Pomagalem kilka lat temu przy rozbiórce starego drewnianego domu, ktory z małopolski pojechał na mazury i tam go złożyli ponownie. Więc generalnie po prostu tak sie dawniej budowało. Troche tylko przypomnia mi sie ten mem, ze jak cos jest "japan" to trzeba mdleć z zachwytu.
@Mateusz_G: To co widzisz na filmie to nie jest poziom wysoki tylko mistrzowski, w Polsce sie takich połączeń w budownictwie nie stosowało i nie stosuje bo to poprostu sztuka dla sztuki i strata czasu, po co sobie tak komplikować życie jeśli istnieją łatwiejsze połaczenia wcale nie gorsze wytrzymałościowo ale o wiele mniej skomplikowane i czasochłonne.
@winsxspl: Mój dom zbudowany jest w większości z drewna po rozbiórce ponad 100 letniego domu, a rozbiórka miała miejsce ponad 30 lat temu. w 2019 ekipa wymieniala pokrycie dachu - myśleliśmy, że konstrukcja też będzie do wymiany, bo wygląda na pierwszy rzut nieciekawie, ale majster powiedział, że to drewno wytrzyma drugą setkę bez problemu. Chyba to kwestia niegdysiejszego prawdziwego sezonowania, suszenia itp, a nie jak teraz zamoczenia w impregnacie i
Na swój sposób śmieszne jest to, ze te "specjalne" łączenia, to nie przejaw niesamowitej kultury, tylko problemy z gwoździami :D I wychodzi na to, ze z ciesielki zrobili sacrum, ale tak naprawdę, to wykonanie w tym czasie było zwyczajnie wiele droższe, niż wbijanie gwoździ, dlatego też, dostępność była mniejsza dla przeciętnego zjadacza chleba. Fajnie to robią, na ekskluzywne mebelki nadaje się w sam raz.
@januzssz: łączenia ciesielskie mają tę zaletę nad gwoździami że nie rdzewieją, a gwoździe często mają też inną rozszerzalność cieplną i powodują większą pracę drewna na łączeniach i hałas podczas zmian temperatur.
@Daleth2202: tak. taka bieda, że aż ciężko to sobie wyobrazić. Czytałem kiedyś informację o jakimś Japończyku, który odwiedził USA (to był chyba XIX/XX wiek) i największym szokiem kulturowym dla niego był brak poszanowania dla metalu pod postacią metalowej puszki wyrzuconej do kosza
Komentarze (77)
najlepsze
Bardzo ciekawy dokument na ten temat (po angielsku):
https://www.youtube.com/watch?v=O-u4T13guko
Fajny dokument po angielsku na temat historycznych metod stolarskich w Japonii.
Mieli spore problemy z pozyskaniem żelaza przez bycie wyspiarskim krajem (+izolacjonizm), więc budowali w 100% z drewna i kamienia.
https://www.youtube.com/watch?v=O-u4T13guko