WIBOR sztucznie zawyżony? Pierwszy pozew w sprawie WIBOR-u trafi do sądu.

W ostatnim czasie gros depozytów oprocentowanych jest dziś średnio na poziomie 0,5%. Tyle kosztuje banki pozyskanie finansowania. Tymczasem 3-miesięczny WIBOR sięga już 3,3%, a 6-miesięczny 3,78%. To siedmiokrotna przebitka.

- #
- #
- #
- #
- #
- 319
Komentarze (319)
najlepsze
I dobrze, niech ich dojadą bo to co banki robią z wiborem to jest jakiś żart.
Mam też nadzieję, że to zapoczątkuje dyskusję o wprowadzeniu kredytów opartych o stałe oprocentowanie na cały okres umowy, a nie tylko kilka lat.
Bo to jest też niepoważne, że w takiej Holandii mogę wziąć kredyt na 30 lat
Uderz w stół a kredyciarze się odezwą, dlaczego mają zmieniać coś co kredyciarze podpisali z pełną świadomością. Dlaczego ludzie bez kredytów mają płacić za tych co wzięli kredyt po samą pętlę na szyji.
@Nietopyrz: ale #!$%@?. Rozliczenie WIBOR + marża było jasne i na to się ludzie godzili. Na manipulowanie WIBOREM przez banki już nie.
Tak spekulacją, bo jak można inaczej nazwać wskaźnik, który banki same definiują jako teoretyczny, bo mówi on po jakim kursie dany bank by pożyczył innemu bankowi pieniądze xD
Niech wezmą średnią cenę transakcyjną takich pożyczek a nie sztuczny twór, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
@UsZ_: to wskaznik jaki definiuje rynek.
WIBOR jest znacznie wyższy ze względu na to że Banki przewidują zwrost stóp.
Znów patrzą na krótkoterminowy zysk jak z frankami (bo wiadomo, premie kwartalne), a docelowo będzie z tym bujanie się (BMR).
Nie neguję samej zmienności stóp w zależności od sytuacji rynkowej. Popatrzmy na to jednak w ten sposób: moje konto oszczędnościowe (na szczęście nie u złodziei w PKO) ma 0,1%. Kredyt - wibor + marża - już będzie ponad 5%.
Dlaczego kredyt jest oprocentowany PIĘĆDZIESIĘCIOKROTNIE więcej niż depozyt?
Dlaczego arbitralnie
Najwidoczniej bank nie potrzebuje Twoich pieniędzy. W związku z tym, nie opłaci mu się dawać wyższego oprocentowania za depozyt.
Wibor nie jest ustalany arbitralnie. Jest on wypadkową wielu czynników, m.in. mają na niego wpływ stopy banku centralnego.
Przez ten wskaznik mamy niebotycznie drogie kredyty w stosunku do stop procentowych.
Tak po 5-6k miesięcznie.
@LittleOpa: Skąd to wiesz? Ile metodyk wyznaczania WIBOR stosowanych przez banki widziałeś w życiu? Ja parę i nie jest to jak ci się wydaje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Libor_scandal
to robota dla KNF i sądów (ewentualnie NBP)
@cezeter: Ktoś musiałby zorganizować jakiś pozew zbiorowy.
W tym kraju nie da się żyć normalnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Teraz będą jechać stopą dopóki nie ubiją inflacji. Obstawiam że to dopiero początek.
No to teraz z jednej strony faktycznie mamy ludzi, którzy popakowali się w kredyty w najgorszym możliwym czasie i ponad swoją rzeczywistą zdolność do spłaty (a przecież jak podpisuje się umowę kredytową to teraz obowiązkowo dostaje się
Albo wziąłeś stałą stopę na 5lat i wygrałeś życie i jesteś Bogiem
Albo wziąłeś zmienną stopę i jesteś nikim
Nie ma nic po środku, żadnych odcieni szarości...
Kredyt rozpatrujesz dopiero po jego całkowitym spłaceniu i dopiero wtedy możesz stwierdzić czy bardziej opłacało się opro stałe, czy zmienne.
Ja jestem na zmiennym i póki co na nim zostaję bo póki co mi się to bardziej opłaca, a tymczasową podwyżkę oprocentowania jestem w stanie znieść.
@Krupier: tylko, że taka informacja jest tylko historyczną ciekawostką i nie jest nikomu do niczego przydatna przy podejmowaniu decyzji. Podejmując decyzję nie wiesz co będzie i to z tej perspektywy należy oceniać każdą możliwość.
@TypowyZakolak: Już tłumaczę. Stopa referencyjna NBP to rentownosć 7 dniowych bonów skarbowych emitowanych w ramach operacji otwartego rynku. WIBOR 6M to stopa określająca oprocentowanie półrocznych depozytów międzybankowych.
Jaki jest między nimi związek? Otóż możesz zawrzeć umowę na 6M po wiborze, albo 25 kolejno zapadających tygodniowych depozytów po stopie referencyjnej NBP. Przy czym musi wziąć pod uwagę, że dziś nie wiesz ile wynosi stopa referencyjna za tydzień.
@Nicolas_Bourbaki: Słowo klucz. Płacisz ekstra, bo bank spekuluje, że bazowa stopa procentowa wzrośnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TypowyZakolak: Nie. Tu nikt nie spekuluje. Wbrew pozorom zmiany są dość dobrze przewidywane. W gruncie rzeczy temu służy komunikacja NBP i RPP z rynkiem. Przy kolejnym spotkaniu RPP wzróć uwagę na artykuły w branżowych serwisach. Zazwyczaj przed spotkaniem banki publikują ich prognozy co do możliwej decyzji RPP i praktycznie zawsze są
Poza tym kredytobiorcy to nie jedt elektorat PiSu wiec #!$%@? z nimi