Wprawdzie szponiasty padlinożerca jest obecnie rzadkim widokiem w Polsce, jednak nie zawsze tak było. Do połowy XIX w. sępy płowe występowały w Karpatach (w Pieninach podobno jeszcze w 1912) i Galicji, w wcześniejszych wiekach (do przełomu XVIII/XIX) ich zasięg sięgał dużo dalej na północ, m.in. miały gniazda w Borach Dolnośląskich czy okolicach Warszawy). Podobnie zresztą jak dużo rzadszy sęp kasztanowaty, który zniknął jako gatunek lęgowy z ziem polskich w pocz. XIX w.
Wykluła się w 2008 r. w Hiszpanii i została przesłana do Bułgarii, gdzie wypuszczono ją jesienią 2010 r. w ramach projektu odtwarzania tego gatunku. Na początku 2011 r. została postrzelona na terenie Turcji, ale udało się ją uratować. Ponownie przywieziona do Bułgarii i wypuszczona na wolność, poleciała na północ, odwiedzając Węgry i Polskę.
Pewnie po wycieczce na południe stwierdziła że p------i i leci jak najdalej na północ ( ͡°͜ʖ
Kiedyś widziałem przelot jakiejś komety jak byłem mały, nie pamiętam której lecz to ponoć jest rzadki widok, tak mi rzekł Papa. Ale nie ma rzadszego widoku niż Szponiasty Padlinożerca który przyleciał do Polski.
@bergero00: Dostajesz plusa za włożenie wysiłku w napisanie tak nostalgicznej historii z dzieciństwa... i oczywiście zawarcie w niej wzmianki o Szponiastym Paflinożercu.
Komentarze (57)
najlepsze
@dybligliniaczek: Od dawna czekałem aż szponiasty padlinożerca przyleci do Polski. To bardzo rzadki widok
Pewnie po wycieczce na południe stwierdziła że p------i i leci jak najdalej na północ ( ͡° ͜ʖ