyskawicznie. Właściwie - sztuką było nie uszkodzić. Zasadniczo nie do kupienia w sklepach ( wtedy zresztą w ogóle sklepów z
@tojestmultikonto: oj chyba nie.
Pamiętam to doskonale, bo wydałem na nią całe 30 ówczesnych złotych, co dla dzieciaka z podstawówki było kwotą niemałą: To tak, jakbyście dzisiaj zapłacili za LEDa 5 mm w okolicach stówy.
@proto-nik: obecnie akurat większość białych źródeł światła LED to niebieskie diody z żółtym luminoforem fosforowym.
W Polsce by Go zniszczyli za samą chęć zrobienia czegoś w inny sposób niż robi to reszta, nie ważne jak debilny byłby powielany pomysł i jakie efekty przyniosłaby Jego ciężka praca. Najprawdopodobniej nie byłby w stanie dokończyć tego co zaczął, a gdyby Mu się powiodło to mógłby podziwiać "prawdziwego geniusza", któremu się udało zrobić to przed Nim.
dość
Więcej takich wykopalisk!
@benedek: Znalezisk, gamoniu!
Ciekawe ze tu jednak w historii jest inaczej
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode
I zgodnie z tym co na materiale